Lietuvoje

2013.02.21 12:54

Pribuvėjų gaudymo sezonas

Valdas Kvedaras, „Lietuvos žinios“2013.02.21 12:54

Gimdymo namuose atvejus tiriantys pareigūnai tikina susidūrę su gerai organizuotu pogrindiniu verslu, kelis dešimtmečius pagrindiniams jo dalyviams nešusiu didžiules pajamas. Prokurorams talkinę psichologai linkę manyti, kad nelegalių pribuvėjų veikla turi net sektos požymių. Tačiau jos pačios jaučiasi persekiojamos tarsi raganos.

Gimdymo namuose atvejus tiriantys pareigūnai tikina susidūrę su gerai organizuotu pogrindiniu verslu, kelis dešimtmečius pagrindiniams jo dalyviams nešusiu didžiules pajamas. Prokurorams talkinę psichologai linkę manyti, kad nelegalių pribuvėjų veikla turi net sektos požymių. Tačiau jos pačios jaučiasi persekiojamos tarsi raganos, rašo ƒ„Lietuvos žinios“.

Ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Ramūnas Šileika nenori atskleisti bylos detalių, nes tyrimui dar galo nematyti. Jis atliekamas pagal kelis Baudžiamojo kodekso straipsnius, kurių pagrindiniai – dokumentų klastojimas, neteisėtas vertimasis veikla, kuriai reikalingas leidimas, ir neatsargus gyvybės atėmimas. Jau apklausta apie 400 liudytojų – namuose gimdžiusių moterų, įtarimai pareikšti keturiems asmenims. Manoma, kad Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį būta ne mažiau 2 tūkst. neteisėtų gimdymų namuose. Žinoma, kad mažiausiai du atvejai baigėsi naujagimių mirtimi.

Krata – dar neprašvitus

Įrodymus renkantys tyrėjai užvakar atliko tris valandas trukusią kratą režisierės Inesos Kurklietytės namuose. „Įsivaizduokite, kaip dvejų metukų vaikas pusę septynių ryto trina kumšteliais akutes ir bando suvokti, ką jo akivaizdoje daro šeši nepažįstami dėdės“, – piktinosi I. Kurklietytė. Ji – dokumentinių filmų apie gimdymą namuose „Lengvas raganavimas“ ir „Moterų paslaptys“ autorė. Būtent ši dokumentika, kaip galimas įrodymas baudžiamojoje byloje, ir sudomino prokurorus.

„Tai buvo kriminalinė policija, turinti kratos orderį. Iš pradžių jie man perskaitė gal dešimt Baudžiamojo kodekso straipsnių. Supratau, kad visi jie taikomi ne man, o galbūt mano filmų herojams, nes buvo paminėtas faktas, kad 2011 metais atsitiko nelaimė – praėjus parai po gimimo mirė kūdikėlis“, – pasakojo režisierė. I. Kurklietytė pridūrė filmavusi 2002–2004 metais, todėl stebėjosi, kaip jos filmai gali būti susiję su gerokai vėlesne istorija.

Pasak režisierės, į jos namus kartu su vaiko teisių apsaugos specialiste atvykę pareigūnai prašė pateikti minėtų filmų žaliavinę medžiagą, vaizdo kasetes. Visa tai kartu su kompiuteriais jie išsivežė. Paklausta, ar nebandys skųstis dėl kratos, I. Kurklietytė tikino to nedarysianti, nes „vargšai žmogeliai elgėsi gana mandagiai, kartais net nesmagiai“.

„Tačiau mane ši istorija skaudina tuo, kad prarandame žodžio, spaudos, kūrybos laisvę. Bet koks menininkas gali būti pakeltas naktį iš lovos, išversti jo kūrybiniai archyvai bandant juos panaudoti kaip galimą įrankį prieš filmo, knygos ar kito meno kūrinio herojus“, – kalbėjo I. Kurklietytė.

