Lietuvoje

2015.12.08 13:07

Trys LDK statutai: panaikinta vergovė, įtvirtintos kelių eismo taisyklės ir spaudimas karaliui

Nors Lietuvos valstybingumas siejamas su 1918 m. vasario 16-osios Nepriklausomybės deklaracija, teisinis mūsų valstybės pamatas klotas kur kas anksčiau. Lietuvos kaip suverenios, nepriklausomos valstybės, turinčios apibrėžtą teritoriją, piliečius, nuolatinę valdžią ir teisės normas, kūrimas prasidėjo dar XVI a.

Tuo metu buvo sudaryti ir priimti trys statutai – rašytinių įstatymų sąvadai, kuriais privalėjo vadovautis visi šalies piliečiai. Visus konfliktus, skundus imta spręsti vadovaujantis ne sąžine, protu ar savivaliaujant, o remiantis įstatymu.

„Šie statutai reikšmingi ne tik Lietuvai, nes jie buvo vieni pirmųjų kodifikuotų teisės šaltinių, kuriuose atsispindėjo konstitucinės teisės normos. [...] Ją sukūrė tikrai aukšto intelekto to laikotarpio teisininkai“, – sako baigęs kadenciją Konstitucinio Teismo teisėjas Stasys Stačiokas.

Anot istorikės prof. dr. Irenos Valikonytės, statutų kūrimas rodė to meto aukštą teisinę kultūrą ir išprusimą. O tam, kad trečiasis statutas būtų pripažintas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Abiejų Tautų Respublikoje, Lietuvos valdžiai teko imtis įvairių gudrybių.

„Buvo vykusiai pasinaudota nesutarimu dėl naujojo valdovo Lenkijoje. Tam, kad padarytų tuometiniam Lenkijos karaliui Zigmantui Vazai spaudimą, Lietuvos delegacija sąmoningai dešimt dienų vėlavo į jo karūnavimo iškilmes“, – pasakoja istorikė.

Lenkijos karaliui buvo iškeltos sąlygos – jis bus pripažintas LDK kunigaikščiu tik tuo atveju, jei jis pasižadės įvykdyti keletą reikalavimų. Vienas jų – trečiojo statuto patvirtinimas.

Plačiau – LRT KULTŪROS laidoje „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“.