Lietuvoje

2015.02.14 17:09

Bėgančiųjų į miestus valdžios užmojai nesustabdys

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2015.02.14 17:09

Vyriausybė pagarsino apie planus pažaboti nedarbą bei migraciją į didžiuosius miestus, tačiau ir jaunuoliai, atsiduriantys Vyriausybės kuriamos programos „smaigalyje“, ir specialistai jais netiki.

Vyriausybė pagarsino apie planus pažaboti nedarbą bei migraciją į didžiuosius miestus, tačiau ir jaunuoliai, atsiduriantys Vyriausybės kuriamos programos „smaigalyje“, ir specialistai jais netiki, rašo „Lietuvos žinios“.

Premjero Algirdo Butkevičiaus iš įvairių institucijų atstovų sudaryta darbo grupė jau kitą antradienį susitiks ir aptars pirminius pasiūlymus. Tačiau mokslininkai perspėja, kad nereikėtų išradinėti dviračio, o pasirūpinti, kad būtų bent kiek sušvelninta didžiulė atlyginimų disproporcija. Esą visi grandioziniai planai gali nueiti perniek, jei atlyginimai regionuose išliks kur kas menkesni nei sostinėje.

Užsimojo iš peties

„Privalome nedelsdami stabdyti ne tik darbingiausio amžiaus žmonių emigraciją į užsienį, bet ir vidinę migraciją - gyventojų judėjimą iš regionų į didžiuosius miestus“, – apie nedarbo mažinimo problemas kalbėjo premjeras A.Butkevičius, susitikęs su Vokietijos ir Baltijos šalių, Švedijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos-Lietuvos prekybos rūmų atstovais.

Dar prieš šį susitikimą premjeras sudarė naują darbo grupę kovoti su nedarbu, jai vadovauti pavesta socialinės apsaugos ir darbo ministrei Algimantai Pabedinskienei. Gyventojų užimtumo didinimo klausimams spręsti taip pat pasitelkti 29 įvairių institucijų atstovai, tarp jų – socialinės apsaugos ir darbo, švietimo ir mokslo, vidaus reikalų, ūkio, žemės ūkio viceministrai, premjero patarėjai, Seimo nariai, Lietuvos darbo biržos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir Verslo darbdavių konfederacijos atstovai. Iki balandžio 1-osios darbo grupė įpareigota Vyriausybei pateikti siūlymus dėl gyventojų užimtumo didinimo krypčių ir prioritetų, o iki birželio 1-osios turi parengti užimtumo didinimo 2014-2020 metais strategijos projektą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Burbaitė LŽ vakar teigė, kad kol kas tik ieškoma būdų ir dar neapsispręsta, kaip bus bandoma didinti gyventojų užimtumą bei stabdyti migraciją iš regionų į didžiuosius miestus. „Darbo grupė, sudaryta iš įvairių institucijų atstovų, jau kitą antradienį susitiks ir aptars pirminius pasiūlymus, tada galėtume plačiau informuoti apie planuojamas veiksmų kryptis“, – teigė SADM atstovė.

Grįžti net neketina

Nors valdžia kuria gražius planus, darbingo amžiaus, ypač jauni, žmonės nelabai tiki, kad situaciją įmanoma pakeisti, ir neslepia, jog jiems geriau išvažiuoti į užsienį, dirbti net ir nekvalifikuotą darbą, nei likti Plungės, Jurbarko ar kuriame kitame rajone ir gauti vos tūkstančio litų atlyginimą.
„Ketverius metus dirbau ir mokiausi Kaune, dabar jau antrus metus - Vilniuje. Tačiau į Telšius grįžti tikrai nesirengiu. Jei ir Vilniuje neteksiu darbo, laimės ieškoti važiuosiu į užsienį. Geriau dirbti ne tokį prestižinį darbą, bet už jį gauti orumo nežeidžiantį atlyginimą, nei kiekvieną dieną skaičiuoti centus ir tikėtis, kad tėvynėje darbdavys teiksis sumokėti ir šimto ar dviejų šimtų litų priemoką“, – tvirtino vienoje langų gamybos įmonėje dirbantis Vilius K.

LŽ kalbinta magistrantūroje studijuojanti ir vienoje informacinių technologijų įmonėje dirbanti Neringa L. taip pat tikino, kad bent kol kas grįžti į Marijampolę, iš kurios yra kilusi, net neketina. „Gimtajame mieste paprasčiausiai neturėčiau kur dirbti. Net ir tokiame nemažame mieste kaip Marijampolė aukštuosius mokslus baigusiam informacinių technologijų specialistui susirasti darbą nėra jokių prošvaisčių“, – įsitikinusi mergina. Ji neslėpė, kad ir atlyginimų skirtumas tarp tą patį darbą dirbančių žmonių Vilniuje ir Marijampolėje yra ryškus net atsižvelgiant į nemenkas būsto nuomos, kelionės į darbą išlaidas. „Kol bus toks atlyginimų skirtumas, koks yra dabar, tol važiuoti dirbti į Marijampolę net neketinu“, – tikino Neringa L.

Nereikia išradinėti dviračio

Darbo ir socialinių tyrimų instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas daktaras Arūnas Pocius teigė, kad šiuo metu egzistuojanti atlyginimų diferenciacija didžiuosiuose miestuose ir regionuose skatina jaunimą bėgti iš regionų. „Didžiausi vietiniai traukos centrai yra Vilnius ir Klaipėda. Kaunas turėtas traukos centro pozicijas jau apleidžia, o mažesniuose šalies miestuose ir savivaldybėse padėtis dar blogesnė. Ten susidaro savotiškas uždaras ratas – uždarinėjamos mokyklos, nes mažėja mokinių, uždarinėjamos bibliotekos. Regionas tampa mažiau patrauklus investuotojams. O kai nėra investicijų, nesiplečia ir verslas, nekuriama naujų darbo vietų. Tad nenuostabu, kad jauni žmonės išvažiuoja kitur. Jiems išvykus mažėja vaikų. Štai jums ir uždaras ratas“, – LŽ tvirtino mokslininkas.

Anot jo, nemažą įtaką situacijai turi tai, kad regionuose labai silpnai išplėtotas smulkusis ir vidutinis verslas. Net mažų prekybos įmonių nedaug beliko, mat jos neatlaikė konkurencijos su stambiais prekybos tinklais. Mokslininko teigimu, tiek savivaldybės, tiek regionuose veikiančios įmonės turėtų rasti mechanizmą, kuris leistų regione išlaikyti jaunus žmones, kad šie į jį grįžtų įgiję specialybę. „Jie turėtų būti tuo suinteresuoti“, – tvirtino A. Pocius. Tiesa, jis pripažino, kad kol kas toli gražu ne visi regionuose dirbantys verslininkai suvokia būtinybę rūpintis esama ar būsima darbo jėga, o savivaldybių galimybės remti jaunus specialistus yra labai ribotos.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt