Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.21 11:35

Afrikinis kiaulių maras žmonėms nepavojingas, tačiau atsargumo priemonių imtis reikia

LRT.lt 2015.12.21 11:35

Vaikščioti po užkrėstus miškus nedraudžiama, bet, jei jau apsilankėte, rekomenduojama bent 48 valandas neiti ten, kur laikomos kiaulės. Specialistai įspėja, kad afrikinio kiaulių maro virusas perduodamas ne tik tiesioginio kontakto tarp šernų ir kiaulių būdu, bet ir per apkrėstą inventorių, transportą, drabužius, avalynę.

Nors žmonėms afrikinis kiaulių maras nėra pavojingas ir jie užsikrėsti negali, tačiau gali virusą pernešti. Dėl šios priežasties tie, kurie lankosi miške, turėtų laikytis atsargumo priemonių.

Kiekvienas žmogus, einantis į mišką ar poilsiaujantis gamtoje, turi sutvarkyti maisto atliekas, nepalikti miške maisto likučių – visa tai privalu išmesti į uždaromus  ir nuo laukinių gyvūnų apsaugotus konteinerius.

Specialistai įspėja, kad virusas labai ilgai išlieka užsikrėtusių kiaulių ar šernų kraujyje, audiniuose, išskyrose, skerdenoje, šviežioje kiaulienoje ar šernienoje ir kiaulienos ar šernienos produktuose. Iškylautojai gali nė nežinoti, iš kur atvežti ir kuo užkrėsti per iškylą valgyti mėsos gaminiai.

Svarbi higiena

Susiruošus į mišką, verta prisiminti, kad afrikinio kiaulių maro virusą šernai ir kiaulės vieni kitiems perduoda ne tik tiesiogiai – jį galima pernešti ir per apkrėstą inventorių, transportą, drabužius, avalynę. Dėl šios priežasties specialistai rekomenduoja su miške dėvėtais drabužiais neskubėti į tvartą. Taip pat rekomenduojama į užkrėstos zonos miškus nevažiuoti, transporto priemones palikti tam skirtose pakelės aikštelėse.

Nors vaikščioti po užkrėstus miškus nedraudžiama, bet, jei jau apsilankėte, rekomenduojama bent 48 valandas neiti ten, kur laikomos kiaulės. Vykstant grybauti ar uogauti į šias zonas, patartina pasiimti pakaitinius viršutinius drabužius ir atskirus batus, kad miške būtų galima persirengti ir persiauti. Išėjus reikėtų juos nusirengti ir sudėti į atskirą maišelį, o sugrįžus namo – nedelsiant išskalbti kuo aukštesnėje temperatūroje. Afrikinio kiaulių maro virusas žūsta esant 70 °C temperatūrai.

Apie tai, kad miškas užkrėstas, skelbia prie jo esanti informacija. Specialistai įspėja, kad, miške pastebėjus gyvūno gaišeną, jokiu būdu negalima prie jos artintis ir liesti. Radus negyvą šerną, privalu nedelsiant pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi