Lietuvoje

2015.12.07 15:08

Nesutarusios dėl terminų švietimo profsąjungos rengs du streikus

ELTA2015.12.07 15:08

Antradienį, gruodžio 8-ąją, įspėjamąjį streiką surengs penkios pedagogus vienijančios profsąjungos, tuo tarpu Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) atskirai rengs streiką ketvirtadienį, gruodžio 10-ąją, argumentuojant teisės aktuose numatytų terminų vykdymu.

Kaip Eltai aiškino LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, vykdant streiką gruodžio 8 d. būtų pažeidžiamos Civilinio proceso ir Darbo kodekso nuostatos.

„Nestreikuojame (gruodžio, – ELTA) 8 dieną, nes yra pažeistas 7 dienų įspėjimo terminas ir esame jau dėl to susidūrę su teisėsauga. Terminas skaičiuojasi nuo taikinimo komisijos protokolo surašymo“, – Eltai sakė A. Navickas.

ELTA primena, kad profesinių sąjungų ir vyriausybės atstovų taikinimo komiteto posėdis Švietimo ir mokslo ministerijoje vyko gruodžio 1 d. Derybos nebuvo vaisingos, ir šalys pasirašė nesusitarimo protokolą. LŠDPS pirmininkas nekomentavo, kodėl keturios kitos profesinės sąjungos nusprendė streikuoti gruodžio 8 dieną.

Gruodžio 10 d. įspėjamojo streiko metu, pasak A. Navicko, pirmųjų dviejų pamokų neves maždaug 100-to mokyklų mokytojai visoje šalyje. Gruodžio 8 ir gruodžio 10 dienomis LŠDPS taip pat organizuoja simbolinę akciją, kurios metu nuo 8 iki 10 val. mokyklose raginama išjungti šviesą, protestuojant prieš vyriausybės politiką švietimo srityje.

Tuo tarpu Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus nuomone, rengdama atskirą streiką LŠDPS siekia išskirtinio dėmesio.

„Mūsų teisininkai yra aiškiai paaiškinę, ir terminų mes paisome (...) Mano manymu, kai kurie žmonės nori išsiskirti“, – Eltai sakė A. Jurgelevičius.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) vadovo Eugenijaus Jesino teigimu, nepaisant dviejų įspėjamųjų streikų, visos profesinės sąjungos laikosi vieningos pozicijos ir vieningų reikalavimų, kurie buvo pareikšti spalį pasirašytame manifeste. Preliminariais Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, gruodžio 8 d. vyksiančiame streike dalyvaus apie 16 proc. švietimo įstaigų – maždaug 300 iš 2000 šalies darželių ir mokyklų. Streikuoti ketinimą pareiškė apie 35 proc. tų švietimo įstaigų darbuotojų. Įspėjamosios akcijos metu nebus vedamos pirmosios dvi pamokos.

Švietimo bendruomenė reikalauja iki 2017 m. atkurti prieškrizinį mokinio krepšelio dydį, nuosekliai didinti mokytojų atlyginimus, kitąmet skirti dvigubai daugiau lėšų išeitinėms kompensacijoms į pensiją išeinantiems mokytojams, taip pat susieti švietimui skiriamą biudžeto dalį su šalies bendruoju vidaus produktu (BVP). Manifeste taip pat įtvirtinta nuostata, kad iki 2022 m. švietimo ir mokslo finansavimui turėtų būti skirta ne mažiau kaip 6 proc. nuo šalies BVP.

Daliniams profesinių sąjungų reikalavimams tenkinti vyriausybė kitų metų biudžete numatė papildomus 10 mln. eurų, nors švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė yra sakiusi, kad visiems reikalavimams patenkinti reikėtų per 100 mln. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.