Lietuvoje

2015.12.18 15:18

Paprasti ir aiškūs patarimai: ką daryti, jei Lietuvoje prasidėtų karas

Rūta Pukenė, DELFI.lt 2015.12.18 15:18

Krašto apsaugos ministerija (KAM) nusprendė atnaujinti, sutrumpinti ir šmaikščiomis iliustracijomis papildyti pavasarį išleistą ir daug visuomenės dėmesio susilaukusį leidinį, informuojantį apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir karo metu. 

Šis knygelės leidimas – gerokai trumpesnis, jame pateikiami tik praktiniai patarimai ir su jais susijusi informacija.

„Informaciją leidiniui atrinkome ir tokį leidinio formatą pasirinkome, atsižvelgę į pastabas, kurių sulaukėme per ankstesnio leidinio viešuosius pristatymus, ir į gautus komentarus raštu. Esame labai dėkingi skaitytojams už išsakytas mintis. Įsitikinome, kad šalies gyventojams aktualiausi konkretūs patarimai, ką daryti susidarius ekstremaliosioms situacijoms ar karo metu. Labai svarbu, kad visuomenė domisi šia tema. Tai rodo jos sąmoningumą ir brandą – žinojimas suteikia pranašumo net ir galimo agresoriaus atžvilgiu ir daro mus stipresnius ir saugesnius“, – knygelėje cituojamas KAM ministras Juozas Olekas.

Pristatomosios spaudos konferencijos metu jis juokavo, kad tai šis leidinys – puikus skaitinys prieš didžiąsias metų šventes. Jis sutiko, kad šis leidimas – patrauklesnis ir vaikams.

„Siūlau pirmiausia perskaityti knygelę ramiai. Kol dar nėra karo, ekstremalios situacijos, pasikalbėti su šeima. Pavyzdžiui, kas atsitiktų, jei kiltų gaisras – ką daryti. Siūlome padiskutuoti ir su jaunesniais vaikais, pagalvoti, kaip padėsi vyresniam žmogui, asmeniui su negalia ar liga. Svarbu ir „prie savęs“ turėti reikalingiausius daiktus. Turi būti ramus pasiruošimas“, – paklaustas, kokius patarimus knygelėje išskirtų, kaip svarbiausius, sakė ministras.

Savo ruožtu DELFI pateikia knygoje nurodomų patarimų ištraukas, ką daryti, jei Lietuvoje prasidėtų karas ar kiltų kita ekstremali situacija.

Ką daryti nutikus nelaimei

– Elkitės ramiai, susikaupkite ir nurimkite.

– Jeigu išklausėte pranešimą, kad įvyko nelaimė ar artinasi pavojus, ar gavote apie tai pranešimą į mobilųjį telefoną, vadovaukitės nurodymais.

– Jeigu norite pranešti apie reikalingą pagalbą, sužeistus asmenis ar apie kokį nors netikėtą pavojų ar kilusią nelaimę, skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112.

– Stenkitės be būtino reikalo neskambinti artimiesiems, draugams ir pažįstamiems mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais, nes tuomet ryšio linijos gali būti perkrautos ir užblokuotos.

– Be ypatingos priežasties niekur nevažiuokite.

Ką daryti išgirdus kaukiančią sireną

Išgirdę kaukiančią sireną – įspėjamąjį pulsuojančio 3 minučių trukmės kaukimo garsinį signalą (jį sudaro garsas (9±1 sekundė) ir pauzė (6±1 sekundė), kuris reiškia „Dėmesio visiems“:

– Įsijunkite radiją arba televizorių ir išklausykite informaciją bei rekomendacijas;

– Išgirdę kaukiančią sireną, įsijunkite radiją arba televizorių ir išklausykite informaciją bei rekomendacijas

– Griežtai laikykitės rekomendacijų;

– Būkite įsijungę LRT radijo ir (arba) LRT televizijos programas;

– Laukite tolesnių nurodymų.

Kaip šeimai pasirengti nelaimės atvejams

– Pakalbėkite su šeimos nariais apie galimas nelaimes. Išsiaiškinkite, kokių nelaimių gali nutikti.

– Pasitarkite, ką darytumėte kiekvienos galimos nelaimės atveju.

– Išsiaiškinkite su visais šeimos nariais, kurios vietos namuose saugiausios, kokiais atvejais reikėtų slėptis kuo toliau nuo langų, kokiais atvejais slėptis negalima.

– Susitarkite, kaip veiksite, jeigu, nutikus nelaimei, visi būsite skirtingose vietose.

– Susitarkite, kaip pasirūpinsite mažais, senais ir negalią turinčiais šeimos nariais.

– Numatykite, kur susitiksite su šeimos nariais, jeigu, nutikus nelaimei, reikės staiga palikti namus ir visi būsite skirtingose vietose.

– Numatykite dvi šeimos narių susitikimo vietas: vieną – lauke, kitą – pas jums artimus žmones.

– Įsidėmėkite susitikimo vietų adresus ir artimų žmonių telefonus.

