Lietuvoje

2015.12.04 17:18

Lietuva ir kitos regiono šalys nepritaria iniciatyvai dėl pabėgėlių iš Turkijos perkėlimo

BNS 2015.12.04 17:18

Lietuva ir kitos Vidurio bei Rytų Europos šalys nepritaria naujai Briuselio iniciatyvai dėl papildomo pabėgėlių perkėlimo iš Turkijos.

Aptarti naują iniciatyvą Briuselyje penktadienį Europos Komisija pakvietė Europos Sąjungos (ES) valstybių ir vyriausybių atstovus, vadinamuosius „šerpas“.

Anot diplomatų, reikšdami neigiamą nusistatymą, Lietuvos ir daugumos kitų regiono šalių atstovai nusprendė deleguoti žemesnio rango diplomatus.

„Lietuva jau yra nusprendusi perkelti 70 pabėgėlių iš Turkijos pagal ankstesnius įsipareigojimus. Jokiose naujose schemose dalyvauti šiame etape neplanuojame, todėl Komisijos inicijuotame susitikime Lietuvai atstovauja diplomatas iš Lietuvos atstovybės prie ES“, – BNS penktadienį patvirtino prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Renaldas Vaisbrodas.

Briuselis siūlo naują planą dėl pabėgėlių perkėlimo iš Turkijos pristatyti ES lyderių susitikime gruodžio 17–18 dienomis. Diplomatų teigimu, nauja programa kol kas numatoma kaip savanoriška schema, dėl naujo priimamo pabėgėlių skaičiaus dar nenuspręsta.

Pagrindine iniciatyvos rėmėja laikoma Vokietija, sakanti, kad tokiu būdu nelegalią migraciją galima pakeisti legalia. Iniciatyvos autoriai tikisi, kad priimdama pabėgėlius ES įtikintų Turkiją griežčiau saugoti valstybės sieną ir sumažinti migrantų srautą į Graikiją.

Naujienų agentūros „Reuters“ teigimu, galimybę dalyvauti naujoje schemoje taip pat svarsto Prancūzija, Belgija, Liuksemburgas, Austrija, Švedija, Graikija, galbūt Nyderlandai ir Suomija.

ES šalys anksčiau susitarė perskirstyti 160 tūkst. prieglobsčio prašytojų iš Italijos ir Graikijos į kitas šalis. Šiai iniciatyvai griežčiausiai priešinosi Lenkija, Vengrija ir Slovakija, o Lietuva laikėsi nuosaikesnės pozicijos ir sutiko su Briuselio siūlymu priimti 1105 pabėgėlius per dvejus metus.

Turkijoje yra daugiau nei 2 mln. pabėgėlių iš Sirijos.