Lietuvoje

2013.02.19 08:24

Baltoji mirtis lenda iš pogrindžio

Kiek žmonių Lietuvoje kasdien apsinuodija narkotikais, nežino nei medikai, nei teisėsaugininkai. Nežinomas ir pogrindinių kvaišalų gamybos laboratorijų, dygstančių lyg grybai po lietaus, bandomosios produkcijos likimas.

Kiek žmonių Lietuvoje kasdien apsinuodija narkotikais, nežino nei medikai, nei teisėsaugininkai. Nežinomas ir pogrindinių kvaišalų gamybos laboratorijų, dygstančių lyg grybai po lietaus, bandomosios produkcijos likimas, rašo „Lietuvos žinios“.

Remiantis neseniai išplatintu bendru Europos Komisijos ir Europolo raportu, Lietuvos nusikalstamos grupuotės metamfetaminu aprūpina ne tik Skandinaviją, bet ir Jungtinę Karalystę. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (ONTV) pareigūnai beveik kasmet demaskuoja šios psichotropinės medžiagos bei jos atmainos – amfetamino – gamybos fabrikėlius. Nuo 2000-ųjų, kai aptikta pirma tokia pogrindinė laboratorija, jų suskaičiuota jau 10. Viena buvo įrengta pakaunėje esančiuose Drąseikių soduose – ne per toliausiai nuo Lapių miestelio, kuriame prieš keletą savaičių įvyko Kauno krašte dar negirdėta tragedija.

Dviejų išgelbėti nepavyko

Sausio 25-osios vidurdienį viename privačiame Lapių name buvo aptikti trys, kaip įtariama, narkotikais apsinuodiję jauni vyrai. Dviem jų medikai buvo bejėgiai padėti.

„Mirties priežastis nežinoma“, – teigiama 26-erių Aivaro J. mirties liudijime. Jis rastas nebegyvas tiesiog užstalėje, o šalia jo buvo nugertas butelis šampano ir mįslingų pilkšvos spalvos miltelių likučiai. Dėl mirusiojo pusbrolio Tomo L., kuriam vos prieš mėnesį buvo sukakę 23-eji, gyvybės Kauno klinikų medikai grūmėsi beveik parą. Anot teismo medicinos ekspertų, jis taip pat mirė apsinuodijęs nenustatytos kilmės medžiagomis.

Trečią šios skandalingos užstalės dalyvį iš mirties nasrų pavyko ištraukti. Tačiau šis mįslingas apsinuodijimas negrįžtamai pažeidė vieną jo inkstą.

Mįslė dar neįminta

Galutinio atsakymo, kas pakirto šiuos tris jaunus vyrus, dar nėra. Pagal vieną versijų, remiantis pirminiais klinikiniais šio apsinuodijimo požymiais, galėjo būti perdozuota amfetamino. Vienintelis gyvas likęs šios užstalės dalyvis kalba apie kokainą, nors vienas gramas šios narkotinės medžiagos kainuoja apie 200 litų, arba penkis-septynis kartus brangiau už amfetaminą. Būtent dėl kainos jo pateikta versija, turint galvoje šios bedarbių trijulės socialinę padėtį, mažai tikėtina.

Su atvežtaisiais į Kauno klinikas bendravę medikai nelinkę atmesti ir galimo apsinuodijimo alkoholio surogatais. Yra duomenų, kad girtauta ne vieną dieną, o galiausiai baigta šampanu. Anot toksikologų, jo sąveika su bet kokiu kitu alkoholiu ar svaigiąja medžiaga – blogiausias derinys iš visų įmanomų.

Neatmetama ir galbūt nekokybiškų narkotikų versija.

Sulaikytas tik vienas medikas

Kauno ONTV 3-iojo skyriaus viršininko Dariaus Gervės darbo stažas galynėjantis su iš narkotikų verslo gyvenančiais organizuoto nusikalstamumo pasaulio atstovais – jau 16 metų. Kaip pažymi pareigūnas, tik vienoje iš 10 demaskuotų pogrindinių laboratorijų dirbo asmuo, turintis medicininį išsilavinimą, t. y. ragavęs chemijos mokslų. Tai buvo didesniu uždarbiu susigundęs buvęs anesteziologas.

Kvaišalų pagaminimo savikaina minėtuose fabrikėliuose, nugabenus jų produkciją, pavyzdžiui, į Norvegiją ir ten sėkmingai pardavus, atsiperka maždaug 10 kartų. Tai ir yra atsakymas, kodėl šios pogrindinės laboratorijos dygsta lyg grybai po lietaus. Tik pirmosios tokios laboratorijos dar priklausė „Daktarų“ nusikalstamo susivienijimo atstovams, o asmenys, dirbę pastaruosiuose demaskuotuose fabrikėliuose, jau buvo siejami su „Agurkiniais“.

