Lietuvoje

2015.12.12 15:58

A. Butkevičius pasisakė dėl per mažų pedagogų atlyginimų

BNS2015.12.12 15:58

Premjeras Algirdas Butkevičius tvirtina, kad atsakomybės ugdant jaunąją kartą reikia reikalauti ir iš pedagogų, o didinant atlyginimus svaresnį vaidmenį turėtų parodyti ir savivaldybės.

„Aš manau, kad mes ne vien apie pinigus turime kalbėti prieš biudžeto priėmimo. Didinkite atlyginimus. O kokia yra kokybė ugdant tą jauną, kūrybišką kartą, auginant ir auklėjant, kodėl šito klausimo neiškeliam?“, – Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Tarybos posėdyje šeštadienį sakė premjeras ir partijos vadovas.

Savo kalboje jis pareiškė, kad švietimo srityje „su reforma judame labai lėtai“. Socialdemokratų vadovas ragino nesivadovauti senų laikų principu „padalinti visiems po truputį“, nes tai išspręstų problemas tik laikinai. Siūlydamas atsakomybę dėl švietimo reformos įgyvendinimo prisiimti ir savivaldybių vadovybei, ir prezidentūrai, jis pateikė pavyzdį, jog įvairiuose šalies regionuose vidutiniai mokytojų atlyginimai ženkliai skiriasi.

„Kodėl šiandien Akmenėje, kur, manau, švietimo sistema yra sutvarkyta, vidutinis mokytojo darbo užmokestis yra 949 eurai, o Panevėžio rajone, kuris yra prie didelio Panevėžio miesto, vidutinis darbo užmokestis yra 709 eurai – net 240 eurų mažesnis? Noriu pasakyti tai, kad už švietimo sistemos reformą turi būti atsakingi visi – pradedant savivaldybėmis, baigiant prezidentūra, suvokiant, kokie mums yra iššūkiai keliami žiūrint į ateitį“, – sakė jis.

Premjeras taip pat pabrėžė būtinybę aukštosioms mokykloms įvesti stojamąjį balą, kuris esą padėtų motyvuoti būsimuosius studentus geriau mokytis mokyklose.

Vėliau premjeras BNS sakė, jog kritikuodamas savivaldybes turėjo omenyje nevienodą pedagogų krūvį skirtinguose regionuose.

„Panevėžio rajone vienam mokytojui tenka 4,4 moksleivio, kai, pavyzdžiui, Akmenėje – virš 10. Europos Sąjungoje vidurkis yra 16 moksleivių. Mes matome, kad išskaidome pinigus, o galėtumėme kalbėti apie aukštesnę švietimo kokybę, mokyklų optimizavimą – tai nereiškia uždarymo, bet prijungimą prie gimnazijų. Ir iškart bus toks žingsnis, kuris leis atlyginimus padidinti“, – BNS sakė A. Butkevičius.

Jis kartu sutiko, jog šie žingsniai reikštų ir dalies mokytojų atleidimą.

„Tam yra 3,6 mln. eurų – tiems, kurie yra pensinio amžiaus, išmokant jiems ilgalaikes kompensacijas“, – paaiškino premjeras.

Šią savaitę Lietuvoje vyko net du pedagogų streikai. Pagrindiniai mokytojų profesinių sąjungų reikalavimai – atkurti mokinio krepšelio dydį iki buvusio 2009 metų sausio 1 dieną, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų atlyginimus palaipsniui prilyginti bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimams, palaipsniui didinti kitų pedagoginių darbuotojų tarifinių (tarnybinių) atlygių koeficientus, 2016 metais valstybės biudžete numatyti 3,56 mln. eurų išeitinėms kompensacijoms pensinio amžiaus mokytojams, kurie savo noru palieka švietimo sistemą, bei mažinti mokinių skaičių klasėse ir grupėse.

Valdančiosios koalicijos partijų politinė taryba praėjusią savaitę nusprendė tenkinti dalį profesinių sąjungų reikalavimų, jiems skiriant 10 mln. eurų. Ministerija taip pat žada ieškoti lėšų peržiūrėdama jai skiriamus asignavimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.