LRT FAKTAI
Aurelijus Veryga

Lietuvoje

2020.09.10 19:18

LRT FAKTAI. Ar Aurelijus Veryga, dėvėdamas skydelį, rodo blogą pavyzdį?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.09.10 19:18

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, šią savaitę televizijos laidoje pasirodęs su veidą vos dengiančiu skydeliu, socialiniuose tinkluose sukėlė nemenką audrą.

Internautai suskubo teigti, kad ministras rodo netinkamą pavyzdį, esą toks skydelis – ne ką geresnė apsaugos priemonė nei neseniai Lietuvoje nuskambėjusios „nuo baudų saugančios“ apsauginės kaukės, pagamintos iš tinklinės medžiagos, nesaugančios nuo virusų, tačiau vizualiai panašios į apsaugos priemones.

Ministras dėvėjo virėjams skirtą skydelį?

Neįprastai atrodantis skydelis, dengęs daugiausia ministro smakrą, iš tikrųjų yra tam tikra apsaugos priemonė, dar vadinama virėjo kauke (angl. chef mask). Internete jas pirkti siūlantys puslapiai nurodo, kad ji skirta ruošiamam maistui nuo nosies ir burnos sekreto apsaugoti, maistą tiekiančios įmonės įvaizdžiui pagerinti.

Tačiau tai nėra priemonė, kuri būtų tinkama naudoti pandemijos metu, teigė LRT.lt kalbinti specialistai.

„Primena saviveiklą“

Fizinių ir gamtos mokslų centro vyresnioji mokslo darbuotoja, Aplinkotyros skyriaus vedėja Steigvilė Byčenkienė sako, kad mokslinėje literatūroje, Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijose skydeliai nėra nei tiriami, nei rekomenduojami naudoti, ji sukritikavo ir A. Verygos dėvimą priemonę.

Specialistė atkreipė dėmesį, jog apsisaugojimo priemonės efektyvumui svarbiausia, kad ji priglustų prie veido.

„Saviveiklą man tai primena. Žinoma, tai geriau nei nieko, bet blogiau už respiratorius ir medicinines kaukes, nes vis tiek labai daug atvirų erdvių. Tarkim, respiratoriaus efektyvumui didelį poveikį turi tas prigludimas, o čia praktiškai nėra prigludimo ir vien dėl to galima sakyti, kad apsauga bus žymiai mažesnė nei naudojant respiratorių“, – teigė mokslininkė. – Neteko matyti, kas PSO minėtų tokius skydelius.“

Jos teigimu, efektyviausia apsisaugojimo priemonė šiuo metu yra respiratoriai.

Skydeliai neefektyvūs, tad kodėl juos naudojame?

Dainius Martuzevičius, Kauno technologijos universiteto profesorius ir laboratorijos, pandemijos pradžioje tyrusios kaukių bei respiratorių efektyvumą, vadovas, taip pat turėjo priekaištų ministro dėvimam skydeliui. Jis atkreipė dėmesį, kad skydeliai – net ir tie, kurie dengia visą veidą, – nėra tokia pat efektyvi priemonė, kaip kaukės ar respiratoriai.

„Man irgi buvo keista. [Skydeliai] nėra tai, kas dabar rekomenduojama dėvėti, matyt, atstumai [televizijos studijoje] buvo kiek didesni. Skydelis nėra efektyvus sulaikant tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės sklindančias daleles, ne tik virusus, bet ir bakterijas, jo funkcija yra pirminis atmušimas, vaizdžiai sakant, kad kažko neapspjautume, jei trykšta į veidą, kryptinio skysčio atmušimas.

Bet kvėpavimo takų jis neapsaugo ir neturėtų sulaikyti smulkesnių biologinių dalelių, kurias iškvepiame, užtat jo nėra ir rekomendacijose. Todėl reikėtų rinktis filtruojančias veido apsaugos priemones“, – teigė profesorius.

Jis paaiškino, kad skydeliai pagal savo paskirtį naudojami kaip papildoma priemonė – medikai, chirurgai ar odontologai jį dėvi kartu su kauke arba respiratoriumi.

„Didžiausia užsikrėtimo rizika yra patalpose, kur prasta ventiliacija, daug žmonių, jie ilgai būna – skydeliai tokiu atveju labai blogai“, – sakė kaukių ir respiratorių laboratorijos vadovas.

Tačiau jis pripažino – kelias valandas išbūti su kauke, pavyzdžiui, mokyklos klasėje arba auditorijoje yra tikras iššūkis, tokiu atveju skydelis palengvina darbą.

Viešbučio darbuotojai, nešioję skydelius, apsikrėtė virusu, o tie, kurie buvo su kaukėmis, liko sveiki.

„Rekomendacijose [skydelių] nėra ir neturėtų būti. Tačiau šiuo atveju visiems sunku, priemonės juk skirtos ne tiems specialistams“, – apie tai, kad žmonės patiria nepatogumų, sakė profesorius.

Skydelių naudoti nerekomenduoja

Skydeliai Lietuvoje populiarūs ir dažnai laikomi patogesne kaukių bei respiratorių alternatyva, tačiau jų nenaudoti įspėja kai kurių valstybių sveikatos institucijų nurodymai.

Pavyzdžiui, Šveicarijos. Vienas koronaviruso židinys čia kilo viešbutyje, ir tyrimas parodė, kad viešbučio darbuotojai, nešioję skydelius, apsikrėtė virusu, o tie, kurie buvo su kaukėmis, liko sveiki.

PSO rekomendacijose skydelis laikomas akių, o ne kvėpavimo takų apsaugos priemone, panašiai kaip plastikiniai akiniai, o, pavyzdžiui, JAV ligų ir kontrolės prevencijos centras įspėja, kad šiuo metu nėra pakankamai tyrimų, ir skydelius rekomenduoja nešioti tik tais atvejais, kai kaukės užsidėti neįmanoma dėl klausos sutrikimų.

SAM: ministras naudojo laidos kūrėjų pasiūlytą skydelį

SAM atsiųstame atsakyme dėl ministro pasirodymo sakoma, kad skydelį nešioti pasiūlė televizijos laidos kūrėjų komanda.

„Studijoje kaukių dėvėjimas – rekomendacinis. Ministras laikosi pozicijos, kad geriau daugiau saugotis nei mažiau. Filmavimo metu jis naudojo daugkartinio naudojimo plastikinę kaukę, pasiūlytą TV3 laidos filmavimo komandos. Svarbiausia – atsakingumas ir sąmoningumas. Saugokime save ir kitus“, – teigiama laiške.

Kokių klaidų nedaryti, nešiojant kaukę arba respiratorių?

D. Martuzevičius priminė, kad respiratorius yra efektyviausia apsaugos priemonė, nes tinkamai dėvimas apsaugo tiek nuo viruso platinimo, tiek nuo viruso patekimo į organizmą. Tačiau, jo teigimu, respiratorių dėvėti masiškai nėra privaloma – jei visi nešiosime kaukes, sergantieji neskleis užkrato ir to turėtų pakakti, kad pandemijos plitimas būtų suvaldytas.

„Pradžioje mes neturėjome supratimo, visi bėgo respiratoriais apsirūpinti. Dėl respiratorių yra didžiausias neapibrėžtumas, nes jie tikrai turi būti geri, jų paskirtis – mažiausiai 10 kartų apsaugoti nuo tikimybės užsikrėsti, o jei respiratoriai blogai priglunda prie veido, jų apsauga prilygsta kaukei“, – sakė jis.

„Dažniausiai pastebimas blogas respiratorių dėvėjimas, nes jie turi visiškai priglusti prie veido, kitu atveju oras eis per šonus, o ne per filtravimo audinį. Kiniškų gaminių forma lietuviškiems gaminiams irgi ne visada tinka. <...> Nešiojant kaukę, taip pat reikėtų apspausti nosį, nes svarbiausia – sumažinti tarpus.“

Tiesa

Veido skydelis, dėvėtas sveikatos apsaugos ministro, nėra skirtas apsaugoti nuo koronaviruso sklidimo ar apsisaugoti pačiam. Ministerijos atstovų teigimu, skydelis A. Verygai buvo duotas televizijos laidos kūrėjų. Toks skydelis paprastai naudojamas maitinimo įstaigose ruošiant maistą. LRT.lt kalbinti specialistai sako, kad tokia priemonė – geriau nei jokios apsaugos, tačiau ji nėra veiksminga, jie taip pat atskleidė, kad Lietuvoje populiarūs veido skydeliai apskritai neturėtų būti laikomi apsaugos priemone.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra