Lietuvoje

2015.12.21 11:35

Medžiotojai jau laukia išmokų už sumedžiotas šernes

LRT.lt2015.12.21 11:35

Siekiant sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą, prioritetas teikiamas šernų patelių medžioklei, nes populiacijos gausumas yra pagrindinis veiksnys, lemiantis įvairių ligų plitimą. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, medžiotojai šiuo metu yra pateikę daugiau nei 500 prašymų gauti kompensaciją už sumedžiotas šernų pateles.

Mokslininkai teigia, kad veiksmingas šernų populiacijos reguliavimas leistų lokalizuoti ir sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą.

„Nors šerno patelė lytiškai subręsta dvejų metų, turėdamos galimybę gerai maitintis, 8–10 mėn. patelės jau gali atsivesti jauniklių. Palikuonys, jei populiacija nebus mažinama, gali užsikrėsti afrikiniu kiaulių maru. Todėl, mažinant šernų populiaciją, prioritetas teikiamas patelėms.

Išmokos, mokamos už sumedžiotas 12–24 mėn. pateles, siekia 50 eurų, o už sumedžiotas pateles, kurioms daugiau nei 24 mėn., – 100 eurų“, – sako VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Išmokos motyvuoja medžiotojus

Aplinkos ministerijos duomenimis, per pirmus tris šių metų ketvirčius sumedžiota beveik 28 tūkst. šernų. 2015 m. rugsėjį jaunesnių nei 24 mėn. šernų patelių sumedžiota 577, spalį – 841, vyresnių nei 24 mėn. – atitinkamai 315 ir 615.

Pristatydamas išmokų už sumedžiotas šernų pateles tvarką, VMVT vadovas Jonas Milius sakė tikįs, kad išmokos motyvuos medžiotojus, nes visos iki šiol taikytos šernų populiacijos reguliavimo priemonės nebuvo pakankamai veiksmingos.

VMVT duomenimis, medžiotojai šiuo metu yra pateikę daugiau nei 500 prašymų gauti kompensaciją už sumedžiotas šernų pateles. Tai net didesnis aktyvumas, nei VMVT atstovai sako tikėjęsi.

Svarbu žinoti

Pagal patvirtintą tvarką, asmenys, norintys gauti išmokas, turi pateikti prašymus už praėjusį mėnesį sumedžiotas šernų pateles teritorinėms VMVT iki einamojo mėnesio 15 dienos.

Medžiotojai turi užtikrinti, kad iš kiekvienos sumedžiotos šerno patelės būtų paimti kraujo mėginiai ir užpildyti šernų mėginių paėmimo aktai afrikiniam kiaulių marui, amžiui ir lyčiai nustatyti. Netinkamai paėmus mėginius ar blogai užpildžius prašymą arba aktą, išmoka už sumedžiotas šernų pateles nebus mokama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.