Lietuvoje

2020.08.20 18:39

Sulauksime lietaus ir gaivesnių orų, tačiau hidrologinė sausra šalyje tęsis

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.20 18:39

Klimatologas Donatas Valiukas LRT RADIJUI sako, kad penktadienį ir šeštadienį lepins itin šilti orai, o štai sekmadienį sulauksime gaivos. Jis taip pat įspėja, kad šalies upes kamuojanti hidrologinė sausra nesitrauks.

D. Valiukas tikina, kad penktadienį ir šeštadienį dar tikrai sulauksime vasariškų orų. Penktadienį oro temperatūra kils nuo 23 iki 28 laipsnių, o šeštadienį bus dar vienu-dviems laipsniais šilčiau.

Tačiau, įspėja klimatologas, tiek penktadienį, tiek ir šeštadienį bus trumpų lietų tikimybė. „Šeštadienį lietaus sulauks daugiau vakariniai rajonai. Yra perkūnijos tikimybė“, – sako jis.

Vasara tęsiasi tol, kol vidutinė paros temperatūra nenukrenta žemiau 15 laipsnių. Tad iki mėnesio pabaigos vasariški orai tikrai tęsis.

Sekmadienio diena jau bus vėsesnė. „Tiesa, naktis dar bus vasariškai šilta. Oro temperatūra svyruos nuo 15 iki 20 laipsnių. O diena šils nenoriai – iki 21-26 laipsnių, – besikeičiančius orus prognozuoja klimatologas. – Naktį vakariniai rajonai gali sulaukti lietaus, o dieną jau visoje šalyje gali ne tik palyti, bet ir susidaryti perkūnija. Lietingas turėtų būti ir pirmadienis.“

Kitą savaitę prognozuojami dažnesni lietūs. Jie bus vasariški ir trumpi. Karščių jau nenumatoma. Oro temperatūra tai kils iki 24 laipsnių, tai laikysis vos ties 20 laipsnių riba.

Klimatologas pabrėžia, kad lietaus mūsų šaliai itin trūksta. „Juntamas lietaus trūkumas, o temperatūros, kaip tokiam laikotarpiui, yra tikrai vasariškos, pakankamai aukštos ir tikrai aukštesnės, nei kad tokiu metu įprastai būna Lietuvoje“, – tvirtina D. Valiukas.

Pasak jo, vasariški orai turėtų tęstis iki pat kalendorinės vasaros pabaigos, tačiau mėnesio pabaigoje mūsų šalyje stiprės Atlanto ciklonai. „Jie atneš drėgnesnių ir vėsesnių, tačiau vis dar vasariškų orų, – tikina klimatologas. – Vasara tęsiasi tol, kol vidutinė paros temperatūra nenukrenta žemiau 15 laipsnių. Tad iki mėnesio pabaigos vasariški orai tikrai tęsis.“

Labiausiai nuseko tos upės, kurios didžiąja dalimi yra maitinamos lietaus vandeniu. Tai ir mūsų abi didžiausios upės.

Lietuvą toliau alina hidrologinė sausra. D. Valiukas sako, kad tokia situacija susidarė ne per kelis paskutinius mėnesius – kritulių trūko ir pavasarį. „Žiemą nebuvo sniego dangos. Atsargomis nepasipildė gruntiniai vandenys. Šią vasarą buvo aukštos oro temperatūros. Vyko didelis garavimas, o tai paskatino pačios drėgmės ir vandens upėse trūkumą“, – susidariusią hidrologinę sausrą šalyje komentuoja klimatologas.

Pasak jo, tos upės, kurios maitinamos ne tik lietaus, bet ir gruntiniu vandeniu, situacija yra kiek geresnė. „Labiausiai nuseko tos upės, kurios didžiąja dalimi yra maitinamos lietaus vandeniu. Tai ir mūsų abi didžiausios upės: Nemunas ir Neris, – sako jis. – Abi upės turi didelius baseinus ir paprasčiausiai nesurenka to vandens lygio, kuris bent jau būtų artimas daugiametėms normoms.“

LRT.lt, remdamasi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) duomenimis informuoja, kad vandens temperatūra Baltijos jūroje ties Nida ir Palanga siekia 18 laipsnių, o ties Klaipėda – 20 laipsnių. Kuršių marios ties Vente sušilo iki 20 laipsnių, o ties Nida – iki 21 laipsnio. Kauno mariose ties Darsūniškiu vandens temperatūra siekia 22 laipsnius, o ties Kaunu – net 25 laipsnius.

Stipriai nusekusioje Neryje ties Vilniumi vanduo šaltas ir siekia vos 17 laipsnių, tačiau ties Kaunu upės vanduo gerokai šiltesnis ir siekia 22 laipsnius. Nemuno vanduo ties Kaunu dar šiltesnis – 23 laipsniai. 22-iejų laipsnių vandens temperatūra fiksuojama daugumoje šalies ežerų.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00