Lietuvoje

2015.12.15 18:24

Seimas priėmė rezoliuciją dėl religinių mažumų genocido Irake ir Sirijoje

ELTA2015.12.15 18:24

Seimas priėmė rezoliuciją, kuria nutarė, kad žiaurumai, įvykdyti krikščionių ir kitų grupių atžvilgiu, į kurias Irake ir Sirijoje nusitaikyta dėl specifiškai religinių priežasčių, yra genocidas, ir šia rezoliucija jie prilyginami genocido nusikaltimui pagal tarptautinę teisę. 

Už tokį dokumentą balsavo 93 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Priimtame dokumente konstatuojama, kad krikščionys ir kitos religinės mažumos Irake ir Sirijoje buvo ir yra žudomi ir grobiami, patirdavo ir tebepatiria rimtus fizinius ir psichikos sužalojimus, taip pat seksualinę vergiją ir prievartą, ir kad visa tai atliekama sąmoningai ir apskaičiuotai, pažeidžiant Jungtinių Tautų (JT) Konvenciją dėl kelio užkirtimo genocido nusikaltimui ir baudimo už jį.

„Religinių ir etninių mažumų grupės Irake ir Sirijoje buvo sisteminės prievartos taikinys jau nuo 2003 metų ir milijonai šių mažumų atstovų buvo priversti palikti savo protėvių namus bei tapti pabėgėliais“, – teigiama rezoliucijoje.

Joje atkreipiamas valstybių vyriausybių ir tarptautinių organizacijų dėmesys, kad religijos vardan vykdomi žiaurumai turi būti įvardijami deramu vardu – „genocidas“, taip pat JT ir JT generalinis sekretorius raginamas prisiimti deramą politinę lyderystę ir įvardyti Irake bei Sirijoje vykdomus žiaurumus kaip genocidą.

Lietuvos parlamentas kviečia valstybes Jungtinių Tautų nares, ypač Afrikos Sąjungos, Arabų Lygos, Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos ir Islamo konferencijos organizacijos nares, prisijungti prie šios rezoliucijos, imtis priemonių užkirsti kelią tolesniam genocidui ir bendradarbiauti kuriant tarptautinius ir nacionalinius tribunolus, kurie nubaustų asmenis, atsakingus už dabar vykdomą genocidą, bei užtikrintų jų veiksmingą funkcionavimą.

„Turime didžiuotis, kad Seimui užteko politinės valios ir pilietinės sąžinės religinių mažumų persekiojimą Sirijoje bei Irake įvardinti genocidu“, – įsitikinęs rezoliucijos iniciatorius ir autorius, Seimo narys Mantas Adomėnas.

Pasak jo, Lietuva yra pirmoji valstybė Europoje, kurios parlamentas išdrįso žengti tokį reikšmingą diplomatinį žingsnį ir nusikalstamus veiksmus krikščionių ir kitų religinių mažumų atžvilgiu įvertinti dabar, o ne iš istorinės perspektyvos.

„Negalime tylėti. Tūkstančius metų menanti didinga Artimųjų Rytų civilizacija mūsų kartos akivaizdoje virsta į nieką. Europos pašonėje vyksta tikrų tikriausias genocidas. Tvirtai tikiu, kad ši rezoliucija yra puikus valios ir aiškiai artikuliuotos pilietinės pozicijos pavyzdys visoms Jungtinių Tautų valstybėms narėms“, – teigia M. Adomėnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.