Lietuvoje

2015.12.10 00:46

A. Paulauskas: Rusijos propaganda Lietuvoje finansuojama pažeidžiant įstatymus

BNS2015.12.10 00:46

Rusija yra sukūrusi Lietuvoje visą propagandos infrastruktūrą, o jos finansavimas vyksta pažeidžiant įstatymus, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Artūras Paulauskas.

„Valstybės saugumo departamentas pristatė visą rusiškos propagandos infrastruktūrą, kuri veikia Lietuvoje – kiek čia sukurta įvairiausių institucijų, per kurias rusai įvairiais kanalais veikia ir skleidžia savo propagandą. Parodytos schemos, kaip finansuojami šie visi kanalai, kaip jie gauna pinigus. Pasirodo, „ofšorai“ veikia, vokeliai, visa sistema finansuojama, net pažeidžiant įstatymus“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė A. Paulauskas.

Pasak jo, medžiagą apie galimus įstatymų pažeidimus VSD pranešė perdavusi teisėsaugai. Komitetui trečiadienį VSD pristatė informaciją apie grėsmes informaciniam saugumui.

Komiteto vadovas patvirtino, kad uždarame posėdyje įvardyta ir konkreti suma, kiek Rusija skiria lėšų propagandos sklaidai Lietuvoje, bet jos sakė negalintis jos atskleisti, tik pažymėjo, jog finansiniai srautai siekia „šimtus tūkstančių eurų“ per metus.

Komiteto vadovas teigė, jog VSD pateikė informaciją, kaip dirbti propagandos kanaluose verbuojami Lietuvos piliečiai – jau mokykloje jaunuolius siekiama sudominti žurnalisto profesija, jie siunčiami į Rusiją mokytis žurnalistikos, o grįžę dirba propagandinį darbą.

Rusijos propagandą skleidžiančiomis žiniasklaidos priemonėmis A. Paulauskas įvardino „Pirmąjį Baltijos kanalą“, tris rusų kalba leidžiamus laikraščius bei portalą „Baltnews“.

„(Veikia) įvairios institucijos, dabar bandoma surasti galimybę arba kurti radiją, arba pirkti radijo stotį, kol kas tai jiems nėra pavykę, bet per popierines žiniasklaidos priemones, televizijas, internetinius žinių kanalus gana kryptingai tą darbą dirba. Buvo paminėtas toks (Anatolijus) Ivanovas, čia visa jo šeima gana intensyviai dirba“, – pasakojo NSGK vadovas.

Visgi A. Paulauskas sakė, jog propagandinį darbą dirbantys Kremliaus ruporai didelės auditorijos Lietuvoje neturi. „Jiems sunkiai sekasi, aplink kitas šalis, Latviją jiems daug sėkmingiau vyksta visa ta veikla, Lietuvoje nėra didelės auditorijos. Jei žiūrėjome, kiek procentų skaito, žiūri, kiek rusakalbių, kiek lietuvių, aišku, televizijas, šou programas daugiau žiūri, bet kiek laikraščius skaito – procentai tikrai nedideli“, – kalbėjo A. Paulauskas.

Kalbėdamas apie kovos su propaganda priemones A. Paulauskas įvardijo tris aspektus: auditorijos ugdymą, alternatyvos kūrimą bei taip pat atsakomybės klausimą.

„Kalbėjome, kad reikia alternatyvų, kai kurie kanalai ar laikraščiai galbūt ieškodami prasigyvenimo tiesiog parsidavinėja, yra kitas dalykas, kad reikia kurti alternatyvą. Buvo labai aiškiai sudėlioti trys dalykai – yra ugdymas, atgrasymas, taip pat alternatyvos kūrimas, ką mes galime pasiūlyti, ir atsakomybės klausimas“, – pabrėžė A. Paulauskas.

VSD medžiagą komitete pristatęs departamento direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Budrys po posėdžio žurnalistams jos nekomentavo ir sakė, jog informaciją pateiks NSGK vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt