Lietuvoje

2020.09.10 13:24

Besitęsiant tyrimui dėl COVID-19 greitųjų testų pirkimo, Veryga leido jais tirti valdininkus, pareigūnus

atnaujinta 14.19
Ignas Jačauskas, Jūratė Skėrytė, BNS, LRT.lt2020.09.10 13:24

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga leido organizuoti masinius tyrimus greitaisiais koronaviruso testais statutiniams pareigūnams, tarp jų Vadovybės apsaugos tarnybos, valstybės tarnautojams Vyriausybės kanceliarijoje, Žemės ūkio ministerijoje ir pavaldžiose įstaigose.

Šią savaitę pasirašytais įsakymais A. Veryga pavedė Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai, Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centrui ir savivaldybių administracijoms organizuoti minėtų grupių tyrimą greitaisiais serologiniais COVID-19 testais.

Numatyta, kad tyrimai turės būti atlikti per dvi savaites nuo testų gavimo. Taip pat A. Veryga nustatė, kad švietimo įstaigose tyrimai, teikiant pirmenybę mokytojams, turi būti atlikti iki rugsėjo 18-osios.

Praėjusią savaitę į šią tiriamųjų grupę A. Veryga įtraukė ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojus.

A. Veryga BNS teigė, kad dėl galimybės atlikti tyrimus kreipėsi pačios įstaigos, tai gali daryti ir kitos.

„Kuo daugiau bus norinčiųjų, tuo daugiau sričių galėsime įvertinti. Žemės ūkio ministerija ir Vyriausybės kanceliarija kreipėsi“, – sakė jis.

Greitųjų testų patikrą atlikę mokslininkai pabrėžia, kad testai nėra tinkami ankstyvos ligos diagnostikai ir geriausius rezultatus rodo praėjus 14–50 dienų nuo pirmųjų koronaviruso simptomų ar teigiamo molekulinio (PGR) tyrimo atsakymo, t. y. parodo, ar pacientas buvo sirgęs COVID-19.

„Taip. Bet jie leidžia matyti bendrą vaizdą, kurį gal sudėtingiau yra padaryti vadinamaisiais PGR'ais – dėl persirgimo, pamatyti kokia yra situacija ir paskui žiūrėti. (...) Čia yra paprasčiau padaryti ir gali stebėti, pakartoti po kažkiek laiko ir matyti, kas pasidarė“, – tvirtino A. Veryga.

Anot jo, galimybė atlikti darbuotojams šiuos testus pasiūlyta ir privačiam sektoriui – prekybos centrams, vaistinėmis.

„Galima būtų duoti tuos testus, jiems tik reikėtų susiorganizuoti patį paėmimą, rasti asmens sveikatos priežiūros specialistą, kuris būtų licencijuotas ir galėtų tokį testą atlikti, nes iš piršto kraują reikia paimti. Tikrai gali, tik nežinau, ar jau kažkokius siūlymus jie yra pateikę, bet su jais buvo toks pokalbis“, – sakė ministras.

Minėti testai ir valstybės, ir privačioms įstaigoms duodamos nemokamai.

A. Veryga pabrėžė, kad testų rezultatai privalo būti suvesti į esveikatos sistemą, kad specialistai turėtų duomenis ir galėtų juos analizuoti.

Anksčiau opozicinių partijų atstovės pareikalavo atsakymo iš premjero Sauliaus Skvernelio atsakymų dėl organizuoto ir vykdyto greitųjų testų pirkimą.

Ikiteisminį tyrimą dėl greitųjų testų atliekanti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba patvirtino, kad Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas L. Savickas buvo apklaustas praėjusią savaitę, jam suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Tame pačiame tyrime specialiojo liudytojo statusas suteiktas ir premjero patarėjui sveikatos klausimais Jonui Kairiui.

Kreipimąsi pasirašė Agnė Bilotaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Aušrinė Armonaitė, Dovilė Šakalienė, Rasa Budbergytė, Raminta Popovienė, Rasa Petrauskienė, Aistė Gedvilienė, Paulė Kuzmickienė, Gintarė Skaistė.

Seimo narės A. Bilotaitės iniciatyva Seimo Antikorupcijos komisija pradėjo parlamentinę kontrolę dėl viešųjų pirkimų, susijusių su COVID-19, tarp jų – ir greitųjų testų pirkimo, skaidrumo.

Skvernelis: jei FNTT kiltų klausimų, mes pasirengę į juos atsakyti

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad, jeigu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pakviestų į apklausą, jis su teisėsaugos institucija bendradarbiautų bei pateiktų atsakymus. Premjeras vis dėlto teigė nematantis priežasčių, kodėl jis turėtų būti kviečiamas į FNTT apklausą.

„Jeigu kokių nors klausimų būtų, mes pasirengę bendradarbiauti ir atsakyti. Bet aš nematau jokio pagrindo“, – „Delfi tema“ sakė premjeras.

Populiariausi