Lietuvoje

2015.12.10 16:03

Pašto siunta sukėlė pavojų sveikatai

ELTA2015.12.10 16:03

Vilniaus visuomenės sveikatos centras gruodžio 7-osios vakarą gavo pranešimą iš Bendrojo pagalbos centro apie Lietuvos pašto skyriuje iš vienos pašto siuntos išsiliejusį gyvsidabrį. Surinkus išsiliejusį gyvsidabrį, buvo atlikti oro tyrimai. Nustatyta, kad pašto patalpų ore gyvsidabrio koncentracija viršija leistiną normą 47 kartus.

Su paštu besiribojančios gyvenamosios ir visuomeninės patalpos po incidento nėra užterštos, tačiau jų būklę VVSC toliau stebės ir kartos laboratorinius oro tyrimus. Pašto skyriaus vadovybei nurodyti būtini veiksmai, kuriuos atlikus patalpas bus galima toliau eksploatuoti. Taip pat nurodyta AB „Lietuvos paštas“ organizuoti visų pašte saugotų siuntų laboratorinį ištyrimą ir tik esant Vilniaus visuomenės sveikatos centro patvirtintoms išvadoms apie siuntų saugą, perduoti jas gavėjams.

Susidariusios situacijos kaltininkas – antikvarinis laikrodis, kurį internetu užsisakė vienas vilnietis. Šio antikvarinio laikrodžio švytuoklėje sumontuoti stikliniai cilindrai, pripildyti gyvsidabrio. Tik atiduodant siuntą gavėjui paaiškėjo, kad vienas cilindras sudužęs, nes gyvsidabris ėmė byrėti iš nesandarios siuntos pakuotės.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia dėmesį, kad kai kurie antikvariniai daiktai gali būti labai pavojingi sveikatai, nes juose yra panaudota labai toksiška cheminė medžiaga – metalinis gyvsidabris. Gyvsidabrio gali būti įdėta į antikvarinius veidrodžius, antikvarinių laikrodžių švytuoklėse įmontuotus cilindrus, taip pat jis randamas senoviniuose barometruose, lempose, sidabrinėse vazose ir termometruose.

Gyvsidabris iš senų daiktų gali išbyrėti dėl nesandarumo, sudaužius ar kitaip pažeidus gyvsidabrio pripildytas talpas. Iš nesandarių senų daiktų gyvsidabris gali nuolat garuoti į patalpų orą. Tai yra ypač kenksminga, nes iškyla lėtinio apsinuodijimo pavojus. Nuolatinis, leistinas koncentracijas viršijančių gyvsidabrio garų poveikis žmogui gali sukelti negrįžtamą smegenų, inkstų, plaučių ir imuninės sistemos pakenkimą. Gyvsidabris ypač pavojingas vaisiui, kūdikiams ir mažiems vaikams, nes pažeidžia jų nervų sistemos vystymąsi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.