Lietuvoje

2020.08.31 18:06

Lietuvai išgyvenant COVID-19 pandemiją, infektologai nuogąstauja: pavojus – didelis, o atlyginimai – maži

Asta Martišiūtė, Kristina Karlonė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.08.31 18:06

Sovietų Sąjungos lyderis Nikita Chruščiovas buvo paskelbęs, kad sovietinių žmonių laukia šlovinga ateitis, nes visos infekcijos bus pažabotos. Atrodo, kad tokiu lozungu iki šiol įtikėję mūsų valstybės sveikatos politikos formuotojai.

Nors per pastarąjį dešimtmetį jau du kartus skelbta pandemija – dėl koronaviruso ir kiaulių maro, o kur dar tymų infekcijos protrūkis – sveikatos politikos formuotojai tarsi nepastebėjo, kad šalyje smarkiai trūksta gydytojų infektologų ir epidemiologijos specialistų.

Pavyzdžiui, Kaune infektologijos rezidentūros studijoms šiais metais, kaip ir ankstesniais, skirta mažiau vietų, nei buvo prašyta, nors sveikatos specialistų rengimo valstybinis užsakymo komitetas posėdžiavo per patį pandemijos piką, net ir posėdį rengė nuotoliniu būdu, bet apie epidemiologų trūkumą net svarstyta nebuvo.

Kuriozai: nors visais būdais išsakyta, kad epidemiologų šalyje trūksta, papildomo finansavimo šios srities rezidentūrai neskirta

Vilniaus universiteto medicinos studentė Ieva Kubiliūtė vienintelė iš savo kurso įstojo į infektologijos rezidentūros studijas. Artimieji ir draugai ją bandė atkalbėti, nes pavojus didelis, o pinigai – maži.

„Tikrai kvailino ir tikrai bandė atkalbinėti ir artimiausios aplinkos žmonės, ir draugai bei bendrakursiai neypatingai suprato, kodėl aš ten noriu. Tiesiog klausimas, ar renkamės specialybę pagal pinigus, bet jis tau nelabai tiks ir nelabai patiks, ar tu renkiesi tą kelią, kuris tau artimas širdžiai. Aš pasirinkau antrą variantą“, – sako I. Kubiliūtė.

„Teoriškai pasižiūrėjus, tai yra pavojinga specialybė, visada yra tam tikra rizika užsikrėsti, ypatingai tam tikrų užkrečiamų ir pandeminių ligų atvejais. Ir kodėl neatsižvelgiama – ir atlyginimai lieka maži – mes negalime atsakyti, nežinome“, – mano rezidentė.

Infektologija niekada nebuvo laikoma prestižine specialybe, teigia VU Medicinos fakulteto dekanas.

„Anksčiau tai nebuvo populiari valstybės studijų programa ir tikrai nebuvo daug norinčių, kad išreikštų norą, kad mes norime būti infekcinių ligų gydytojais, – sako Algirdas Utkus. – Dabar situacija pasikoregavo, atsirado žmonių, kurie mano, kad ta kvalifikacija reikalinga ir toliau ji bus reikalinga ir aktuali. Požiūris jaunų žmonių pasikeitė.“

Tačiau nepasikeitė sveikatos politikos formuotojų požiūris. Šiais metais universitetinė Kauno Infekcinių ligų klinika gavo perpus mažiau vietų nei prašė valstybės finansuojamoms infekcinių ligų rezidentūros studijoms, o norinčiųjų studijuoti buvo.

Ir taip jau metai iš metų, nors infekcinių ligoninių vadovai nuolat įspėja, kad specialistų trūksta.

„Priruošti tiek specialistų, kad ekstremaliomis sąlygomis galėtų pagalbą suteikti tik specialistai, tai nerealus uždavinys, tačiau normaliomis sąlygomis mūsų šaliai tų specialistų trūksta tikrai, kadangi mano kuklia nuomone, šitie specialistai turėtų būti ne tik didžiuosiuose centruose, kiekvienoje rajoninėje ligoninėje turėtų būti bent vienas infekcinių ligų gydytojo etatas“, – įsitikinusi Kauno klinikinės ligoninės vadovė Auksė Mickienė.

Pasak jos, rajoninės ligoninės norėtų samdyti infektologų, tačiau paprasčiausiai neranda. Net jeigu infektologijos rezidentų būtų ir daugiau, dalis studijas baigusių studentų pakelia sparnus į užsienį, nes Lietuvoje negali tikėtis adekvataus atlyginimo.

„Neužtenka paruošti specialistą, paruošimas kainuoja labai brangiai, antroji priežastis išlaikyti tą žmogų jo darbo vietoje“, – sako A. Mickienė.

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą infektologams už paslaugas mokama tik kaip antro lygio specialistams, nepaisant ir to, kad dirba universitetinėse ligoninėse ir pacientams suteikia aukščiausio lygio paslaugas, ištiria sunkiausius atvejus.

„Lietuvoje nėra tokio oficialaus trečio lygio infektologijos paslaugų, nežiūrint to, kad tokie paslaugų kodai yra priskirti, tačiau realiai nėra įvardinta, kad viena ar kita gydymo įstaiga galėtų teikti trečio lygio infektologines paslaugas, – sako Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė. – O tas antras ir trečias lygis susijęs su apmokėjimu, t. y., nuo to keičiasi apmokėjimas. Ir tada grandinė užsisuka, kad infektologijoje yra gana žemi atlyginimai ir tai vienas iš tų veiksnių, kuris nėra patrauklus.“

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad įkainius būtų galima peržiūrėti, tačiau ar tai bus padaryta, nekonkretino.

„Aišku, kad apmokėjimas paslaugos priklauso nuo jos sudėtingumo. Ir nuo to, kokios priemonės naudojamos ir panašiai, jeigu matoma, kad pasikeitė, tai galima patekti tokius siūlymus, galima peržiūrėti siūlymus. Jeigu keičiasi situacija, galima jas peržiūrėti“, – „Savaitei“ sakė A. Veryga.

Paklaustas, kodėl įkainiai nebuvo peržiūrėti iki šiol, ministras atsakė: „Na, tiesiog nebuvo tokių nei siūlymų, nei teikimų, reiškia užtekdavo to, kas buvo.“

Infektologų bendruomenė sako, kad bet kokie jų siūlymai atsimušdavo kaip žirniai į sieną. Tai, jog antroji koronaviruso banga Lietuvoje kyla sparčiau nei šalyse kaimynėse, anot patyrusių infektologų, liudija, kad mums trūksta ir epidemiologijos specialistų.

„Kaip Chruščiovas buvo numatęs, kad nebus infekcinių ligų, taip nepriklausomoje Lietuvoje valdžios atstovai buvo numatę, kad nebus ligų, infekcijų, ir tą specialybę panaikino, ji nebeegzistuoja“, – sako infektologas Alvydas Laiškonis.

„Dabartiniu metu epidemiologai ruošiami iš visuomenės sveikatos specialistų, kurie išklauso 120 valandų epidemiologijos kursą – tai yra, lytiniu keliu plintančios ligos, tuberkuliozė – ir tokiu paruošimu žmogus baigęs ateina dirbti epidemiologu, – sako A. Laiškonis. – Mano galva, jo supratimas apie epidemiologiją yra labai miglotas. Labai negilus, ir kiek kalbėjau su epidemiologais, kurie dirba baigę aukštąjį mokslą, kad tokius epidemiologus reikia mokyti beveik metus laiko, kad jie išmoktų įeiti ir diagnozuoti, išmoktų kaip reikia infekcines ligas valdyti.“

Sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetas iš viso nėra nustatęs, kiek epidemiologijos krypties specialistų universitetai turėtų parengti, viskas palikta savieigai.

„Dėl specialistų užsakymo epidemiologų nežinau, ar yra prasmė juos kaip tokius specialistus ruošti, – sako sveikatos apsaugos ministras A. Veryga. – Nereikia taip sudėtingai galvoti, kiekvienas nusismulkinimas į specializaciją trukdo žmogui prisitaikyti ir dirbti.“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė Ramunė Kalėdienė nesutinka. Pasak jos, specialistų ruošimą reikia stiprinti.

„Mes turime visuomenės sveikatos studijas, kuriose yra suteikiamos kompetencijos, kaip vertinti tiek lėtinių, tiek infekcinių ligų epidemiologiją, bet aišku, iki šio laikotarpio labiausiai koncentruodavomės į lėtinių neinfekcinių ligų epidemiologiją, kurioje esame labai stiprūs tiek moksle, tieks studijose, ir šis laikotarpis mums parodė, kad reikia sustiprinti ir infekcinių ligų epidemiologijos kompetencijų suteikimą specialistams“, – sako ji.

Stokholme įsikūręs Europos ligų kontrolės ir profilaktikos centras finansavo Lietuvos studentų epidemiologijos studijas Europos epidemiologų mokykloje, tačiau didžioji dalis mokytis iš Lietuvos siųstų studentų liko dirbti kitose Europos Sąjungos šalyse.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

Šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 14.48
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6