Lietuvoje

2015.12.17 16:06

Premjeras: šauktiniai reikalingi, kai trūksta profesionalių karių

BNS2015.12.17 16:06

Šauktiniai Lietuvos kariuomenei reikalingi tuomet, kai ima trūkti profesionalių karių, teigia valdančiųjų socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius.

„Mūsų kariuomenėje turi būti pakankamas skaičius karių. Jeigu negalime sudaryti pirmiausia iš profesionalų pakankamo karių skaičiaus, tada turi būti šauktiniai“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas, paklaustas, ar pritaria privalomosios karo tarnybos grąžinimui visam laikui.

Tuo metu šių metų kovą, kalbėdamas apie privalomo šaukimo į kariuomenę grąžinimo svarbą, premjeras teigė, šauktinius grąžinti būtina siekiant užtikrinti šalies saugumą ir suformuoti kariuomenės rezervą.

A.Butkevičius ketvirtadienį teigė, kad būtina išsamesnė diskusija visuomenėje ir tarp politikų šiuo klausimu. Anot jo, skubėti priimant tokius sprendimus negalima. Tokios pozicijos, premjero tvirtinimu, laikosi ir Socialdemokratų partijos frakcijos nariai.

Jis neatmetė galimybės, kad dėl nuolatinės privalomosios karo tarnybos grąžinimo turėtų būti pasirašytas partijų susitarimas.

„Pagrindinis argumentas išsakytas, kad reikalinga diskusija ir kad politiniu lygiu galėtų būti pasirašytas susitarimas tarp partijų“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Jis akcentavo, kad laiko diskusijai yra, nes kalbama apie kariuomenės struktūrą 2020, 2021 metais.

„(...) neturėtų būti daromas spaudimas greitai priimti (įstatymus) neišdiskutavus nei su jaunimo organizacijomis, nei su visuomene. (...) Juk dabar tai nėra degantis klausimas“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė projektams, pagal kurį jaunuolių šaukimas į šalies ginkluotąsias pajėgas vyktų ir 2020–2021 metais. Tačiau projektams pasipriešino krašto apsaugos ministras socialdemokratas Juozas Olekas. Keli kiti Socialdemokratų partijos frakcijos nariai taip pat kalbėjo prieš privalomosios karo tarnybos grąžinimą visam laikui.

Sprendimą grąžinti šauktinius į kariuomenę Seimas priėmė pavasarį. Valstybės gynimo taryba pasiūlė šauktinius grąžinti penkeriems metams. Dabar dalis politikų siekia, kad privalomoji karo tarnyba liktų visam laikui.

Šauktinių grąžinimą valstybės ir kariuomenės vadovai argumentuoja būtinybe užpildyti kariuomenės dalinius, parengti rezervą išaugus Rusijos grėsmei.

Kasmet planuojama pakviesti apie 3–3,5 tūkst. šauktinių nuo 19 iki 26 metų.

Taip pat Lietuvos kariuomenėje tarnauja apie 8 tūkst. profesinės karo tarnybos kariai, apie 4,5 tūkst. karių savanorių. Planuojama, kad per 5 metus Lietuvos kariuomenės rezervas bus papildytas 16–17 tūkst. karių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Pavasaris Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI