Lietuvoje

2020.08.27 18:31

Sinoptikės prognozė: karšti orai jau nebegrįš – vyraus rudeniška šiluma, o žemę merks lietus

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2020.08.27 18:31

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė LRT RADIJUI sako, kad šalį pradėjęs merkti lietus nesiliaus ne tik artimiausiomis dienomis, bet ir kitą savaitę. Anot jos, karštų orų jau nesulauksime, o rudeniški orai, regis, į šalį atėjo visa savaite anksčiau.

Lietaus nepagailėjo tik Lazdijams

Šiųmetis rugpjūtis, palyginti su kelių pastarųjų metų paskutiniais vasaros mėnesiais, yra šiek tiek vėsesnis, teigia V. Ralienė. Tačiau, sako ji, jei palygintume su standartine klimatine norma, tai šiųmečio rugpjūčio vidutinė oro temperatūra turėtų būti laipsniu aukštesnė.

Sinoptikė taip pat atkreipia dėmesį, kad paskutinį vasaros mėnesį ypač trūksta lietaus. „Rugpjūtis buvo šiltas ir nelabai lietingas. Įprastas mėnesio kritulių kiekis prilytas tik Lazdijuose, – tvirtina ji, – o kituose miestuose ir rajonuose per paskutines mėnesio dienas lietui reikėtų labai pasistengti, kad būtų prilyta tiek, kiek paprastai kritulių žemė gauna rugpjūčio mėnesį.“

Perėjimas iš vasaros į rudenį bus drungnas – orai primins vadinamąją tikrą lietuvišką vasarą.

Apskritai ši vasara bus šiltesnė, nei vidutiniškai būna vasaros Lietuvoje, neabejoja V. Ralienė. „Tačiau tai nebus pati šilčiausia vasara, nuo kada yra stebimi orai Lietuvoje. Labai šiltas buvo birželis. Šiek tiek vėsesnė, nei kad įprasta, buvo liepa. Na, o dabar rugpjūtis yra šiltesnis, nei paprastai tas mėnuo būna“, – tvirtina LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja.

Vasarą palydės vėsa ir lietus

Sinoptikė sako pastebinti, kad pastaraisiais metais vasaros ir rudens sandūra būdavo šilta. „Esame gan išlepinti, nes ta sandūra tikrai buvo šilta, – sako ji. – Šildavo net iki 29–31 laipsnio.“

Tačiau šių metų vasaros palydos, anot sinoptikės, nedžiugins šiluma. „Perėjimas iš vasaros į rudenį bus drungnas – orai primins vadinamąją tikrą lietuvišką vasarą.

Buvusių karščių jau nesulauksime ir vargu ar verta jų šiais metais dar tikėtis.

Dienomis šils nuo 18 iki 23 laipsnių. Bus dienų, kai net 20 laipsnių nesieks. Lietaus daugiau ar mažiau taip pat numatoma. Jo turėtų būti kasdien“, – gerų žinių šilumos ir saulėtų orų mėgėjams nežada V. Ralienė.

Šaltų naktų išvengs Kuršių nerija

Ketvirtadienis turėtų būti lietingas ir vėsus. Sočiai lietaus klius ir sostinei. Penktadienį, anot sinoptikės, ciklonas turėtų kiek atsitraukti. „Tačiau lietaus vis tiek dar sulauksime. Ypač šiauriniai ir rytiniai rajonai turėtų gauti lietaus. Dienos metu kai kur nugriaudės perkūnija, – įspėja sinoptikė. – Naktį oro temperatūra svyruos nuo 9 iki 14 laipsnių, o dieną oras šils iki 18–22 laipsnių.“

Vidutinė rugsėjo mėnesio oro temperatūra yra tik 12,2 laipsnio. Palyginti su vasaros mėnesiais, tai bent penkiais laipsniais vėsiau.

Šeštadienio naktį trauksis ciklonas, giedrės, tad ir pati naktis bus vėsi, sako V. Ralienė. „Oras tesušils iki 7–12 laipsnių. Tik Kuršių nerijoje bus šilčiau – oras neatvės žemiau 14 laipsnių“, – sako LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja.

Po giedros nakties diena išaus ne tokia graži, prognozuoja sinoptikė. „Iš pietvakarių artės naujas ciklonas ir jau prieš vidurdienį pietiniuose ir pietvakariniuose rajonuose pradės lyti, – gerų orų nežada sinoptikė. – Pamažu tie debesys skverbsis gilyn į Lietuvą. Vakarop jie pasieks šiaurrytinius rajonus. Taigi, šeštadienio diena bus lietingesnė. Oras sušils iki 20–23 laipsnių.“

Žemę merks net trys ciklonai

Sekmadienio naktį lietus nesitrauks. Daugiausia jo sulauks šiaurės rytiniai rajonai. Dieną vėl prognozuojamas lietus.

Rugsėjo 1-osios rytas Rytų Lietuvoje numatomas apniukęs ir lietingas.

„Bus pasibarstę lietūs su perkūnijomis – kam klius, kam neklius. Šilumos daug nebus – nuo 18 iki 23 laipsnių“, – prognozuoja V. Ralienė.

Sinoptikė gerų orų nežada ir kitą savaitę. „Orai bus lietingi. Lietuvą turėtų aplankyti net trys ciklonai vienas paskui kitą, – drėgnus ir kitos savaitės orus prognozuoja V. Ralienė. – Lietingesnis bus kitos savaitės vidurys. Gali ir smarkaus lietaus papilti.“

Vasariški orai nebesugrįš

Savaitės pabaiga, anot sinoptikės, turėtų būti sausesnė ir šiek tiek šiltesnė. „Tačiau buvusių karščių jau nesulauksime ir vargu ar verta jų šiais metais dar tikėtis. Geriausiu atveju sušils iki tų pačių 23 laipsnių“, – sako LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja.

Rugsėjis, pasak sinoptikės, yra numatomas pusantro laipsnio šiltesnis už įprastą normą. Tačiau, anot jos, vasariškų orų kitą mėnesį tikėtis nereiktų. „Vis dėlto tai jau rudens mėnuo, tad vasariškos šilumos tikėtis nereiktų, – sako ji. – Vidutinė rugsėjo mėnesio oro temperatūra yra tik 12,2 laipsnio. Palyginti su vasaros mėnesiais, tai yra bent penkiais laipsniais vėsiau.“

Rugsėjo 1-osios rytas Rytų Lietuvoje numatomas apniukęs ir lietingas. O centriniuose ir šiaurvakariniuose rajonuose orai turėtų būti sausesni. Oras, pasak sinoptikės, šiluma nelepins.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt