Lietuvoje

2020.08.28 11:17

Vėgėlė: šiuo metu visa teisinė sistema yra „giliame nokdaune“

atnaujinta 11.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.28 11:17

Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė neslepia esantis pasipiktinęs teisėsaugos institucijų veiksmais teisėjų korupcijos byloje. Anot jo, nors Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir prokuratūra skelbia, kad kovoja su korupcija, ši kova, advokatų atstovo manymu, pasibaigia tik viešųjų ryšių akcijomis.

Apie tai I. Vėgėlė penktadienį kalbėjo Visuotiniame advokatų susirinkime. Jis priminė susirinkusiems apie pernai teisėsaugos pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl korupcinių veikų, kurio akiratyje atsidūrė teisėjai, advokatai. Šiame tyrime, kuris įgavo teisėjų korupcijos bylos pavadinimą, šiuo metu įtarimai pareikšti daugiau nei 50 asmenų, tarp jų – teisėjai, advokatai.

I. Vėgėlė advokatų susirinkime tvirtino tikintis, kad advokatai įstatymų nepažeidė.

„Nė vienas sąžiningas advokatas negina ir negins kyšiais perkamo teisingumo, o bet kokie neteisėti, juolab – korupciniai, advokatų veiksmai yra nesuderinami su advokato profesija“, – tvirtino I. Vėgėlė.

Jis, kalbėdamas apie minėtą ikiteisminį tyrimą, neslėpė esantis nepatenkintas teisėsaugos veiksmais. Pasak I. Vėgėlės, tyrimas turėjo itin daug neigiamų pasekmių pačiai teisinei sistemai Lietuvoje.

„Kilus minėtam, skandalui Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, atrodo, su didžiuliu pasimėgavimu kalbėjo apie „visą advokatūrą ir teisėjus apėmusią korupciją“. Paskutinės stadijos vėžys, toks įspūdis. Šis ikiteisminis procesas, apgailestauju, bet Specialiųjų tyrimų tarnybos buvo paverstas pasigiriamąja viešųjų ryšių akcija ir turėjo labai, labai aiškias pasekmes. Teisminių institucijų bendradarbiavimui įvairiose srityse buvo suduotas itin skaudus smūgis“, – kalbėjo I. Vėgėlė.

Vėliau sulaikomi galimai korumpuoti prokurorai, viešai išsakomas kaltinimas Teisėjų tarybai, kad teismuose tebedirbta korupcijai įtariami arba specialiaisiais liudytojais apklausti teisėjai. Dar vėliau prokuratūra atsisako teikti svarbius duomenis Teisėjų tarybai, o visa vainikuoja vadinamoji STT šantažo byla dėl galimų korupcijos apraiškų pačioje Specialiųjų tyrimų tarnyboje. Pamenate mūsų kolegų Giedriaus Danėliaus ir kitų mūsų kolegų sulaikymą už tai, kad pranešė STT vadovui apie galimas korupcijos apraiškas pačioje STT. Deja, bet šiuo metu visa teisinė sistema, kovų terminais tariant, yra giliame „nokdaune“, – tęsė Lietuvos advokatūros tarybos pirmininkas.

I. Vėgėlės manymu, šiuo metu teisinės sistemos institucijų bendradarbiavimas nebevyksta, mat STT ir prokuratūra nesusikalba su teismais ir advokatūra.

„Prokuratūra su STT tik bendradarbiauja, nors įstatymiškai turėtų ją kontroliuoti. Visa kova su korupcija kol kas pasibaigia žiniasklaidos pranešimais ir pono D. Zagrecko ir ponios G. Cimbolienės atleidimu nuo baudžiamosios atsakomybės. Tačiau, žiūrint, kas padarytas sistemiškai, tai sutryptas pasitikėjimas teismais, paralyžiuotas teisminės sistemos institucijų bendradarbiavimas, tame tarpe – ir korupcijos prevencijos srityje“, – aiškino advokatų atstovas.

Jis teigė tikintis, kad Lietuvos politikai anksčiau ar vėliau pažvelgs atidžiau į teisėsaugos darbą.

I. Vėgėlės teigimu, advokatūra šiemet jau atkreipė dėmesį į tai, kad bandymų didinti ikiteisminio tyrimo institucijų įtaką valstybės institucijų darbe tik daugėja.

„Pavyzdžiui, pristatytame Korupcijos prevencijos įstatyme numatyta pareiga įdarbinti visose valstybės įmonėse, įstaigose ir organizacijose bent vieną antikorupcijos pareigūną, o didesnėse – net ir visą skyrių. Primenu, kad STT yra ikiteisminio tyrimo institucija, kuriai tai yra patogus aukštų valstybės institucijų pinigų sukurtas slaptų pareigūnų ir informatorių tinklas. Ar neprimena Jums nesenų laikų, kuriuos atrodė jau išgyvenome, kai kiekvienoje įstaigoje buvo bent po vieną slapą pareigūną?“, – dėstė I. Vėgėlė.

A. Valantinas kelia klausimą dėl sąžiningumo prezumpcijos

Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas, tardamas sveikinimo žodį Visuotiniame advokatų susirinkime, kėlė klausimą, ar teisėjų ir advokatų dialogui bus taikoma sąžiningumo prezumpcija.

„Žvalgydamiesi atgal neturime tapti stereotipų apie perkamą ir parduodamą teisingumą vergais“, – į advokatus kreipėsi A. Valantinas.

Jis ragino advokatus ir toliau sąžiningai dirbti, nepaisant „teisingumo pamatus“ sudrebinusių įvykių.

„Tikrinkime faktus, nesitapatinkime su proceso šalių ar politikų siekiais ir tikslais. Mūsų kiekvienoje teismą pasiekiančioje byloje – įvykdytas teisingumas“, – dėstė Teisėjų tarybos pirmininkas.

Anot jo, reikia ieškoti tinkamo teisėjų, advokatų ir prokurorų bendravimo būdo, kuris nekeltų abejonių dėl tarpusavio santykių skaidrumo.

„Teisėjai ir advokatai, vykdydami savo funkcijas, privalo būti nepriklausomi, taip pat ir nepriklausomi vienas nuo kito. Toks nepriklausomumas turi būti akivaizdus ir proceso dalyviams, ir visuomenei“, – kalbėjo teisėjas.

Populiariausi

Saulius Skvernelis

Lietuvoje

2020.10.19 13:17

Po COVID-19 protrūkių Skvernelis siunčia žinią žmonėms: atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime visos savivaldybės pagal sergamumą bus suskirstytos į zonas; medikai gaus priedus

7
Valdemaras Tomaševskis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjunos rinkimų štabas

Lietuvoje

2020.10.19 12:44

Prokuratūra dėl Valinsko žodžių apie Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą Tomaševskis: žodžius įvertins teismas; atnaujinta 17.57

5
Ramūnas Karbauskis

Lietuvoje

2020.10.20 10:10

Karbauskis: tokios karantino sistemos, kokia veikė pavasarį, niekas neįves spręs dėl ilgesnių mokinių atostogų, bet ką reikės daryti tėvams – neaišku; atnaujinta 10.28

9