Lietuvoje

2015.12.21 11:35

Afrikinis kiaulių maras retina kiaulių augintojų gretas

LRT.lt 2015.12.21 11:35

Per porą metų dėl afrikinio kiaulių maro kiaulių augintojų sumažėjo beveik 80 proc. ir jų nuolat mažėja, sako Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininko pavaduotojas Skirmantas Miškinis. Taip pat specialistas aiškina, kokių reikalavimų privalo laikytis kiaulių augintojai, kad afrikinis kiaulių maras nebeplistų.

Pasak S. Miškinio, Vilniaus rajono teritorija patenka į užkrėstą teritoriją, ribojasi su Baltarusija, todėl šešios seniūnijos yra paskelbta buferine zona. Joje esančiuose ūkiuose, neatitinkančiuose biologinės saugos reikalavimų, kiaulės išvis negali būti laikomos.

„Šioje teritorijoje esantys ūkiai atitikti reikalavimus turi idealiai, dabar nauji ūkiai galėtų būti kuriami tik tuo atveju, jei ūkininkas įgyvendintų biologinės saugos reikalavimus ir apie tai praneštų teritorinei VMVT. Tuomet inspektoriai vyktų į ūkį, ir, jei šis išties atitiktų reikalavimus, būtų leidžiama ten įvežti kiaules“, – aiškina specialistas.

Kai kurie ūkininkai nuleidžia rankas

Anot pašnekovo, mažiems ūkiams biologinės saugos reikalavimai yra per dideli, tad investuoti tiek pinigų, įgyvendinti reikalavimus ir laikyti kiaules bei kurti naujus ūkius neapsimoka. Vilniaus rajone yra ūkių, kuriuose laikoma 16 tūkst. kiaulių ir kurie yra įgyvendinę visus reikalavimus, nes dideliems ūkiams verta į tai investuoti.

Seniau įkurti ūkiai taip pat nyksta. S. Miškinio teigimu, prieš porą metų kiaulių augintojų Vilniaus rajone buvo apie 850, o šiandien jų yra apie 160 ir nuolatos mažėja.

Tiesa, ūkiams, kuriuose savo reikmėms laikoma iki 10 kiaulių, taikomi paprastesni, tačiau vis tik ne taip paprastai įgyvendinami reikalavimai.

Reikalavimai kiaulių laikytojams

1.    Tvartą aptverkite tvora taip, kad būtų išvengta kontakto su šernais.

2.    Jei dalyvavote medžioklėje ar dorojant šerną, tvarkėte išknistą dirvą ar lankėtės kito laikytojo kiaulių ūkyje, eikite prie savo kiaulių tik nusiprausę, persirengę ir pasikeitę avalynę.

3.    Neleiskite pašaliniams žmonėms lankytis jūsų kiaulių tvarte, ribokite pašalinių transporto priemonių įvažiavimą į jūsų kiemą.

4.    Prie kiekvieno naudojamo įėjimo į tvartą ir į tvarto pagalbines patalpas įrenkite dezinfekcinius kilimėlius. Dezinfekcinis kilimėlis daromas taip: į tvirtą negilią dėžę pripilama pjuvenų, kurios sulaistomos veterinarijos vaistinėje įsigytu dezinfekciniu skysčiu, veikiančiu afrikinio ir klasikinio kiaulių maro virusą. Galima naudoti ir veterinarijos vaistinėje ar specializuotoje parduotuvėje įsigytą dezinfekcijos kilimėlį, sulaisčius jį dezinfekciniu skysčiu. Dezinfekcinio skysčio reikia reguliariai papildyti.

5.    Prieš darbus tvarte ir juos baigę, persirenkite ir persiaukite, švariai nusiplaukite rankas. Tvarte dėvėkite tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avėkite tik darbui tvarte skirtą avalynę.

6.    Kiaules šerkite tik termiškai apdorotu pašaru, niekada nešerkite virtuvės ir maisto atliekomis. Šių metų derliaus grūdus nuplikykite verdančiu vandeniu arba, prieš šerdami jais kiaules, išlaikykite gerai vėdinamose ir nuo aplinkos poveikio apsaugotose patalpose ne mažiau kaip 1 mėn.

7.    Pakratams nenaudokite šiaudų, atvežtų tiesiai iš lauko. Palaikykite juos sausoje vėdinamoje vietoje ne mažiau kaip 3 mėn.

8.    Pašarus pirkite tik iš patikimų pardavėjų ir saugokite nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų.

9.    Tvarte reguliariai naikinkite graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, nes jie gali pernešti virusą.

Draudžiama laikyti kiaules lauke, šerti jas maisto atliekomis, nenuplikytais šių metų derliaus grūdais ir  šviežia (nenuplikyta) žole, į tvartą įsinešti gyvūninio maisto. Ūkininkams būtina užregistruoti kiaulių laikymo vietas ir kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių VMVT teritoriniame padalinyje arba apylinkės seniūnijose arba perduoti šią informaciją privačiam veterinarijos gydytojui. 

Mykolas Majauskas
2022.12.07 11:02

Seimo narys Mykolas Majauskas kandidatuos į Vilniaus merus

atnaujinta 11.06