Lietuvoje

2020.09.10 20:35

Tėvai nustebę – mokykla po vasaros stovyklos neįgaliems vaikams reikalavo privalomos paramos

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.09.10 20:35

Vilniaus neįgaliems vaikams stovyklą  organizavusi  mokykla reikalauja už stovyklą  skirti paramą. Nesutikusiuosius mokėti pasivijo sąskaitos. Tėvai sako nesuprantantys, nuo kada parama privaloma.  

Prašo paremti

Henrika Varnienė yra Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovė ir negalią turinčios merginos mama. Jai ir kitoms neįgalius vaikus auginančioms mamoms reikėjo daug nuveikti, kad įrodytų, jog neįgalių vaikų mokyklos turi dirbti ištisus metus, kad juos auginantys tėvai galėtų dirbti. Bent jau Vilniuje tokios mokyklos vasarą būdavo uždaromos, šiais metais dirbo. Neįgaliems vaikams buvo rengiamos stovyklos.

„Taryba skyrė lėšų tikrai gerokai daugiau nei 30 eurų už vaiką dienai, kad mokykla galėtų užtikrinti kokybišką užimtumą vasaros metu“, – LRT RADIJUI pasakojo neįgalios mergaitės mama H. Varnienė. Jos dukra lankė Vilniaus „Šilo“ mokyklos vasaros stovyklą.

„Kažkodėl gegužės mėnesį gauname iš mokyklos socialinės darbuotojos laišką, kad reikės primokėti. Gerai, tiek to, galime primokėti“, – pasakojo pašnekovė. Ji labai nustebo, kad iš tėvų
reikalaujama paremti mokyklą. „Kai ateina sąskaita už jau atlankytą savaitę, prašo 35 eurų, bet tai nėra kaip sąskaita. Prašoma labdaros. Tada man iš karto kyla klausimas, kam buvo skirtos savivaldybės lėšos“, – LRT RADIJUI kalbėjo H. Varnienė. Reikalavimą paremti mokyklą ji vadina lupikavimu.

Dar labiau Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovė H. Varnienė nustebo sužinojusi, kad priemoka, arba parama, skirtingiems vaikams apskaičiuota skirtinga. Anot jos, mamos suskaičiavo, kad vienam vaikui dienos stovykla kainavo 7 eurus, kitam – 9 eurus. „Gal pagal negalią vaikus skirsto ar kaip“, – stebėjosi mama.

„Nežinau, kodėl tas skirtumas, bet mums už savaitę 45 eurus 60 centų apskaičiavo. Nežinau, kodėl mums didesnė suma, o kažkam mažesnė. Taip ir neišsiaiškinau, atsiuntė sąskaitą, ir tiek“, – LRT RADIJUI kalbėjo neįgalią dukrą turinti Danuta Makovskaja, nors prieš tai mūsų kalbinta H. Varnienė sakė, kad iš jos už savaitę paprašyta 35 eurų.

„Keista, kai vienam vaikui apskaičiuojama viena suma, o kitam – kita“, – stebėjosi H. Varnienė.

Nelankė, bet vis tiek reikalauja paremti

Iš vilnietės Snežanos Glebovos už dukrą irgi paprašyta 45 eurų per savaitę, esą reikalaujama paramą mokėti ir už tas savaites, kai stovyklos duktė nelankė.

„Buvo parašyta, kad būtina įrašyti mokėjimo paskirtį – „parama“. Mes mažai lankėme: per birželį ir liepą lankėme dvi savaites ir rugpjūtį savaitę buvome. Bet man buvo pabrėžta, kad jeigu lankysi dvi dienas ar penkias, nesvarbu, vis tiek paramą turi sumokėti už savaitę. Su tais vaikais juk taip: šiandien eina, ryt neina, bet už savaitę vis tiek turi sumokėti, – LRT RADIJUI kalbėjo neįgalią dukrą auginanti Snežana ir pridūrė: – Parama, kaip aš suprantu, turi būti savanoriška. Kai parama, tai aš galiu sumokėti tiek, kiek galiu.“

S. Glebova sakė nenustebusi, kad reikės mokėti, nes iš anksto buvo informuota: „Buvau perspėta, kad bus maždaug tokia suma. Kaip ir nenustebau, bet kad būtent parama nesutampa.“

Rinkliavos uždraustos

Klausimas, ar teisėtai rinkta parama, – jau ant sostinės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkės pavaduotojos Donaldos Meiželytės stalo.

„Bet kokios rinkliavos mokyklose yra uždraustos. Negalima iš tėvų imti pinigų ir juo labiau, kaip aš supratau, buvo pasakyta, kad jeigu nesumokėsite, jūsų nebepriimsime. Čia yra absurdas, tai labai negerai.

Manau, direktorė paramą paėmė neteisėtai. Aš kaip Kontrolės komiteto pirmininkės pavaduotoja užsikabinau ir jautriai sureagavau, nes ten, kur biudžetinės įstaigos, mes turime labai daug problemų“, – LRT RADIJUI kalbėjo D. Meiželytė.

Anot D. Meiželytės, mokykloms leidžiama turėti atskirus fondus paramai rinkti, tačiau parama negali būti privaloma.

Nežinojo ir buhalterė

Mamų skaičiavimu, už vieno vaiko stovyklą su tėvų parama-priemoka Vilniaus „Šilo“ mokykla turėjo gauti apie 900 eurų
per mėnesį. Mamos dėl paramos bandė aiškintis, bet nieko nepešė.

„Tame kvituke parašyta, kad parama, kad turime pažymėti „mokėsime į nurodytą sąskaitą“ ir pastabose parašyti, kad tai parama. O kokia tai parama? – suabejojo D. Makovskaja. – Skambinau buhalterei, ji sako nieko nežinanti.“

Jei jau buhalterė nežino, kas per parama, H. Varnienė nusprendė, kad parama nėra privaloma, o kadangi kokybė netenkino – su vaikais esą nebuvo organizuotas užimtumas, – ji nusprendė, kad priežiūros paslaugai užteks savivaldybės dotacijos – 182 eurų per savaitę.

„Dabar, kai direktorė ir mokyklos administracija išgirdo pasipiktinimą, atsiuntė normalias sąskaitas. Vietoj paramos įrašė „paslaugos“, ir mokėk. Sąskaita yra 173 eurai, ne tiek ir mažai“, – kalbėjo H. Varnienė.

Stovyklą pavadino „nekokybe“

Anot H. Varnienės, 200 eurų per savaitę yra dideli pinigai, už juos galima nuvykti į bet kurią stovyklą. Labiausiai tėvus piktino stovyklos kokybė, kaip mamos sako, „nekokybė“. Anot H. Varnienės, kol stovykloje buvo daugiau vaikų ir turinčių įvairių negalių, galinčių kalbėti ir tėvams papasakoti, tol stovyklos veikla buvo kokybiška, organizuota įvairi veikla. Tačiau, kai stovykloje, anot pašnekovės, liko sunkią negalią turintys vaikai, nekalbantys, jokia veikla nebuvo vykdoma.

„Juk stovyklą mes įsivaizduojame taip, kad joje vaikai žaidžia, ką nors veikia. O mūsų vaikams buvo organizuojama tik priežiūra, be jokios veiklos. Jie buvo susodinti vežimėliuose ir visą dieną lauke į kažką žiūrėjo, nieko aplinkui nevyko“, – pasakojo H. Varnienė. Jai pritarė D. Makovska – moterį labiau nei paramos reikalavimas papiktino stovyklos kokybė.

„Paramos prašyti liepė savivaldybė“

Vilniaus „Šilo“ mokyklos vadovė Egidija Urbanavičienė sakė, kad paramos prašyti iš tėvų buvo ne mokyklos, o savivaldybės sprendimas.

„Aš negaliu pasakyti, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė priėmė sprendimą, kad tėvai turėjo remti. Mes, kaip mokykla, neturime savo buhalterijos, – aiškino E. Urbanavičienė. – Kad pinigai nepasiklystų, taip ir buvo pavadinta – parama Vilniaus „Šilo“ mokyklai.“

Sąskaitas dėl paramos tėvams išrašo Vilniaus „Šilo“ mokykla, mokėti reikia savivaldybės įstaigai, kuri centralizuotai surenka visas įmokas už švietimo įstaigų paslaugas. Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus patarėja Alina Kovalevskaja sakė, kad tėvams reikia mokėti 20 procentų stovyklos kainos, o tai, jog nurodyta įmoka kaip parama, esą buvo nesusipratimas.

Vasaros stovyklas Vilniaus mieste neįgaliems vaikams taip pat organizavo Vilniaus „Vilties“ specialioji mokykla-daugiafunkcinis centras bei

Vilniaus Atgajos specialioji mokykla. Pastarosios mokyklos vadovė Edita Astapovičienė LRT RADIJUI teigė, kad už stovyklą tėvai turėjo sumokėti dalį sumos, tačiau jiems buvo pateiktos sąskaitos už suteiktas paslaugas. „Kokia gali būti parama“, – nusistebėjo direktorė.

E. Urbanavičienė priekaištus dėl kokybės atrėmė personalo trūkumu. Ji aiškino, jog dauguma darbuotojų buvo suplanavę vasaros mėnesiais atostogas, todėl iš pradžių manyta pasitelkti į pagalbą vienos kolegijos studentus, kad jie galėtų atlikti praktiką, tačiau planams nepasitvirtinus teko ieškoti naujų darbuotojų.

„Statydavome auklėtoją padėjėją, kuri turi vidurinį išsilavinimą, ir dar vieną naujai priimtą žmogų. Taip išsprendėme higienos, maitinimo klausimus ir dar užsisakydavome įvairių edukacijų. Kai rugpjūtį grįžo mokytojai, programa buvo turininga“, – sakė Vilniaus „Šilo“ mokyklos vadovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt