Lietuvoje

2015.12.09 15:24

Seime buvo diskutuojama apie pabėgėlių teises

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.09 15:24

Tarptautinės žmogaus teisių dienos išvakarėse Seime kalbėta ir apie pabėgėlių teises – nors vaiko teisių apsaugos kontrolierė ir pripažįsta, kad dėl religinių ir kultūrinių skirtumų požiūris į vaikų auklėjimą gali skirtis nuo lietuvių, tačiau tarnybos pasirengusios padėti atvykėliams. 

Pirmoji irakiečių pabėgėlių šeima Lietuvoje įsikurs jau kitą savaitę. Žmogaus teisių ekspertai taip pat ir mūsų šalyje vis daugiau dėmesio skiria būtent pabėgėlių teisėms, nors tam ir priešinasi gyventojai: naujausiais tyrimų duomenimis – 61 procentas gyventojų nepritaria Lietuvos sprendimui priimti pabėgėlius

„Šiandien negalime kalbėti apie Lietuvą kaip apie valstybę, kur yra masiškai pažeidinėjamos žmogaus teisės. Nors ir yra problemų įvairiose srityse, bet šiuo atveju visuomenė yra pakankamai tolerantiška. Jei ši tema nebus kurstoma politikų, tai viskas bus gerai“, – teigė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Kita problema – į Lietuvą atvykstančioje pabėgėlių šeimoje – du mažamečiai vaikai. Greičiausiai ir kitose šeimose, kurios apsigyvens mūsų šalyje, bus vaikų. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė sako, kad jau spėjo apžiūrėti patalpas Rukloje, kur šeima įsikurs, o apie naujus gyventojus žino ir vietinės vaikų teisių tarnybos. Manoma, kad daugiausia problemų gali kilti dėl kitokio požiūrio į vaikų auklėjimą.

„Natūralu, kad toje šalyje, kurioje gyveni, reikia laikytis tos valstybės įstatymų. Pavyzdžiui, lietuviams išvykus į Didžiąją Britaniją kyla kultūrinės, religinės ir kitokios problemos, taip ir atvykusiems į Lietuvą tenka prisitaikyti prie esamos teisinės santvarkos, prie kurios padės prisitaikyti socialinių institucijų darbuotojai“, – pasakojo vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Žmogaus teisių dienos išvakarėse prokurorai atkreipia dėmesį ir į Lietuvos vaikų teises. Jiems labiausiai nerimą kelia parduodami vaikai. Pernai Lietuvoje tokių atvejų buvo 3, o šiemet į vadinamąją XXI amžiaus vergiją parduoti 8 nepilnamečiai.

„Tie tikslai iš tikrųjų yra įvairūs, bet pagrindiniai tai du – prostitucija ir vagystės, nes vaikas neatsako už tiek Lietuvoje, tiek užsienyje padarytus nusikaltimus“, – konstatavo laikinasis generalinis prokuroras Darius Raulušaitis.

Prokuroro teigimu, kasmet pasaulyje parduodama apie keturis milijonus žmonių, ir Lietuva šiuo metu yra savotiška vergų kilmės šalis, nes kasmet ikiteisminiuose tyrimuose figūruoja po kelias dešimtis aukų.

„Atkreipčiau dėmesį, kad vaikų prekybos aukos dažniausiai yra ne globos namų auklėtiniai, bet daugiau šeimų ir nebūtinai socialinės rizikos šeimų, kurios duoda leidimus išvežti vaikus į užsienį“, – teigė vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.