Menininkės manymu, ikiteisminis tyrimas – kai kurių gydytojų kerštas. „Yra medikų, kuriems nepalankus vienas procentas moterų, gimdančių namuose“, – aiškino režisierė.

I. Kurklietytės namuose atliktos kratos motyvus Vilniaus apygardos prokuratūros atstovai komentuoti atsisakė.

Nagrinės Strasbūras

Keturios moterys yra kreipusios į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT). Skunde jos aiškina, kad Lietuva pažeidžia su gimdymu ne ligoninėje susijusias žmogaus teises pasirinkti gimdymo vietą, būdą, sąlygas ir gauti kvalifikuotą pagalbą. Strasbūre įsikūręs EŽTT nusprendė imtis šią bylą nagrinėti skubos tvarka.

„Apkaltinti Strasbūro teismą galimais lobistiniais arba korupciniais ryšiais būtų pernelyg drąsu. Bet ar noras skundą nagrinėti skubos tvarka nėra susijęs su kai kurių pareiškėjų visuomenine padėtimi Lietuvoje? Juk tarp byloje apklaustų namuose gimdžiusių liudytojų - Konstitucinio Teismo, kitų teisėtvarkos institucijų darbuotojai, Vyriausybės ir Seimo narių, kitų politikų artimi giminaičiai“, – LŽ sakė prokuroras, nenorėjęs, kad jo pavardė būtų skelbiama.
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius LŽ tikino, kad Strasbūro teismui pateikto skundo nereikėtų tapatinti su minėtu ikiteisminiu tyrimu. „Mes nė vienai namuose gimdžiusių moterų neturime pretenzijų. Jų reikalas pasirinkti, ar gimdyti namuose, ar lėktuve, ar dar kur nors. Tiriame nelegalią pribuvėjų ir joms talkinusių medikų veiką. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu verstis akušerijos praktika gimdyvių namuose yra uždrausta – tuo viskas ir pasakyta“, – pažymėjo jis.

Gimdymą paženklino mirtis

Ikiteisminis tyrimas dėl neteisėtų sisteminių paslaugų namuose gimdančioms moterims pradėtas 2011 metais tuometėje Vilniaus rajono apylinkės prokuratūroje. Viename rajono miestelių mirus vos paros sulaukusiam kūdikiui, prokurorai ėmė aiškintis, kodėl moteris pasiryžo gimdyti namuose, o ne ligoninėje. Gimdyvė prisipažino, kad tam ji ruošėsi iš anksto, tarėsi su vilniete pribuvėja Jurgita Švediene. Vos gimusį naujagimį apžiūrėjo šeimos gydytoja vilnietė Dalia Jakaitė.

Naujagimio mirties aplinkybes tyrę prokurorai išsiaiškino, kad J. Švedienė ir D. Jakaitė teikia nelegalias paslaugas – viena priima naujagimį, kita jį apžiūri, o vėliau išduoda specialią gimdymo pažymą.

Šį dokumentą prokurorai įvardija kaip falsifikatą. „Jei vaikas gimė vonioje – taip ir reikia rašyti dokumente. Dabar rašoma, kad gimė ligoninėje“, – pasakojo R. Jancevičius. Anot jo, siekiama išsiaiškinti, ar taip klastojant dokumentus nebuvo neteisėtai pasisavinami Valstybinės ligonių kasos pinigai. Už vieną gimdyvę ligoninei tenka apie 1200 litų.

Pareigūnai turėjo įtarimų, kad naujagimį apžiūrėjusi pediatrė galėjo daryti poveikį teismo ekspertei Rasai Gaidienei, tyrusiai mirties priežastį. Esą medikė išvadose siūlė įrašyti kitokias aplinkybes, nei būta iš tikrųjų. Piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi kaltinamos R. Gaidienės bylą užvakar atvertė Vilniaus apylinkės teismas.

„Buvo ne taip. Kūdikis mirė dėl infekcijos, kuri atsirado jam esant dar gimdoje. Taip, su eksperte kalbėjausi, paprašiau sužinoti, kokia mirties priežastis. Man, kaip specialistei, buvo smalsu, ar mirtis susijusi su gimdymu, ar su mano klaidomis, ar dar kitokių priežasčių būta. Kita vertus, vaikas mirė birželį, o aš diagnozę norėjau sužinoti vasarį“, – LŽ sakė D. Jakaitė. Anot jos, prokurorai pokalbį „pritempė“ prie baudžiamosios bylos, teismo ekspertė teisiama.
D. Jakaitės teigimu, jai žinomos tik dvi iš visų jos apžiūrėtų naujagimių mirtys.

Panėšėja į sektą?

Vilniaus rajono prokuratūros prokurorai išsiaiškino, kad pribuvėja J. Švedienė yra įregistravusi dvi bendroves, tačiau apie jų veiklą jokios informacijos Registrų centrui nepateikusi. Moteris neturi medicininio išsilavinimo, ji - ekonomistė vadybininkė, pribuvėjos veikla užsiimanti ne vienus metus.

J. Švedienė yra žinoma daugeliui gimdžiusių ar gimdyti besirengiančių moterų. Kalbos apie ją, kaip „dvasinę pribuvėją“, eina iš lūpų į lūpas. Ji organizuoja kursus, į juos susirenka ne viena dešimtis moterų. Skaityti paskaitų įvairiomis temomis kviečiami ir kvalifikuoti gydytojai, tad jiems buvo gerai žinoma apie nelegaliai organizuojamus gimdymus namuose.

Per paskaitas būsimoms mamoms esą buvo skiepijama mintis, kad gimdymas namuose – susiliejimas su visata, gamta, tai, kas šventa, kas sutvirtina motinos ir vaiko, visos šeimos ryšius. O gimdymas ligoninėje – visuomenės išsigimimą kone lemiantis veiksnys. Anot prokurorų, tokių dogmų skleidimas yra labai panašus į anksčiau Ukrainoje veikusios sektos „Baltoji brolija“ veiklą. Bent tokią prielaidą padarė paskaitose apsilankę psichologai.

Pareigūnai neslepia, kad dalis J. Švedienės rengtus kursus lankiusių ir namuose gimdžiusių moterų yra susibūrusios į savotišką bendriją. Dar viena keista aplinkybė – apie gimdymo namuose subtilybes, pribuvėją J. Švedienę moterys nelinkusios kalbėti su artimaisiais.

„Prokurorai bando pritempti, kad tai sekta, užduoda tendencingus klausimus“, – įsitikinusi D. Jakaitė. Pediatrė prisipažino pati ne kartą skaičiusi paskaitas tuose kursuose būsimoms mamoms, tačiau kokiomis temomis kalbėdavo kiti lektoriai, tikino nežinanti.

Atlygis – susitarimo reikalas

Prokurorai įtaria, kad gimdymų priėmimas namuose įtariamosioms atnešė nemažai pajamų. Kai kurie pareigūnai prasitarė, kad namuose gimdyti ketinanti moteris esą turėdavo susimokėti apie 2 tūkst. litų.

„Gimdymas namuose – tai nauja verslo rūšis. Gal labdara užsiima, niekas nieko nemoka? Susėda, padainuoja lietuvių liaudies dainą?“ – ironizavo R. Jancevičius.

D. Jakaitė LŽ prisipažino, kad namuose gimusių vaikų važiuoja apžiūrėti jau 20 metų. Ar už šią paslaugą nėra mokama? „Tai susitarimo reikalas“, – aiškino moteris. Paklausta, ar pas gimdyvę važiuoja kartu su J. Švediene, pediatrė sakė nenorinti įvardyti pribuvėjos, tačiau tikino, kad jiedvi važiuojančios atskirai.

D. Jakaitės teigimu, J. Švedienės kursus lankančios būsimos mamos už paskaitas nemoka nė cento. „Na, tenka užsimokėti arba už patalpų nuomą, arba už baseiną“, – pridūrė ji.

J. Švedienė yra įkūrusi asociaciją „Watsu“. Watsu – meditacija vandenyje, ji suteikia galimybę, kaip teigia jos propaguotojai, „pažvelgti anapus fizinio pasaulio“. Esą tik ši meditacijos forma pajėgi padėti atsakyti į klausimus: kas tu? Kokia tavo sielos esmė? Kodėl tau duotas šis kūnas šioje planetoje? Koks svarbiausias tavo gyvenimo tikslas? Koks tavo vaidmuo milžiniškoje visatoje?

D. Jakaitės teigimu, būsimos mamos kursus lankydavo 4-6 mėnesius – kas savaitę būdavo po dvi paskaitas auditorijose ir vienas du užsiėmimai baseinuose. „Kuo toliau, tuo daugiau buvo lankančiųjų paskaitas. Būdavo net iki 100 žmonių vienoje grupėje“, – atviravo moteris.

Anot jos, kartais būdavo, kad iš kurso nė vienas žmogus nepasirinkdavo gimdymo namuose. „Per kursus tikrai nebuvo propaguojama gimdyti namuose. Dažniausiai ateidavo žmonės, kurie jau žinodavo vienokią ar kitokią informaciją, būdavo nusiteikę gimdyti. Bet būdavo, kad nėštumo metu situacija pasikeisdavo – dėl nėštumo komplikacijų ar kitokių dalykų gimdyti namuose būdavo neįmanoma. Kita vertus, moterys, kurios jausdavosi nedrąsiai ir bijodavo gimdyti namuose, važiuodavo į Kauną pas Bangą. Ji taip pat yra įtariamoji šioje byloje“, – tikino D. Jakaitė. Tačiau ji neslėpė, kad gimdymas namuose J. Švedienės organizuotuose kursuose būsimoms mamoms buvo viena pagrindinių temų.

Medikė pasitiki pribuvėja

Pasak D. Jakaitės, gimdymų namuose problema atsirado juos uždraudus ministro įsakymu. Jis draudžia teikti bet kokią pagalbą, susijusią su gimdymu namuose.

„Iš pradžių kviesdavome greitąją. Atvažiuoja, bet atsisako teikti bet kokią pagalbą. Jie net nešneka. Iš karto ima gimdyvę ir veža ją į ligoninę. Kadangi moteris gimdė namuose, ji laikoma infekuota, mat ligoninėje gimdyvė ir kūdikis laikomi atskirai. Prieš trejus metus Anykščiuose iškviesta apylinkės gydytoja sutriko, nežinojo, ką daryti. Tik pažiūrėjusi į naujagimį apsisuko ir išėjo, o po valandos grįžo su vaiko teisių apsaugos atstovu, su policija, savivaldybės atstovais“, – pasakojo D. Jakaitė.

Paklausta, ką mano apie tai, kad medicinos mokslų nebaigusi J. Švedienė ėmėsi pribuvėjos verslo, D. Jakaitė sakė negalinti vertinti jos pasirinkimo. „Turiu keturis vaikus. Du pirmus gimdžiau padedama Jurgos. Aš pasitikiu tuo žmogumi. Ji yra priėmusi daugiau negu du tūkstančius gimdymų. O klaidų būna. Tik šios specialybės atveju klaidos nebepataisomos“, – sakė D. Jakaitė.

LŽ bandė susisiekti su pribuvėja J. Švediene. Jos vardu registruotos įmonės telefonu atsiliepęs vyras sakė, kad moters nėra, ir patarė „bandyti laimę dar kelis kartus“. Paskambinus į moters mobilųjį telefoną, niekas neatsiliepė.