Lietuvoje

2013.02.20 09:46

Lietuva nesureikšmina vieno EP mandato praradimo

Lietuvos europarlamentarai nesureikšmina, kad Lietuva kitąmet greičiausia praras vieną vietą Europos parlamente, ir džiaugiasi, kad neatimta daugiau vietų. Tuo metu Latvijos atstovai skundžiasi, kad mažos šalys yra skriaudžiamos.  

Lietuvos europarlamentarai nesureikšmina, kad Lietuva kitąmet greičiausia praras vieną vietą Europos parlamente, ir džiaugiasi, kad neatimta daugiau vietų. Tuo metu Latvijos atstovai skundžiasi, kad mažos šalys yra skriaudžiamos.

Vietos parlamente perskaičiuojamos, nes dar šiemet prie Europos Sąjungos prisijungs Kroatija, praneša LRT televizijos naujienų tarnyba.

Europos Parlamento Konstitucinių reikalų komitetas pritarė, kad po vieną vietą būtų nurėžta vienuolikai dabartinių Europos Sąjungos narių. Pasak Lietuvos europarlamentaro Algirdo Saudargo, reikia džiaugtis, kad dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus, greičiausiai prarasime tik vieną, o ne kelias vietas.

„Lietuvai tikėtis geriau, bent šiuo atveju, mano galva, apskritai neįmanoma.  Dabar mes priversti priimti buvome, galima net tai pasakyti“, – sako A. Saudargas.

„Mes priėmėme beveik idealų sprendimą, kuris, aišku, yra skausmingas kai kurioms šalims, bet mažiau skausmingas, nei kiti gali sprendimo būdai.  Aišku, kad vietų praradimas yra skausmingas visiems, bet mes turime suprasti, kad, pavyzdžiui, aš pateiksiu Lietuvos pavyzdį, kuri prarandą vieną vietą, bet pagal visiškai matematinį skaičiavimą jūs netektumėte trijų vietų“, – argumentuoja Europos Parlamento narys Roberto Gualtieris.

Pasak vieno iš siūlymo rengėjų, stengtasi taikyti mažėjančio proporcingumo principą, kuris palankus  mažoms šalims. Tarkim vienas Lietuvos europarlamentaras atstovauja maždaug dviem šimtams penkiasdešimčiai tūkstančių gyventojų, tuo metu vienas prancūzų europolitikas – kone milijonui. Tačiau šiuo siūlymu nepatenkinti Latviai.

„Vieno praradimas yra daug. Mes, latviai, anksčiau neturėjome savo vieno atstovo Žuvininkystės komitete, kuris Baltijos valstybėms tikrai svarbus. Ir tik kai po Lisabonos sutarties Latvijai atsirado papildoma vieta, dabar mes turime savo atstovą, kuris gina Latvijos interesus“, – sako Europos Parlamento narė Sandra Kalnienė.

Kiek kiekvienai šaliai atstovaus europarlamentarų dar bus svarstoma ir Europos parlamente ir Vadovų taryboje, tad panašu, kad diskusijų bus daug.