Lietuvoje

2015.12.04 14:11

V. Baltraitienė: STT tyrimų Nacionalinėje žemės tarnyboje buvo galima tikėtis

BNS2015.12.04 14:11

Žemės ūkio ministerija jai pavaldžią Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT) buvo įpareigojusi nutraukti neskaidrią žemės nuomos sutartį Vilniuje, teisėsaugos tyrimai dėl neskaidrių sprendimų nėra netikėti, sako ministrė Virginija Baltraitienė.

„Ne vieną kartą sakiau, kad to galima tikėtis, nes čia susiduria verslo ir kažkokie kiti interesai (...). Įžvelgiame problemas, nes ne Vilniaus skyriuje, o apskritai Vilniaus mieste interesai yra labai dideli. Dėl skyriaus – taip, ne be reikalo prieš tai buvo atleista skyriaus vedėja, kuriai buvo pradėtas ne vienas tyrimas ir bylos iškeltos, matome ir kitus. Bet, norint tą daryti, reorganizuoti visą skyrių, reikia turėti vedėją, kuris dirbtų nuolat ir mes juo pasitikėtumėme“, – BNS sakė žemės ūkio ministrė.

V. Baltraitienė priminė, jog dar lapkričio pradžioje ji išsiuntė raštą, įpareigodama NŽT nutraukti beveik pusės hektaro žemės nuomos sutartį Žvėryno mikrorajone, įtariant, jog ji sudaryta neskaidriai.

„Matėme, kad yra pažeidimai sudarant sutartį, nes ten jokių baigtų ar nebaigtų statybų nėra – komisijos buvo išvada, kad reikia nutraukti, kad tai neteisėtai sudaryta sutartis“, – sakė ji.

V. Baltraitienė neslėpė, jog reorganizuoti NŽT Vilniaus skyrių kol kas sekasi sunkiai: Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) pradėjus tyrimą dėl šio atvejo ir iš pareigų pasitraukus tuometiniam skyriaus vadovui Arvydui Juškai, skyriui liko vadovauti pavaduotoja Žaneta Sabockienė. Bet ji taip pat nebesirodo darbe, esą – dėl ligos.

„Turbūt jau bus trys mėnesiai, kai pavaduotoja Sabockienė serga, negalime užbaigti tarnybinio patikrinimo, nežinome, kokie bus rezultatai, tad situacija sudėtinga. Aišku, ne man įrodinėti, ar yra korupciniai, ar ne, bet jei yra pažeidimai, jei tiria STT, reiškia, yra blogai (...). Turės būti, aišku, nustatyta, ar yra piktybinės klaidos, ar ne“, – BNS sakė V. Baltraitienė.

Dabartinė NŽT vadovė Daiva Gineikaitė spalio pradžioje STT pradėtus veiksmus dėl dviejų sklypų Žvėryne nuomos viešai siejo su verslo grupių ir politikų interesais, tačiau kas tai, viešai neįvardijo, bei vertino STT veiksmus kaip bandymą susidoroti. STT tuomet apklaustas Vilniaus skyriaus vadovas Arvydas Juška taip pat kalbėjo, jog STT jį įkalbinėjo įduoti NŽT vadovybę. A. Juška tai taip pat siejo su verslo interesais bei įvardijo tuo metu tikrinęs stambių bendrovių – „Teo LT“, „Hanner“ ir „MG Valdos“ įmonių sklypus, ar šie naudojami pagal paskirtį. Šiuo metu A. Juška nebedirba NŽT – iš darbo jis pasitraukė savo noru, kaip nurodė, dėl sveikatos problemų.

Ministrė V. Baltraitienė teigė esanti patenkinta D. Gineikaitės iniciatyvomis ir pradėta tarnybos pertvarka, o STT nustatomi pažeidimai, anot jos, greičiausiai tarnyboje buvo padaryti dar iki D. Gineikaitės atėjimo.

„Mes patys matome, kad direktorė važinėja po rajonus – yra atleisti ir darbuotojai, ir vadovai, matome, kuriuose skyriuose yra labai daug pažeidimų, kuriuose viskas vyksta normaliai. Viskas išlenda į paviršių. Manau, kad direktorė mato problemas ir pajėgi vykdyti (pertvarką). Kaip pradėjo daryti pertvarką, pasipylė ir skundai, ir visokie nepasitenkinimai. Patys suprantame, kad STT stebi ir ne per dieną, ne per dvi ateina padaryti poėmius, o visus metus stebi – kai kurie dalykai, kurie dabar iškyla, matyt, buvo anksčiau kažkas daroma ir stebima“, – sakė ji.

V. Baltraitienė teigė matanti ir daugiau problemų dėl žemės sklypų nuomos ir pardavimo Vilniaus mieste ir esą siekusi jas aptarti su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi, bet meras, anot jos, „pats paskyręs datą atsisakė atvykti“.

BNS penktadienį nepavyko susisiekti su D. Gineikaite – NŽT atstovai nurodė, jog ji penktadienį pasiėmė anksčiau planuotas vienos dienos atostogas ir darbe bus pirmadienį.

STT atstovai BNS patvirtino, jog NŽT Vilniaus skyriuje ketvirtadienį atlikti dokumentų poėmiai, tuo metu Vilniaus savivaldybės valdomoje Vilniaus vystymo kompanijoje (VVK) bei verslo bendrovėse buvo atliktos kratos, įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti.

Tyrimo duomenimis, NŽT be konkurso išnuomojo du bendrovių reikmėms skirtus sklypus prestižiniame Žvėryno rajone, kurių bendra vertė – beveik 1,2 mln. eurų. Pasak STT, įtariama, kad tarnyba pateikė neteisingus dokumentus, o tai žinodami NŽT darbuotojai neteisėtai – ne aukciono būdu pasirašė valstybinės žemės nuomos sutartis.

Kaip BNS sakė VVK vadovas Renatas Dūdonis, valstybiniuose sklypuose Žaliojoje gatvėje stovintis savivaldybės bendrovei priklausiusį „1 proc. baigtumo statinį“ šių metų sausį įsigijo „didžiausią kainą aukcione pasiūliusiai bendrovei“.

„Detalios informacijos, kokie buvo įgijėjo ketinimai ir tolesni veiksmai, VVK neturi“, – nurodė jis.

STT šiuo metu taip pat atlieka atskirus tyrimus NŽT Švenčionių ir Kretingos skyriuose dėl dokumentų klastojimo ir neteisėto didelės vertės valstybės turto įgijimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt