Lietuvoje

2015.12.08 15:39

Į Lietuvą atvyks pirmoji pabėgėlių šeima iš Irako

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2015.12.08 15:39

Į Lietuvą kitą savaitę atvyks pirmoji pabėgėlių irakiečių šeima, kuri perkeliama įgyvendinant Europos Sąjungos (ES) programą, antradienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Viceministras Elvinas Jankevičius žurnalistams sakė, kad keturių asmenų šeima bus perkelta iš Graikijos.

„Gavome oficialų pranešimą iš Graikijos, kad pirmoji šeima Lietuvą pasieks kitos savaitės pradžioje“, – kalbėjo sakė viceministras.

Jis teigė, kad daugiau pabėgėlių į Lietuvą šiemet neatvyks.

Jauna musulmonų šeima į Lietuvą atskris lėktuvu. E. Jankevičius sakė, kad vaikų tėvas mokėsi aukštesniojoje vadybos mokykloje, turi vadybos, statybų darbo patirties, o motina niekur nėra dirbusi. Šeima kalba angliškai. Su ja Lietuvos migracijos pareigūnai ir specialiųjų tarnybų darbuotojai Graikijoje susitiko praėjusią savaitę. Į Europą šeima atvyko šiemet.

Lietuvos pareigūnai tikrino ir daugiau Graikijoje esančių pabėgėlių, tačiau tik minėta šeima atitiko reikalavimus, sakė vidaus reikalų viceministras.

„Sąrašas buvo ženkliai ilgesnis, bet šiandien mes sakome, kad tik šita šeima gali atvykti į Lietuvą“, – teigė E. Jankevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad Europos Sąjungos vidaus reikalų ministrai dėl pabėgėlių perskirstymo apsisprendė dar prieš du mėnesius, o pats perskirstymo procesas vyksta „labai lėtai“ visoje Europos Sąjungoje. Pasak viceministro, Graikijai ir Italijai yra sunku organizuoti pabėgėlių perkėlimą, tačiau tai yra jų atsakomybė.

E. Jankevičius teigė, kad Lietuva nesusilauks jokių pasekmių, jeigu per nurodytą terminą neperkels įsipareigoto pabėgėlių skaičiaus.

„Esame atlikę visus namų darbus ir esame pasiruošę. Tikrai piktybiškai nevengiame tų žmonių priimti“, – sakė viceministras.

Jeigu pabėgėliai ir toliau į Lietuvą vyks lėtai, Lietuva neketina keisti jiems numatytų saugumo reikalavimų, pridūrė E. Jankevičius.

„Saugumas yra mums pats didžiausias prioritetas ir mes darysime viską, kad apsaugotume mūsų žmones nuo įvairių grėsmių“, – tvirtino jis.

Lietuva įsipareigojo per dvejus metus priimti 1105 asmenis, kurie bėga nuo smurto Sirijoje, Irake ir Eritrėjoje. Pabėgėliai perkeliami iš Italijos ir Graikijos, kurios susidūrė su didžiausiu migrantų antplūdžiu.

Pradinis tris mėnesius truksiantis pabėgėlių integracijos etapas vyks Jonavos rajone, Rukloje, vėliau tie asmenys tęs integraciją savivaldybėse.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nuo gruodžio sumažino vienkartinę pašalpą pabėgėlių įsikūrimui savivaldybėje nuo dabar skiriamų 456 eurų iki 204 eurų, atitinkamai sumažintos pašalpos vaikui ir šeimai.

Šiuo metu skiriamos kasmėnesinės išmokos – 204 eurai vienam, 306 eurai dviems ir 408 eurai trims asmenims – praėjus pusmečiui atitinkamai mažės iki 102, 204 ir 306 eurų. Jei asmenų šeimoje daugiau nei trys, už kiekvieną papildomą šeimos narį iki šiol buvo papildomai skiriamas 51 euras. Ši suma po 6 mėnesių gyvenimo savivaldybėje taip pat sumažėja pusiau – iki 26 eurų. Taip pat įvestos   išmokų  „lubos“ – nepaisant to, kiek bus šeimos narių, kasdienėms reikmėms viena šeima galės gauti ne daugiau nei 510 eurų.

E. Jankevičius sakė, kad tokie sprendimai priimti siekiant greitesnės pabėgėlių integracijos.

„Daug šalių mažina išmokas (pabėgėliams), mums yra svarbu, kad šie žmonės nebūtų mums našta, kad jie greitai ir operatyviai susirastų darbą, integruotųsi ir gyventų kaip kiekvienas mūsų šalies pilietis“, – sakė viceministras.

Sprendimą mažinti pašalpas pabėgėliams kritikavo Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.