Lietuvoje

2015.12.08 07:04

Prezidentė bandys sukontroliuoti savivaldybių finansinę veiklą

LRT RADIJAS, LRT.lt2015.12.08 07:04

Siekdama pažaboti korupciją, prezidentė Dalia Grybauskaitė inicijuoja įstatymų pataisas, kurios apribotų šešėlinės paramos dalinimą savivaldybių ir valstybės valdomose įmonėse, užtikrintų skaidresnę jų veiklą ir užkirstų kelią pinigų švaistymui.

Labdaros ir paramos įstatymo pataisomis siūloma grąžinti draudimą valstybės ir savivaldybių valdomoms įmonėms teikti paramą savo steigėjui ir su juo susijusioms įmonėms. Mokesčių inspekcijos duomenimis, per pastaruosius dvejus metus 5 savivaldybės buvo paremtos iš savo įsteigtų įmonių daugiau nei 400 tūkst. eurų. Taip pat siūloma aiškiai nustatyti, kad politikams ir politinėms partijoms nebus galima perduoti ir iš privačių kompanijų nemokamai gautų paslaugų.

Siekiant užtikrinti skaidresnį lėšų panaudojimą, pataisomis siūloma įpareigoti valstybės ir savivaldybių valdomas įmones viešinti informaciją apie suteiktą paramą. Dabar tokios įmonės neprivalo to daryti. Pavyzdžiui, per metus labdarai ir paramai valstybės valdomos įmonės „Lietuvos geležinkeliai“ vidutiniškai skiria apie 1 mln. eurų, „Klaipėdos nafta“ – apie 150 tūkst. eurų, „Lietuvos paštas“ – iki 140 tūkst. eurų.

Vietos savivaldos įstatymo pataisos sugriežtins savivaldybių valdomų juridinių asmenų steigimo tvarką. Dabar kai kurios savivaldybės neefektyviai naudoja visų mokesčių mokėtojų lėšas, kurdamos naujas taksi, aviacijos, pramogų ir kitas įmones, kuriose įdarbina politikams artimus asmenis. Vien tik pernai savivaldybėse buvo įkurtos 25 įmonės.

Atsižvelgiant į tai, teikiamomis pataisomis siūloma nustatyti privalomą Konkurencijos tarybos vertinimą dėl savivaldybių naujai steigiamų juridinių asmenų būtinumo. Tai užkirs kelią nepotizmui, nekontroliuojamam ir nepagrįstam juridinių asmenų steigimui bei savivaldybių dalyvavimui ekonominėje veikloje.

Be to, siekiant užkirsti kelią savivaldybių neskaidriems ir sąžiningos konkurencijos neužtikrinantiems sandoriams su jau įsteigtomis įmonėmis ir remiantis ES praktika, viešojo administravimo subjektams bus numatytos baudos už Konkurencijos įstatymo pažeidimus. Daugiau skaidrumo turėtų užtikrinti ne tik naujos poveikio priemonės, bet ir didesnis viešumas, todėl siūloma įpareigoti savivaldybes viešinti informaciją apie savo valdomas įmones ir jų veiklos rezultatus, savivaldybių gautą paramą ir vykdomus paramos projektus.

Prezidentės inicijuojamomis Korupcijos prevencijos pataisomis numatoma suteikti galimybę STT atlikti korupcijos rizikos analizę valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse. Šiuo metu valstybė valdo 131 įmonę, o savivaldybės – 282 įmones, kurių bendra valdomo turto vertė siekė beveik 12 mlrd. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.