Lietuvoje

2013.02.19 10:46

Valdininkams atsijoti – naujas rėtis

Valdininkų atrankos sistemą netrukus gali sudrebinti esminės permainos. Užsimota centralizuotai tikrinti visus būsimus klerkus ir tik tada parinkimo teisę perleisti atitinkamoms valstybės institucijoms.

Valdininkų atrankos sistemą netrukus gali sudrebinti esminės permainos. Užsimota centralizuotai tikrinti visus būsimus klerkus ir tik tada parinkimo teisę perleisti atitinkamoms valstybės institucijoms, rašo „Lietuvos žinios“.

Valstybės tarnybos departamento (VTD) perrašytame Vyriausybės nutarimo projekte, kuriame numatomas tarnautojų atrankos organizavimas, užprogramuotos permainos. Jos iš esmės pakeis viešojo sektoriaus kadrų sistemą. VTD pasišovė įdiegti bendrųjų gebėjimų tikrinimo filtrą, kurį tektų pereiti visiems būsimiems tarnautojams. Tik įveikę specialiai parengtą testą, jie galėtų pretenduoti į pareigas.

Siūlomi pokyčiai, pirminiais skaičiavimais, valstybės kišenę pirmais metais palengvintų beveik puse milijono litų, vėliau – dar po ketvirtį milijono kasmet.

Kilnūs norai

VTD sumanymu, visų pretendentų gebėjimai būtų centralizuotai tikrinami testu pačiame departamente. Norintiesiems gauti minkštesnį vadovo krėslą tektų „ištverti“ papildomus išbandymus.

Osvaldo Šarmavičiaus vadovaujamas departamentas aiškina, kad naujoji sistema bus gerokai pranašesnė už dabartinę. Ji esą padidins visuomenės pasitikėjimą tarnautojų atranka, pagausins konkursantų būrį. Taip pat sumažės biurokratinė našta, konkursus rengiančio personalo krūvis. O įvedus atskiras specialistų ir vadovų atrankos sistemas neva bus galima pasirinkti tinkamiausius žmones.

„Bus užkertamas kelias nepotizmui (bičiulių ar giminaičių globojimui) ir politinių partijų narių protegavimui, taip pat kitos formos korupcijai“, – žada projekto rengėjai.

Kad šie sumanymai virstų realybe, būtina papurtyti valstybės piniginę. Numatoma, kad 40 kompiuterinių testavimo vietų įrengti prireiks 220 tūkst. litų vienkartinės investicijos. Už šias lėšas VTD pirkinių krepšelis pagausėtų 40 kompiuterių, reikalinga operacine ir technine įranga, baldais bei įdiegtu interneto ryšiu. Taip pat užsimota steigti šešias naujas pareigybes, joms išlaikyti kasmet reikėtų 263,51 tūkst. litų.

Atrinktų centralizuotai

Pagal naująją tvarką įsidarbinti viešajame sektoriuje panoręs kandidatas pirmiausia turėtų užsiregistruoti VTD informacinėje sistemoje. Užpildęs specialią elektroninę formą jis galėtų spręsti iš dviejų dalių sudarytą bendrųjų gebėjimų testą. Jį išlaikytų tie, kurie bent į pusę klausimų atsakytų teisingai. Testo rezultatai patektų į specialią duomenų bazę ir galiotų dvejus metus, o jį išlaikiusieji atsidurtų pretendentų į valstybės tarnybą sąraše ir galėtų dalyvauti valstybės įstaigos konkurse. Kitiems viešojo sektoriaus durys pusmetį butų užtrenktos.

Valstybės įstaigose norima mažinti konkurso komisijos narių skaičių nuo penkių iki trijų, taip pat siekiama atsisakyti užsienio kalbų specialisto. Užsienio kalbos lygis turėtų būti nustatomas dar iki pokalbio konkrečioje įstaigoje. Galiausiai kandidato tinkamumas eiti konkrečias pareigas būtų vertinamas tik per pokalbį.

Būsimiems vadovams reikėtų ne tik įveikti bendrųjų gebėjimų testą, bet ir žodžiu išlaikyti egzaminą VTD.

Atsižvelgė į Europos patirtį

Kaip tikino VTD vadovas O. Šarmavičius, dabartinė tarnautojų atrankos sistema sulaukia itin daug kritikos dėl skaidrumo ir objektyvumo stokos, menko efektyvumo ir siauro atrankos metodų taikymo. „Šiuo metu iš esmės tikrinamos pretendentų žinios, tačiau netikrinami bendrieji gebėjimai ir bendra kompetencija, reikalinga pareigoms atlikti. Vyriausybė savo programoje yra numačiusi diegti iš dalies centralizuotą atrankos sistemą“, – LŽ aiškino jis.

Naujoji sistema, anot O.Šarmavičiaus, bus kur kas profesionalesnė ir objektyvesnė. „Toks valstybės tarnautojų atrankos modelis buvo pasirinktas atsižvelgiant į Europos šalių gerąją patirtį ir įvairių ekspertų atliktų tyrimų rezultatus“, – pridūrė VTD vadovas.

Svarbiausia – skaidrumas

Buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius tvirtino, kad tai palyginti ilgai brandinta reforma, inicijuota dar ankstesnės Vyriausybės. „Tai nėra koks nors ypatingas išradimas. Panaši praktika taikoma užsienio šalyse. Tačiau pagrindinis klausimas – ar naujoji sistema bus pakankamai skaidri, o kandidatai tikrinami objektyviai“, – LŽ sakė jis.