– Iš anksto pasidomėkite, kur yra artimiausi kolektyvinės apsaugos statiniai, kuriuose ekstremaliųjų situacijų ar karo metu bus galima pasislėpti (šie statiniai pažymėti specialiuoju ženklu – lygiakraščiu mėlynu trikampiu oranžinio fono kvadrate, apibrėžtame mėlynos spalvos rėmeliu).

– Pagalvokite, kaip pasirūpinsite augintiniais.

Pagrindiniai daiktai, kuriuos turite turėti

– Vanduo (ne mažiau kaip 3 litrai vandens kiekvienam šeimos nariui);

– Pirmosios medicinos pagalbos reikmenys;

– Nuolat vartojamų vaistų atsargos;

– Pinigai (grynieji ir kreditinės kortelės);

– Dokumentai (pasas ir (ar) asmens tapatybės kortelė, socialinio draudimo pažymėjimas, draudimo polisai, gimimo ir mirties liudijimai, nuosavybės dokumentai);

– Degtukai (įpakuoti į vandeniui atsparią pakuotę), žiebtuvėliai;

– Negendančios maisto atsargos trims dienoms (mėsos, žuvies, daržovių ir vaisių konservai, konservuotos sultys, pienas, sausos

– Sriubos, vytintas ir džiovintas maistas, cukrus, druska, makaronai, kruopos, riešutai, džemas, sausainiai, ledinukai, šokoladas, kava, arbata ir pan.);

– Maistas kūdikiams, senyvo amžiaus arba turintiems laikytis specialios dietos žmonėms;

– Nešiojamasis radijo ar televizijos imtuvas su atsarginiais elementais;

– Nešiojamasis žibintas su atsarginiais elementais; atsarginis automobilio raktų komplektas;

signalinės priemonės;

– Specialios individualios priemonės (pvz., vatos ir marlės raištis, nuolat vartojamų vaistų receptai ar jų kopijos, klausos aparato ar invalido vežimėlio atsarginės baterijos, atsarginiai akiniai ir kt.);

– Šeimos narių mobilieji telefonai ir jų krovikliai.

Informacija – įvairi ir skirtinga

Knygelėje taip pat pateikiami patarimai, ką daryti kilus cheminiam, oro ar radiaciniam pavojui, kaip elgtis grįžus iš cheminėmis, biologinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis užterštos aplinkos.

Patariama ir kaip elgtis patekus po nuolaužomis ar į spūstį minioje, jeigu esi paimtas įkaitu, pastebėjai įtartiną daiktą ar sprogmenį, neaiškias ginkluotų asmenų grupes.

Patarimai naudingi ne tik civiliams, bet ir karo prievolininkams. Jiems knygelėje išskirta atskira skiltis informuojanti, ką daryti, jeigu bus paskelbta mobilizacija.

Knygelėje pateikia informacija ne tik apie priešiškus karius – ką daryti juos išvydus, kaip su jais bendrauti, išgyventi likus priešo užimtoje teritorijoje, bet ir apie saviškius. Informuojama, kokie yra Lietuvos kariuomenės skiriamieji ženklai.

Svarbiausi jų – karys turi turėti asmens ženklą – metalinį žetoną su tapatybės įrašais, kurį gali parodyti, turi kalbėti valstybine lietuvių kalba, paklaustas nurodys savo vardą ir pavardę bei padalinio pavadinimą.

Galima parsisiųsti el. versiją

Naujoji knygelė yra mažesnio, lengvai į kišenę telpančio formato. Tekstas iliustruotas linksmais paveikslėliais, kurių autorius – žinomas Lietuvos animacinio kino režisierius, dailininkas Ilja Bereznickas. Knygelė išleista dviem kalbom.

Knygelė išleista 30 tūkst. egzempliorių tiražu. Didžiausia jo dalis bus perduota Krašto apsaugos savanorių pajėgų Karo prievolės komplektavimo padaliniams, kurie dalins leidinius įvairiuose susitikimuose su visuomene. Pageidaujantys įsigyti knygelę taip pat galės kreiptis į artimiausią karo prievolės ir komplektavimo skyrių.

Po keletą leidinio vienetų gaus ir visų savivaldybių mobilizacijos specialistai, bendrojo ir profesinio ugdymo įstaigos, viešosios ir aukštųjų mokyklų ir kolegijų bibliotekos.

Be to, yra parengta ir elektroninė leidinio versija (lietuvių ir anglų k.), kurią galima atsiųsti čia.

Planuoja dar vieną leidinį

Ministras tikino, kad šiuo metu diskutuojama ir apie tai, kad reikėtų parengti rimtesnį pažintinį leidinį, kuriame būtų galima susipažinti su ginklais, maskuotėmis. Jis turėtų pasirodyti dar šiais metais.

„Buvo pageidavimas, kad reikia kiek kompaktiškesnio leidinio. Dabar svarstome su šauliais, kariais apie rimtesnį leidinį“, – prasitarė J. Olekas.

Jis džiaugėsi, kad visuomenė apie pavojus pastaruoju metu informuojama daugiau. Pavyzdžiui, savivaldybių tinklalapiuose atsiranda informacija, kur slėptis pavojaus metu.

„Manau, tokie leidiniai prisidės prie to, kad informacija šia tema būtų pasikeista, jei jos trūks ar nežinosime kai kurių atsakymų“, – sakė jis.