Lietuvoje

2020.08.30 18:11

Bent pusei Seimo narių teks ieškoti naujo darbo

Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.30 18:11

Dauguma dabartinių Seimo narių nori ir toliau dirbti Seime. Iš 140 dabartinių parlamentarų tik 7 politikai nusprendė nesiekti perrinkimo rudenį. Politologai sako, kad noras būti perrinktiems – suprantamas, tačiau rinkimų statistika rodo, kad bent pusė Seimo narių turėtų galvoti ne tik apie naujus rinkimus, bet ir apie naują darbą.

„Seniai žinau, kad politika tai yra nešvarus dalykas“, – dar prieš septynerius metus kalbėjo Bronius Bradauskas. Tačiau iš viso jam prireikė 17 metų Seime, kol galiausiai nusprendė nusiplauti rankas.

Ilgametis politikas tuščioje Seimo posėdžių salėje per atstumą žiūri į savo darbo vietą, nes jau greitai ją užims kitas. B. Bradauskas rinkimuose nebedalyvaus.

„Kiekvieną darbą turi dirbti iki tam tikro laiko. Sportininkai iki tokio amžiaus gali rodyti rezultatus, ateina laikas, kada jauti, kad nors jėgų yra ir visko yra ir užtenka patirties, bet reikia pagyventi truputį ir sau“, – savo sprendimą aiškina seimūnas.

Žinios. Dauguma Seimo narių tikisi būti perrinkti, bet politologai prognozuoja: bent pusė parlamentarų turėtų ieškoti naujo darbo

Apie kartais per ilgą buvimą politikoje B. Bradauską susimąstyti verčia ir įvykiai kaimynystėje. Anksčiau kalbėjęs, kaip gerai tvarkomasi Baltarusijoje, šiandien socialdemokratas atsargesnis.

„Pamačiau, kaip su automatais laksto (Aliaksandras Lukašenka – LRT.lt) ir dar sūnų aprengęs. Na tai matot – per ilgas buvimas priveda prie marazmo“, – svarsto politikas.

Trauktis iš didžiosios politikos nusprendė ir Seimo vicepirmininkė, konservatorė Irena Degutienė. Šešias kadencijas iš eilės, arba 24 metus, Seime praleidusi politikė sako, kad atėjo laikas pailsėti. O esą ir Seimas dabar jau kitoks, nei seniau.

„Viskas keičiasi ir, žiūrint į ateitį, nematau savęs, kad aš galėčiau kažkokią, sakykim, naudą duoti ir valstybei, ir kažką tokio reikšmingesnio nuveikti, – kalbėjo I. Degutienė. – Santūresnio elgesio arba tos inteligencijos ir intelektualumo šitam Seimui tikrai trūko. Bet koks rinkėjas – toks ir Seimas.“

Irena Degutienė ir Bronius Bradauskas – du iš vos septynių Seimo narių, nusprendusių nebesiekti kitos kadencijos.

Rudenį rinkimuose taip pat nebedalyvaus „valstiečiai“ Antanas Baura ir Viktoras Rinkevičius, Lenkų rinkimų akcijos atstovas Leonardas Talmontas. Taip pat buvęs liberalas Gintaras Steponavičius ir buvęs „valstietis“ Virgilijus Poderys. Pastarasis – vienintelis iš dabartinių parlamentarų, kuriam Seimo nario duona pasidarė prėska jau per pirmąją kadenciją.

„Politika apskritai nenusivyliau, bet gal savęs paklausiau, kam esu sutvertas. Man atrodo, esu labiau sutvertas ar vykdančiojoj valdžioj dirbti, ar versle, įmonėse, įstaigose – tai mano toks vidinis atsakymas sau pačiam“, – teigia V. Poderys.

Pasak politologo Mažvydo Jastramskio, visiškai suprantama, kad Seimo nariai tikisi tęsti darbą. 95 proc. dabartinių parlamentarų nori ir toliau likti Seime. Visgi, pasak mokslininko, ankstesnių rinkimų rezultatai rodo, kad maždaug pusei dabartinių Seimo narių reikėtų galvoti ne tik apie naujus rinkimus, bet ir apie naują darbą.

„Labai mažai yra Seimo narių, kurie yra 5 ar 6 kadencijas. Pavyzdžiui, praėjusį kartą maždaug 50 proc. buvo naujų. Buvo 2 Seimo rinkimai, kur skaičiai buvo mažesni šiek tiek, mažiau negu 40 proc. Tai yra vis tiek daug. Čia yra iliuzija, mitas, kad sėdi užsisėdi, iš tikrųjų nėra taip. Yra vos keli Seimo nariai, kurie yra daugiau negu 4 kadencijas“, – teigia VU TSPMI politologas.

Iš Seimo besitraukiantis V. Poderys sako, kad likti parlamente kolegas skatina ir baimė nebepritapti darbo rinkoje.

„Jeigu gyvenimo aprašyme yra „Seimo narys“ – tai yra didžiulis minusas, ne pliusas. Tai išėjus į darbo rinką, pasimatavus, ką tai reiškia, turbūt praeina noras ieškoti darbo kitur“, – sako jis.

Seimo narių išeitinėms išmokoms šiemet numatyta pusantro milijono eurų. Jų dydis priklauso nuo nepertraukiamai išdirbtų kadencijų skaičiaus ir pareigų Seime. Kokio dydžio išmokos bus išmokėtos kiekvienam neperrinktam Seimo nariui, paaiškės po rinkimų.

Populiariausi

Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24