Lietuvoje

2015.12.09 13:12

Turkijos pamoka Rusijai – neliko noro artintis prie Lietuvos oro erdvės

Liepa Želnienė, 15min.lt2015.12.09 13:12

Turkijos sprendimas numušti jos oro erdvę pažeidusį ir į įspėjimus nereagavusį Rusijos lėktuvą buvo gera pamoka Rusijai. Šiuo metu Baltijos šalių oro erdvę saugantys NATO kariai gali lengviau atsikvėpti, nes Rusija nebedrįsta įžūliai skraidyti palei svetimų šalių sienas, sako Lietuvos karinis atstovas prie NATO ir ES Gintautas Zenkevičius.

„Jeigu prieš tai būdavo tarp 4–6 bandymų per savaitę, net iki 8, priklausomai nuo laikotarpio, tai dabar vos po vieną. Į Lietuvos oro erdvę Rusijos lėktuvas nebuvo įskridęs nuo 2010 m. ar 2011 m. Tačiau jie skraidydavo prie pat ribos be skrydžio plano, neįjungę atsakiklio ir nuolat tekdavo kelti oro policijos naikintuvus norint įsitikinti, kas skraido šalia tavo teritorijos“, – antradienį žurnalistams iš Lietuvos Briuselyje sakė G. Zenkevičius. 

Jis svarstė, kad palei Baltijos šalių sienas Rusija taip dažnai nebeskraido gal ir todėl, kad nebeturi pakankamai platformų. 

„Viskas, kas dar gali skraidyti, permesta į Pietus ir į Siriją“, – teigė G. Zenkevičius. 

Pasak jo, šiuo metu NATO šiuo metu yra visiškai pasirengusi reaguoti į bet kokią grėsmę.

„Pasikeitimas per pastaruosius dvejus metus įvyko 180 laipsnių. Pakito tiek karinis, tiek politinis matymas. Rusiją dabar visi mato kaip priešą. Anksčiau to nebuvo. (…) Dabar prisimenama tai, kas buvo pamiršta arba nuspręsta, kad nebereikės, prieš dvidešimt penkerius metus. Žiūrimi archyviniai dokumentai, bet su visai kita kokybe ir visai kitomis galimybėmis“, – sakė G. Zenkevičius. 

Pasak jo, tai daryti privertė pati Rusija, mat jos strateginiai bombonešiai ir povandeninis laivas, „geografinių tyrimų“ šnipinėjimo laivai artėjo ne tik prie Baltijos šalių, bet ir prie Portugalijos, Švedijos, Jungtinės Karalystės sienų. 

Turkija į savo oro erdvės pažeidimą reagavo be kompromisų ir numušė Rusijos karinį naikintuvą.

Šis įvykis Rusijoje sukėlė šoką, sako NATO informacinio biuro vadovas Maskvoje Robertas Pschelas.

Tai, kad Rusija buvo sutrikusi, anot jo, galima pastebėti iš to, kad pirmosiomis valandomis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apie įvykį neištarė nė žodžio.

„Nieko nepasakymas irgi labai daug pasako. Pavėluota reakcija rodo, koks tai buvo smūgis šaliai, kad buvo svarstoma, kaip kietai atsakyti ir kas tai turi padaryti. Tai nebuvo lengva, nes Rusija juk niekada neatsiprašo, nepripažįsta klaidų ir tai tapę manija, kaip koks politinis kultūrizmas“, – antradienį Briuselyje sakė jis.

Naujausia Rusijos iškelta versija – esą jos naikintuvas į Turkiją įskrido dėl blogų oro sąlygų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.