Kokybę tikrina savanoriai

Anot D. Gervės, sulaikytųjų, įtariamų tokia nusikalstama veika, kontingentas įvairus – pradedant vos šešių klasių išsilavinimą turinčiais ir niekur oficialiai nedirbusiais asmenimis ir baigiant statybininkais pagal profesiją. Todėl nėra ko stebėtis minėtų fabrikėlių, kurių gamybos procesas dažniausiai paremtas tik nuogirdomis, gaminamos produkcijos kokybe. Ten dirbančiųjų tikslas yra vienas: pagaminti atitinkamus (pageidautina – baltos spalvos) miltelius, kurių pavartojus „važiuotų stogas“.

Nėra pogrindiniuose fabrikėliuose ir jokios specialios įrangos, kuria būtų galima nustatyti produkcijos kokybę. Tai dažniausiai atlieka savanoriai. Ar gera ši produkcija, sprendžiama iš atsiliepimų jos pavartojus.

Nuodų mišinys

Dar didesnį siaubą kelia pogrindinėse laboratorijose naudojamos medžiagos. „Apie 90 proc. jų nesuderinamos su žmogaus gyvybe“, – įsitikinęs D. Gervė. Komisaro žiniomis, kvaišalų gamybai Lietuvos nusikalstamų grupuočių nariai naudoja ir gyvsidabrį, ir įvairias rūgštis, ir amoniaką, ir techninį spiritą. Dalis pareigūnų perimtų amfetamino ar metamfetamino partijų, D. Gervės teigimu, buvo vos 20 proc. grynumo. Išsamiau tirti, iš ko jie buvo pagaminti, Lietuvai per brangu. Sunku ir kategoriškai teigti, kurioje kelio pas vartotoją stadijoje į minėtą produkciją galėjo būti pridėta naujų priemaišų.

Eksperimentui ryžosi belgai

D. Gervės duomenimis, paprastai kvaišalų gamintojai jų pardavimu neužsiima. Gamintojus su pardavėjais sieja dar viena grandis – tiekėjai. Visos grandys siekia maksimalaus pelno, o jis galimas dviem būdais: parduodant savo paslaugas brangiau arba, pavyzdžiui, iš vieno kilogramo tam tikru būdu padarant pusantro. Dėl to, anot komisaro, ir kyla organizuoto nusikalstamumo pasaulio konfliktų, apie kuriuos visuomenė sužino tik nuaidėjus šūviams.

D. Gervės pastebėjimus papildo apie 20 metų toksikologo stažą turintis Kauno klinikų gydytojas Jonas Šurkus. Jis irgi mano, kad didžiausias pavojus tai, kad su narkotikais neatliekami tokie medicininiai bandymai kaip, pavyzdžiui, su vaistais.

Prieš keletą metų Belgijos specialistai nusprendė ištirti vienos konfiskuotos amfetamino tablečių siuntos turinį. Anot policijos operatyvininkų, per Belgiją, mėtant pėdas, į Skandinaviją bei Jungtinę Karalystę gali būti gabenama ir mūsų pogrindinių fabrikėlių produkcija.

Šokiruojantys radiniai

Belgų specialistų išvados šokiravo – tirtose tabletėse rasta visko: pradedant supresuota kreida (be jos daugiau nieko tirtoje produkcijoje nebuvo) ir baigiant meskalinu, sukeliančiu pavojingų psichikos sveikatai haliucinacijų, bei strichninu, kuriuo anksčiau buvo nuodijamos žiurkės. Beje, JAV ir šiuo metu minėta medžiaga nuodijamos meškos ir kiti pavojų žmonėms keliantys gyvūnai.

Anot toksikologo J. Šurkaus, ne mažiau pavojinga ir minėtose amfetamino tabletėse aptikta kreida. Šiaip žmogui ji nekenkia, tačiau narkomanas, suvartojęs tokios sudėties tabletę, gali padaryti klaidingą išvadą, kad dozė jo nebeveikia, ir pradėti vartoti po dvi tabletes. O šios jau gali būti iš kitos gamintojo partijos.

Tačiau strichninas pavojingas tuo, kad sukelia traukulius. Juos sukelia ir amfetaminas bei kokainas. Todėl jų sąveika su strichninu, kaip ir su alkoholiu, yra ypač pavojinga žmogui, turėjusiam net nedidelę galvos traumą.

Pavojingi visi narkotikai

Kuo gali baigtis panašūs eksperimentai, savo kailiu patyrė vienas garsus Lietuvos sportininkas, kurį J.Šurkui teko gelbėti dar tuo metu, kai šis vertėsi privačia gydytojo praktika. Minėtas nelaimėlis pateko pas jį jau be sąmonės.

Tuomet įtarta, kad jis buvo ištiktas alkoholinės komos. Pagal pirminę informaciją, žmogus savaitę gėrė ir niekaip negalėjo sustoti. Tačiau gydymo metu paaiškėjo, kad nuo kažkokių problemų bėgdama įžymybė per tris dienas sugebėjo pavartoti ir LSD, ir marihuanos, ir kokaino, ir heroino. Laimei, tąkart jam viskas baigėsi sėkmingai.

Anot J. Šurkaus, dėl panašių priežasčių amfetaminą, marihuaną ar kokainą vartojantys asmenys yra įsitikinę, neva jie yra saugūs, nes dėl jų „nesibadoma“. Tačiau, pašnekovo teigimu, tokiam asmeniui švirkštas pasiekiamas lengviau negu jo kolegai, neįsivaizduojančiam penktadienio vakaro be taurės vyno. Nors apsinuodyti LSD ar „žole“ beveik neįmanoma, šios medžiagos taip pat pražūtingai veikia psichiką.

Tikrasis mastas slepiamas

Be to, įvairių apsinuodijimų atvejais minėta privati pagalba, kuria, J.Šurkaus žiniomis, naudojasi dalis mūsų elito – kai kurie politikai, verslininkai, menininkai, sportininkai, jų žmonos bei atžalos, ydinga tuo, kad toks asmuo, turintis priklausomybę nuo žalingų įpročių, žino, jog bėdos ištiktas galės kreiptis pagalbos į specialistą, ir šis jam padės. Tačiau tai kelias, vedantis į degradaciją, nes, kaip ir alkoholizmo (alkoholiu bandant spręsti problemas) atveju, gydoma ne pagrindinė liga, o jos pasekmė.

Tokia privati praktika, kaip ir kitos panašios paslaugos, slepia ir tikrąjį kvaišalų vartojimo mastą. Pavyzdžiui, jos prireikus kolegai medikui arba verslininkui, paprastai dokumentuose įrašoma visai kita diagnozė. Panašiai yra ir nustatant mirties priežastį. Dažnai apsiribojama vien tuo, kad, pavyzdžiui, žmogus mirė nuo lėtinės ligos komplikacijų arba širdies smūgio, nesigilinant į tai sukėlusias priežastis.

Mirusiųjų skaičius nežinomas

Dar praėjusiame dešimtmetyje Kaune jau buvo mįslingas jaunų žmonių, dažniausiai randamų su švirkštu rankose, mirčių bumas.

Tik po kurio laiko nustatyta, kad dauguma jų, švirkšdamiesi fentanilį, įsivaizdavo, kad tai – heroinas. Prekeiviams fentaniliu trūko žinių, kad jų siūloma prekė – gerokai stipresnis narkotikas už klientams įprastą heroiną. 10 gramų heroino taip pat veikia kaip 0,02 gramo fentanilio. Bijodami per daug atskiesti šią medžiagą (vien dėl galimo preke nepatenkintų klientų keršto) prekeiviai greičiausiai pardavinėjo per stiprios koncentracijos fentanilį. Kiek tada mirtinai apsinuodijo žmonių, nežinoma.

Nuolat tenka vytis

Amfetaminas ir metamfetaminas yra paplitę tarp įvairių visuomenės sluoksnių atstovų, bet labiausiai tarp jaunų žmonių, besilankančių diskotekose.

Minėtos psichotropinės medžiagos kartu su kanapėmis įeina į šiuo metu populiariausių kvaišalų ketvertuką. Prieinama ir jų kaina - 30-40 litų už gramą.

Anot D.Gervės, pernai jų valdyba buvo susidūrusi ir su nauja amfetamino atmaina, įvežta į Lietuvą iš Anglijos. Ją pavyko perimti vos pradėjus platinti. Apie pasirodančius vis naujus sintetinius kvaišalus užsimena ir J.Šurkus. Jis, kaip ir komisaras, pripažįsta, kad ir toksikologai, ir teisėsaugininkai priversti tik „bėgti paskui įvykius“.

Burbuliukų spąstai

Ši skaudi tiesa konstatuota ir po neseniai įvykusio Šiaurės šalių toksikologų suvažiavimo, kuriame kalbėta ir apie tai, kad medžiagų, iš kurių galima pasigaminti kvaišalų, jau galima įsigyti bet kurioje degalinėje. Tai labai pavojingi spąstai jauniems žmonėms, kurie ieško naujų potyrių ir linkę eksperimentuoti – maišyti ne tik įvairius narkotikus, bet ir juos su alkoholiu.

Anot toksikologo J. Šurkaus, ypač pavojinga bet kokia tokių medžiagų sąveika su šampanu. Jame esantys angliarūgštės burbuliukai sustiprina bet kurios kitos kartu vartojamos medžiagos poveikį, tad pasekmės gali būti neprognozuojamos.

Viena iš galimų pagalbų tokiais atvejais – visą parą veikiantys nemokami Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro telefonai: (8-5) 236 2052, 8 687 53 378.