Lietuvoje

2015.12.02 16:19

Vilniuje viešintis P. Porošenka žada nepasiduoti Rusijos šantažui dėl sutarties su ES

BNS2015.12.02 16:19

Vilniuje viešintis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį pareiškė, kad Kijevas nepasiduos Maskvos šantažui ir neatsisakys laisvos prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES), tačiau sakė esantis pasirengęs tolesnėms deryboms su Rusija.

„Nei Ukraina, nei Europos Sąjunga nereaguos į bet kokį Rusijos šantažą. Mes tvirtai nusiteikę, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos laisvosios prekybos sutartis įsigalios“, – sakė P. Porošenka bendroje spaudos konferencijoje su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite.

Tai jis sakė praėjus dienai po to, kai Briuselyje ES, Ukrainos ir Rusijos atstovams nepavyko pasiekti bendro susitarimo. Rusija teigia, kad Ukrainos ir ES sutartis pakenks jos ekonomikai, ir grasina Kijevui įvesti prekybos apribojimus.

Ukrainos prezidentas sakė, kad pastaraisiais metais Ukrainos ir Rusijos prekybos apyvarta ir taip sumažėjo keturis kartus. Kartu prezidentas pranešė, kad Kijevas šį mėnesį yra pasirengęs dalyvauti dar viename derybų raunde su Rusija, kad „parodytų pasirengimą ir norą derėtis“.

ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas BNS sakė, kad kitas derybų raundas ekspertų lygiu numatomas gruodžio 7–8 dienomis. Jo teigimu, ES tikisi, kad šalys „ras bendrą supratimą iki gruodžio 31 dienos“.

D. Grybauskaitė savo ruožtu pabrėžė, kad nors ES yra pasirengusi kalbėtis su Rusija, tačiau „jokia trečia pusė negali diktuoti arba šantažuoti“.

„Kai vyksta rimti pokyčiai su kaimynais prekybos srityje, visada geriau sutarti. Todėl ES ir sutiko dalyvauti kartu trišalėse derybose, nes Rusijos šalis mėgino įrodinėti, kad labai nukentės“, – sakė Lietuvos prezidentė.

„Jeigu Rusija ir toliau stabdys procesą, ir toliau jį sabotuos, abi pusės – ES ir Ukraina – yra pasirengę nuo sausio pirmos pradėti vykdyti laisvos prekybos sutartį“, – pridūrė D. Grybauskaitė.

Buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsisakymas pasirašyti asociacijos su ES sutartį per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje 2013 metų lapkritį sukėlė protestus Kijeve, kurie baigėsi prezidento nuvertimu. Po to Rusija aneksavo Krymo pusiasalį, o Rytų Ukrainoje prasidėjo Maskvos remiamų separatistų susirėmimai su Ukrainos valdžia.

Ukrainos vadovas dėkoja D. Grybauskaitei už pasisakymą prieš antiteroristinę koaliciją su Rusija

Vilniuje viešintis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį padėkojo Lietuvos vadovei D. Grybauskaitei už jos pasisakymą prieš Rusijos įtraukimą į koaliciją prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.

„Noriu padėkoti jums, kad jūs užprotestavote galimybę dalyvauti antiteroristinėje koalicijoje, kurioje galėtų būti Rusija“, – bendroje spaudos konferencijoje sakė P. Porošenka.

„Jūsų pozicija buvo labai aiški, kad tokiomis sąlygomis, kai agresorius prieš Ukraina tarsi bando demonstruoti savo norą dalyvauti antiteroristinėje koalicijoje, yra jokiu būdu nepriimtina mūsų valstybėms“, – teigė jis.

Pasak P. Porošenkos, tokia pozicija neužkerta kelia „tam tikrai koordinacijai“.

Prezidentė D. Grybauskaitė praeitą mėnesį pareiškė, kad Lietuva nedalyvautų bendroje koalicijoje su Rusija prieš „Islamo valstybės“ grupuote, kol Maskva vykdo agresyvius veiksmus Ukrainoje ir Gruzijoje.

Tai ji sakė likus kelioms dienoms iki Prancūzijos prezidento Francois Hollande`o vizitą į Maskvą, kur jis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu sutarė koordinuoti oro smūgius Sirijoje ir keisti žvalgybine informacija. Tiek Rusijos, tiek Prancūzijos pareigūnai teigė, kad tokie ryšiai nereiškia bendros koalicijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.