Lietuvoje

2015.12.10 12:26

Lietuvoje daugėja skundų dėl diskriminacijos

BNS2015.12.10 12:26

Lietuvos gyventojai daugiau skundžiasi dėl diskriminacijos: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai šiemet jie pateikė 260, pernai per visus metus – 202 skundus.

Ketvirtadienį minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną, kontrolieriaus tarnyba informavo, jog šiemet bus atlikta daugiausiai tyrimų nuo tarnybos įsteigimo 1999 metais. Šiemet iki gruodžio 10 dienos tarnyboje jau pradėta 319 tyrimų (gauta 260 skundų bei dar pradėti 59 tyrimai savo iniciatyva).

„Tai ženkliai daugiau, nei anksčiau. Iki šiol daugiausia tyrimų per visą Tarnybos gyvavimo laiką buvo atlikta 2013 m. ir 2014 m. (atitinkamai 281 ir 279)“, – nurodo tarnyba.

Beveik pusė tyrimų (48 proc.) atlikta dėl valdžios ir valdymo institucijų veiklos, dažniausiai tiriami šių institucijų leidžiami teisės aktai. Trečdalis tyrimų atlikta dėl galimos diskriminacijos darbo santykių srityje, nors anksčiau būtent šios srities skundai sudarydavo daugumą. 2015 metais mažiausiai tyrimų (4) atlikta dėl švietimo įstaigų veiklos. Dėl galimos diskriminacijos prekių ir paslaugų srityje šiais metais atliktas 51 tyrimas.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Lobačevskytė teigia, kad nors tarnybai šie metai yra rekordiniai pagal gautų skundų skaičių, suvokimo apie lygias galimybes vis dar ženkliai trūksta.

Nuo rugsėjo mėnesio kontrolierė apsilankė 24 savivaldybėse ir teigia pastebėjusi diskriminacijos apraiškų (pavyzdžiui, diskriminuojančių skelbimų kavinėse), kartu pastebima, jog ryškėja daugelio Lietuvos savivaldybių neigiamos išankstinės nuostatos pabėgėlių atžvilgiu.

„Tokia situacija sudaro sąlygas tam, kad artimoje ateityje skundų dėl diskriminacijos skaičius gali didėti“, – sakoma pranešime.

Visas savivaldybes kontrolierė planuoja aplankyti iki vasaros pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.