Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.02 18:40

D. Grybauskaitė ir P. Porošenka atidarė dvišalį ekonomikos forumą

LRT.lt 2015.12.02 18:40

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka atidarė dvišalį ekonomikos forumą.

Aukšto lygio renginys, į kurį atvyko 150 verslo atstovų iš abiejų valstybių, surengtas siekiant sustiprinti Lietuvos ir Ukrainos ekonominius ryšius, paskatinti verslo bendradarbiavimą, atverti abiejų šalių verslininkams naujų galimybių.

Forume taip pat bus pristatytos ES pagalbos priemonės Ukrainos pramonei ir verslui, skelbiama pranešime spaudai.

Šalies vadovė pabrėžė, jog agresijos akivaizdoje Ukrainai gyvybiškai svarbu atsikratyti ekonominės priklausomybės nuo Rusijos, perorientuoti savo prekybos kryptis į Vakarus ir sėkmingai integruotis į Europos bei pasaulio ekonominę erdvę.

„Lietuva ir Ukraina – artimos šalys. Mūsų žmones vienija stipri draugystės ir laisvės dvasia. Vertiname Ukrainą kaip svarbią Lietuvos ekonominę partnerę. Norime Jūsų šalį matyti sėkminga Europos ekonominės erdvės ir globalios rinkos dalyve. Tam būtina pasirinkti ambicingų reformų kelią, kuris padėtų sukurti atvirą ir skaidrią Ukrainos valstybę. Europinės vertybės ir nauji etikos standartai turi tapti Ukrainos verslo sėkmės receptu“, – sakė prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, kryptingas ES ir Ukrainos Laisvosios prekybos sutarties, kuri įsigalios nuo 2016 m. sausio 1 d., įgyvendinimas padės modernizuoti Ukrainos ekonomiką, sudarys Ukrainai galimybes perimti pačią geriausią europinio verslo patirtį, priartinti šios valstybės teisės aktus prie ES normų ir standartų. Tai paskatins užsienio investicijas ir atvers naujas rinkas.

Pradėjus veikti prekybos sutarčiai, bus atsisakyta 99 proc. tarpusavio prekyboje galiojančių muitų ir tai padės Ukrainos eksportuotojams sutaupyti 487 mln. eurų per metus.

Pasak prezidentės, Ukrainos verslui Lietuva gali atverti duris į Europos rinką. Mūsų šalis, neseniai pati perėjusi eurointegracijos kelią, yra atvira ir pasirengusi padėti Ukrainai, dalintis savo patirtimi ir žiniomis. Jau dabar Europos Sąjunga yra didžiausia Ukrainos prekybos partnerė – prekyba su ES siekia trečdalį visos Ukrainos prekybos, rašoma pranešime.

Lietuva taip pat padeda stiprinti Ukrainos administracinius gebėjimus teisėkūros, žemės ūkio, infrastruktūros, veterinarijos standartų taikymo srityse. Ukrainai siūlomi konkretūs projektai. Forume dalyvavo Lietuvos ir Ukrainos energetikos, inžinerijos, pramonės, logistikos ir transporto, informacinių technologijų, chemijos, maisto pramonės įmonių atstovai.

Lietuvą ir Ukrainą sieja stiprūs prekybiniai ryšiai. Praėjusiais metais prekybos apyvarta viršijo milijardą eurų. Lietuva taip pat aktyviai investuoja Ukrainoje – Lietuvos investicijos čia jau viršijo 50 mln. eurų.

Lietuva taip pat populiarėja tarp ukrainiečių kaip turizmo kryptis. Per praėjusius metus Ukrainos turistų skaičius išaugo 65 procentais. Tai 7 vieta pagal į Lietuvą atvykstančių turistų skaičių.

Premjeras dar kartą išreiškė tvirtą paramą šiai šaliai

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, trečiadienį susitikęs su vizito į Lietuvą atvykusiu P. Porošenka, išreiškė tvirtą Lietuvos paramą Ukrainai.

„Ukraina – svarbi Lietuvos partnerė. Lietuva remia Ukrainos nepriklausomybę, laisvę ir teritorinį vientisumą. Niekada nepripažinsime Krymo okupacijos ir aneksijos“, – sakė premjeras.

Kaip susitikime pažymėjo  Ministras Pirmininkas, sankcijos Rusijai turi būti pratęstos tol, kol Maskva visiškai neįgyvendins savo įsipareigojimų pagal Minsko susitarimus. Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos suartėjimas, greta kitų sąlygų, galimas tik Rusijai pakeitus savo agresyvią poziciją Ukrainos atžvilgiu ir visai iš jos pasitraukus.

Pokalbyje su Ukrainos vadovu Ministras Pirmininkas kalbėjosi apie jos pasirengimą įgyvendinti Laisvosios prekybos susitarimą su Europos Sąjunga, kuris kartu su Asociacijos sutartimi įsigalios nuo 2016 metų pradžios. „Tai neabejotinai suaktyvins prekybą tarp Ukrainos ir ES, taip pat tarp Ukrainos ir Lietuvos ir paskatins dvišalį ekonominį bendradarbiavimą“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Premjeras taip pat informavo, kad politinės ir ekonominės pagalbos Ukrainai klausimus neseniai aptarė su Europos Komisijos Pirmininku Jeanu Claude`u Junckeriu ir pabrėžė, kad Lietuva yra Ukrainos rėmėja visuose tarptautiniuose forumuose ir susitikimuose, rašoma vyriausybės pranešime spaudai.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi