Lietuvoje

2020.09.09 19:00

LRT FAKTAI. Būkite atsargūs: koronaviruso sąmokslo teorijos plinta manipuliuojant ir oficialia statistika

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.09.09 19:00

Šimtai lietuvių dalijasi žinute, esą Lietuva koronaviruso testų pirko jau 2017 metais. Teiginys, kad koronavirusas yra politikų suplanuota pandemija, gali kelti šypseną, tačiau sąmokslo teorija patikėti lengviau, matant manipuliacijas oficialiais duomenimis.

Lietuviškose socialinio tinklo „Facebook“ grupėse dalijamasi žinute, esą pandemija suplanuota iš anksto, o tai aiškiai liudija Pasaulio banko duomenys, rodantys, kad mūsų šalis koronaviruso diagnozavimo testų pirmą kartą įsigijo 2017 metais – dvejais metais anksčiau, nei prasidėjo pandemija. Svarbiausia – šie duomenys nesuklastoti.

Techninė klaida, sukėlusi bangų socialiniuose tinkluose

Tariami koronaviruso testai, pirkti 2017 ir 2018 metais, dar pažymėti kodu 382200. Tai vadinamasis HS, arba harmonizuotos sistemos, kodas, naudojamas gabenant prekes ir joms kertant sieną.

Šis skaičius reiškia anaiptol ne koronaviruso testus, o laboratorijų reagentus apskritai. Taip gali būti žymimi tiek, pavyzdžiui, sieną kertantys nėštumo testai, tiek laboratorijose naudojami reagentai.

Pasaulio bankas šiuo skaičiumi nuo balandžio mėnesio pradėjo žymėti ir koronaviruso testus tam, kad būtų lengviau stebėti svarbių prekių judėjimą per pandemiją. Kurį laiką informacinėje sistemoje šis skaičius iš tikrųjų rodė visų laboratorinių testų ir reagentų prekybos mastą. Apie šią klaidą socialinio tinklo „Twitter“ savo paskyroje pirmasis paskelbė Italijos žurnalistas Davidas Puente.

Svarstote, kiek truks pandemija? Pabaiga suplanuota 2025 metais, sako internautai

Tikėtina, kad lietuviškų sąmokslo teorijų kūrėjai idėją, jog koronaviruso testai buvo perkami jau 2017 metais, pasiskolino iš JAV, – populiariame forume „4chan“ taip pat diskutuojama apie tariamą planą ir iš anksto nupirktą testavimo įrangą.

„Pasaulio sveikatos organizacija nepavadino koronaviruso COVID-19 iki pat 2020-ųjų vasario, kai kilo protrūkis“, – teigė informaciją skelbiantis anonimas.

Čia taip pat dalijamasi nuoroda į Pasaulio banko vykdomą kovos su koronavirusu programą – nurodyta, esą koronaviruso programa truks iki 2025 metų kovo 31 dienos. Sąmokslo teorijų kūrėjams tai yra dar vienas įrodymas, kad virusas suplanuotas.

Banko „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas, paklaustas, ką pandemijos metu iš tikrųjų daro Pasaulio bankas, sako, kad pinigai paskolų forma pasieks skurdžiausias pasaulio valstybes. Iš viso tam programoje numatyta 6 mlrd. JAV dolerių.

„Pagrindiniai [banko] tikslai yra padėti besivystančioms valstybėms krizių metu, kad jos galėtų pasiskolinti esant sunkiai ekonominei situacijai, nes kitu atveju jos neturi alternatyvos. Lietuvoje mes kalbame apie biudžeto skylę, apie valstybės skolą, bet galime pasiskolinti, o dauguma besivystančių valstybių to negali dėl pasitikėjimo [stokos] arba tai autoritariniai režimai – tokios šalys skolinasi su didelėmis palūkanomis“, – aiškino ekonomistas.

Jo teigimu, pagrindinė grėsmė koronaviruso pandemijos metu yra tai, kad nėra socialinio draudimo sistemos, – daugelyje skurdesnių valstybių, netekę darbo, žmonės lieka visai be pajamų.

Ištaisius klaidą, sąmokslo teorija tik išaugo

Ž. Mauricas mano, kad sąmokslo teorijos apie Pasaulio banką nėra labai populiarios, ir spėja, jog jas galėjo paskatinti neigiamas nusistatymas prieš bankus apskritai.

„Tie dalykai gana pavojingi, nes ne visada nekalti žmonės juos platina. Suinteresuotos grupės gali tai daryti, kad diskredituotų susiformavusią pasaulio tvarką, kurioje dominuoja Vakarų šalys, pakeisti galbūt kita tvarka“, – sakė jis.

Pasaulio bankas jau pataisė klaidą puslapyje, tačiau tai pastebėję sąmokslo teorijų skleidėjai tapo dar įtaresni.

„Pervadino į tiesiog testus, neapsigaukite“, – feisbuke rašė vienas lietuvis. „Greiti“, – teigė kitas sąmokslo teorijų platintojas.

Tai ne pirmas kartas, kai socialiniuose tinkluose platinami oficialūs duomenys yra iškreipiami. Pavyzdžiui, šiuo metu dažnai dalijamasi senu vaizdo įrašu, kuriame sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako nerekomenduojantis nešioti kaukių, nes jos neapsaugo. Šis įrašas darytas kovo mėnesį, gerokai prieš paskelbiant karantiną.

Kituose įrašuose pateikiamos senos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro rekomendacijos, esą kaukių nešioti nėra privaloma. Tos rekomendacijos šiuo metu negalioja, nes buvo paskelbtos pavasarį.

Socialiniuose tinkluose taip pat buvo dalijamasi SAM pasirengimo gripo pandemijai planu ir taip grindžiamas tariamas sąmokslas dėl „suplanuotos pandemijos“.

Lietuva neįsigijo koronaviruso testų nei 2017, nei 2018 metais. Techninė klaida Pasaulio banko puslapyje lėmė, kad visi į šalį įvežti laboratoriniai testai ir reagentai buvo nurodomi kaip koronaviruso testai. Tuo pasinaudojo sąmokslo teorijų skleidėjai ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės