Lietuvoje

2020.08.20 09:19

Stipendijos būsimiems mokytojams duoda vaisių – pedagogikos studijos sulaukė milžiniško susidomėjimo

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.20 09:19

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sprendimas investuoti į pedagogikos studijas, skiriant studentams stipendijas, rodos, paviliojo šių metų abiturientus. Tapti mokytojais norą pareiškė daugiau nei du kartus daugiau jaunuolių. Apskritai universitetinės studijų programos šiais metais sulauks daugiau pirmakursių. Dar viena gera žinia – ženkliai išaugo susidomėjimas profesiniu mokslu.

Paaiškėjo pirmojo stojimo į aukštąsias mokyklas etapo rezultatai. Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Valdemaras Razumas sako, kad buvo daug nuogąstavimų dėl koronaviruso ir blogai išlaikyto matematikos egzamino, tačiau, džiaugiasi jis, pesimistinės nuotaikos nepasiteisino.

Viceministras skuba pateikti preliminarius stojančiųjų skaičius. Galutiniai rezultatai turėtų būti po antrojo etapo jau šį savaitgalį. „Pakviestųjų studijuoti į universitetines studijų programas šiuo metu mes turime 9208 pareiškėjus. Tas skaičius iki šeštadienio, manau, dar šiek tiek didės“, – sako V. Razumas.

Prastas matematikos egzamino išlaikymas lems, kad laisvų valstybės finansuojamų vietų gali likti net du ar trys tūkstančiai.

Jis taip pat pasidžiaugė, kad, palyginti su 2019 metais, šiemet aukštosiose mokyklose studijuos ženkliai daugiau pirmakursių. „Milžiniškas skirtumas, – sako jis. – 2019 m. buvo 7230 pakviestųjų studijuoti į universitetines studijų programas.“

Pasak pašnekovo, didžiąją dalį stojančiųjų susižėrė Vilniaus universitetas (VU), o sunkiausiai studentus į studijų programas surinkti sekasi Šiaulių universitetui (ŠU) ir Klaipėdos universitetui (KU).

Kiek blogesnė situacija kolegijose, sako V. Razumas. „Į kolegijas pakviestųjų studijuoti yra 4433. O pernai tokių buvo 4664 abiturientai“, – mažėjantį susidomėjimą kolegijomis pastebi viceministras.

Mokslą profesinėse mokyklose pasirinko daug jaunuolių su viduriniu išsilavinimu – 3,5 tūkst.

Anot V. Razumo, buvo planuota 16 tūkst. valstybės finansuojamų vietų, tačiau, pastebi jis, prastas matematikos egzamino išlaikymas lems, kad laisvų valstybės finansuojamų vietų gali likti net du ar trys tūkstančiai.

Viceministras taip pat pabrėžia pasikeitusį požiūrį į profesinį išsilavinimą. „Šiais metais studijuoti profesinėse mokyklose norinčiųjų yra virš keturių tūkstančių. Tai yra geras ženklas, kadangi aukštosiose mokyklose studijuoja 100 tūkst., o profesinėse tik 30 tūkst. studentų. Tai šiais metais įvyko toks pozityvus lūžis.

Pedagogikos studijos populiarėja ir šiais metais mes turime fantastinį šuolį.

Džiugina dar ir tai, kad mokslą profesinėse mokyklose pasirinko daug jaunuolių su viduriniu išsilavinimu – 3,5 tūkst. To priežastis gali būti ir tas pats matematikos egzamino neišlaikymas, arba jaunuolių noras iš pradžių įgyti specialybę ir tik tada dairytis aukštojo mokslo“, – situaciją profesinių mokyklų lygmenyje komentuoja V. Razumas.

Pedagogikos studijos populiarėja ir šiais metais mes turime fantastinį šuolį, rezultatais džiaugiasi V. Razumas. „Šiais metais mes turime virš dviejų kartų daugiau pretenduojančiųjų studijuoti pedagogikos studijas, nei kad turėjome 2019 m., – sako jis. – Tai ir Vyriausybės, ir ministro didžiulis nuopelnas. Visus keturis mokymosi metus pedagogikos studijų programos studentams bus mokamos 300 eurų mėnesinės stipendijos.“

Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Valdemaras Razumas sako, kad valstybė finansuoja ne tik pedagogikos, bet ir žemės ūkio, miškų bei inžinerines studijų programas. Anot jo, šiais metais stipendijoms yra numatyta daugiau nei keturi milijonai eurų.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.