Lietuvoje

2020.09.15 18:35

Gyvūnų teisių gynėjai suglumę – neaišku, koks yra iš nelegalių veisyklų išvaduotų šunų statusas

Reda Gilytė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.15 18:35

Gyvūnų teisių gynėjai teigia, kad iki šiol nėra aišku, koks teisinis iš nelegalių veisyklų paimtų šunų statusas. Jų prieglaudos kol kas negali niekam atiduoti, nors norinčiųjų daug.  Gyvūnų globos namuose dabar priglausta per 300-tus šunų ir neaišku, kiek laiko jie čia galės būti. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai teigia, kad galutinį sprendimą dėl išvaduotų gyvūnų turėtų priimti teismas.

Veterinarus vis dar tebestebina iš nelegalių veisyklų išvaduotų šunų būklė. Kai kuriems įtariama nukirptos balso stygos, kad netoli daugyklos esantys kaimynai negirdėtų šunų lojimo.

„Jie bailūs, jie bijo judesių, jie nežino, kas yra vanduo su dubenėliu, jie nežino, kur yra guolis, kur galima atlikti gamtinius reikalus, kur galima tiesiog ramiai gulėti“, – sako veterinarė Meilė Gustaitytė.

Gyvūnų teisių gynėjus neramina neaiškus išvaduotų šunų statusas

„Nuare“ šiuo metu gyvena per pusantro šimto išvaduotų šunų. Kiek laiko jie čia galės taip lakstyti, prieglaudos vadovė negali atsakyti. Norinčiųjų keturkojus priglausti yra daug, bet jų dar negali nei dovanoti, nei rezervuoti. Pagal sutartį su savivaldybe, gyvūnus čia galima laikyti 14 dienų.

„Tai vis dėl to turtas, kuris bus galbūt konfiskuotas, jo panaudojimą, kaip jis bus išdalintas ir kas su juo atsitiks, turės nuspręsti mūsų valstybės institucijos, teisminiai procesai vyks ir tik tada mes žinosime“, – teigia „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė.

Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė teigia, kad Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai šunis iš nelegalių veisyklų paėmė neprofesionaliai. Dėl to, jos žodžiais, iki šiol neaišku, koks šiuo metu paimtų šunų statusas. Kol bus tiek daug neaiškumų, gyvūnams sudėtinga greitai rasti naujus namus.

„Matau, kad surašyti protokolai inspektorių yra niekiniai ir nėra aišku, kas tų gyvūnų laikytojas dabar yra, kokiu teisiniu pagrindu jie yra kažkokioje byloje, medžiagoje, nes taip, kaip surašyti tie dokumentai, jie yra niekieno“, – savo nuomonę dėsto Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė.

Veterinarijos tarnybos atstovė sako: ir tarnyba, ir policija atlieka keletą tyrimų dėl nelegalių veisyklų. Juos baigus, paaiškėtų tolesnis gyvūnų likimas.

„Galutinį sprendimą dėl gyvūnų konfiskavimo dažniausiai priima teismai ir įsiteisėjus tokiam sprendimui tokie gyvūnai pereina ir patampa valstybės nuosavybe. Po to tas klausimas sprendžiamas vėl nustatytais teisės aktais, yra tam tikri reikalavimai ir sprendžiamas tolesnis tokių gyvūnų, kaip jau valstybės turto, likimas“, – LRT TELEVIZIJAI sako laikinoji VMVT Teisės skyriais vadovė Aleksandra Fedotova.

Trečiadienį Vyriausybėje bus svarstoma, kaip padėti privačioms iniciatyvoms, priglaudusioms iš nelegalių veisyklų paimtus gyvūnus.