Lietuvoje

2015.12.21 12:11

Afrikinis kiaulių maras: faktai ir mitai

LRT.lt2015.12.21 12:11

Afrikinis kiaulių maras pavojingas žmonėms

Netiesa, afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės bei šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgys užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, kad Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Afrikinis kiaulių maras – išgydomas

Netiesa. Gydymo nuo afrikinio kiaulių maro nėra, sergantys šernai ir kiaulės yra naikinami. Ūkyje atliekama dezinfekcija, ribojamas kiaulių transportavimas, stebimi aplinkiniai ūkiai.

Kiaulių marą galima perduoti per drabužius, daiktus

Taip, afrikiniu kiaulių maru gyvuliai gali užsikrėsti ne tik tiesioginio kontakto tarp šerno ir kiaulės būdu. Afrikinio kiaulių maro virusas gali plisti per užkrėstą šernieną ar kiaulieną, maisto atliekas, šernų ar kiaulių gaišenas, kraują. Jis gali būti pernešamas per avalynę, drabužius, užterštus įrankius ar ratų paviršių. Užkrato šaltiniu gali tapti nedezinfekuota tara, kurioje pristatomi mėginiai.

Kiaules privaloma registruoti tik tiems laikytojams, kurie jas augina komerciniais tikslais

Netiesa, visi ūkinių gyvulių laikytojai privalo registruoti laikomus gyvulius. Net ir po vieną ar du gyvulius savo poreikiams auginantys gyventojai yra įpareigoti juos registruoti du kartus per metus. Valstybės paramos siekiantys laikytojai deklaracijas privalo teikti dar dažniau – kartą per metų ketvirtį.

Ūkinių gyvulių registracija svarbi ne tik atsakingiems pareigūnams, kuriems svarbu žinoti kuo tikslesnį auginamų gyvūnų skaičių, ypač pasireiškus ligai. Registruoti savo gyvūnus yra suinteresuoti ir ūkininkai, nes, kilus pavojui, kad liga išplis, ir naikinant gyvulius, valstybė kompensacijas mokėtų tik už registruotų bandų kiaules.

Afrikinis kiaulių maras turi įtakos šalies ekonomikai

Tiesa, afrikinis kiaulių maras turi didžiulę reikšmę šalies ekonomikai. Tai geriausiai iliustruoja su šiuo virusu kovojusių ir vis dar kovojančių valstybių skaudi patirtis. Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos institucijos „Rosselchoznadzor“ duomenimis, kiaulių maras buvo nustatytas 31 Rusijos srityje. Bendra žala Rusijos ekonomikai dėl AKM viruso 2007–2012 m. sudarė per 30 mlrd. rublių, buvo sunaikinta daugiau nei  milijonas kiaulių. Dėl pirminio afrikinio kiaulių maro protrūkio Dramblio Kaulo Krante 1996 m. buvo sunaikinta ketvirtadalis visų kiaulių, žala siekė 23–32 mln. JAV dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.