Lietuvoje

2015.12.02 16:23

VST šiuo metu gali būti iki 10 Lietuvos valstybei nelojalių asmenų

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt, BNS, ELTA2015.12.02 16:23

Naujam Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadui Ričardui Pociui viešai prabilus apie tarnybą kamuojančias problemas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nusprendė pasidomėti, kas vyksta.

Šia proga komitete trečiadienį lankėsi vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pavaduotojas Vaidotas Mažeika ir VST vadas, pulkininkas R. Pocius. Komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas teigia, kad komitetas norėjo aiškiai konstatuoti, kokia yra VST būklė. Jis taip pat siūlo kur kas radikaliau reaguoti ir be ceremonijų atleisti žmones, kurie kelia abejonių dėl lojalumo Lietuvos valstybei.

„Turiu pasakyti, kad komitetas gaudavo vertinimų fragmentus: tiek vidaus reikalų ministras, tiek tarnybos vadas liepos mėnesį yra pasakę, kad toje tarnyboje buvo daromi negeri dalykai, bet jie teigė, kad mes tikrinam, mes darom, renkam informaciją. Mes laukėme, kol jie viską padarys ir informuos komitetą, bet čia viskas išėjo į viešumą, ir mes turėjome aiškiai paklausti, kurie tyrimai baigti, kiek sureaguota į pažeidimus ir kokia situacija tarnyboje dabar“, – sako A. Paulauskas.

Kiek yra nelojalių?

Politikas sako, kad pagal komitetui pateiktą informaciją iš maždaug 1000 VST darbuotojų apie 300 gali būti susiję giminystės ar draugystės ryšiais.

„Bet mes daugiausia akcentavome nelojalumo klausimą, nes mums tai pasirodė pavojinga“, – sako A. Paulauskas.

Jo teigimu, VSD dar pavasarį įvairioms tarnyboms, tarp jų ir VST, yra perdavęs informaciją apie galimai Lietuvos valstybei nelojalius asmenis.

„Mes dabar matome, kad kai kuriais atvejais jie patraukti į kitą darbą, kai kuriais atvejais buvo viskas paaiškinama, esą tai buvo neadekvati reakcija. Man atrodo, kad tokiais atvejais, kai žmogus siūlo „patarti“, kaip susprogdinti terminalą, arba fotografuojasi ir šlovina kitos valstybės kariuomenę bei jos agresijos veiksmus, turėtų pakakti faktų atsisveikinti su tokiu žmogumi“, – teigia A. Paulauskas.

„Šitie žmonės duoda priesaiką, ten aiškiai pasakyta – gerbti įstatymus, Konstituciją. Yra tokia sąvoka, kaip pareigūno vardo žeminimas, ten tiesiai pasakyta – jei jo veiksmais pakerta pasitikėjimą tarnyba, praranda pasitikėjimą visuomenėje, irgi galima jį dėl to atleisti. Mūsų išvadoje bus kategoriškesnis vertinimas ir prašymas sureaguoti radikaliai šitų žmonių atžvilgiu“, – kalbėjo NSGK vadovas.

R. Pocius teigia, kad iš viso VST šiuo metu yra iki 10 galimai Lietuvos valstybei nelojalių asmenų, bet jie arba nedirba su valstybės paslaptį sudarančia informacija, arba yra perkelti į kitas pareigas.

„Yra dalis asmenų, kurie tebedirba, bet jie nedirba su slapta informacija. Kita dalis asmenų yra patraukti nuo tų pareigų, kuriose gali daryti įtaką“, – sako R. Pocius. Dar dešimtys asmenų, pasak jo, buvo atleisti. Klausiamas, kodėl neatleidžiami likę darbuotojai, kurie įtariami nelojalumu, R. Pocius sako, kad šiuo metu nėra teisinio pagrindo jų atleisti. Pasak R. Pociaus, šiuo metu VST vyksta bent keletas tarnybinių patikrinimų.

Klausiamas, kaip buvo išreikštas kritikos susilaukusių darbuotojų nelojalumas, VST vadas sako, kad tokie asmenys prisistato Rusijos imperijos gerbėjais, neigia Krymo okupaciją ir panašiai.

 „Meilė rodoma Rusijos imperijai, „Berkutui“ Maidano  įvykių metų, prakeikiama Ukrainos tauta, dievinami tie žmonės iš spec. tarnybų, kurie šaudė į laisvės siekiančius žmones, nešiojamos Georgijaus juostelės visose savo paskyrose internete ir to neslepiama, visur šlovinama Rusijos imperija“, – į klausimą, kuo pasireiškė minimų darbuotojų nelojalumas valstybei, atsakė R. Pocius.

„Kur viešai paskelbia, kad aš saugau terminalą ir žinau, kaip jį galima sunaikinti – ar tai normalu? Tai švieži dalykai, kur net ir Seime komitetai nežinojo, dabar tą darbą darome“, – sakė VST vadas.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis žurnalistams Seime sakė, kad informacija apie VST tarnaujančius galbūt Lietuvai nelojalius asmenis perduota Valstybės saugumo departamentui.

„(...) yra kalbėta su tais žmonėmis, kai kurie tas nuotraukas yra paskelbę prieš porą ir daugiau metų, kai buvo kita situacija. Jie pripažino, kad buvo kvaili, klydo. Profilaktinis darbas su jais yra atliekamas“, – tvirtino ministras.

VST vadas R. Pocius: tarnyba aš pasitikiu

Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas R. Pocius sako, kad iš tarnybos atleisti dešimtys galimai nelojalių asmenų, o dirba vienetai, bet jie nedirba su valstybės paslaptį sudarančia informacija.

„Yra tokių asmenų, bet jie nedirba su slapta informacija. Kita dalis asmenų tiesiog yra patraukti nuo tų pareigų, kur gali daryti kažkokią įtaką. Atleisti yra dešimtys, o dirba vienetai. (...) Kartoju: yra vienetai, dėl vienetų negalima nepasitikėti visa tarnyba, tikrai tarnyba aš visiškai pasitikiu, ir mes tikrai nuveiksime didelius darbus“, – trečiadienį po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdžio žurnalistams sakė R. Pocius.

NSGK pirmininkas A. Paulauskas tvirtino buvęs patikintas, kad VST yra tikrai profesionali ir pajėgi vykdyti savo užduotis.

„Aš uždaviau tiesiai klausimą, ar ta tarnyba šiandien yra pajėgi vykdyti savo užduotis, vadas pasakė: tarnyba pajėgi, tikrai yra profesionali ir yra daug atsidavusių, patriotiškai nusiteikusių žmonių, nepaisant to, kokios jie tautybės, ir ji gali vykdyti bet kokią užduotį“, – teigė A. Paulauskas.

Pasak jo, NSGK domėjosi situacija tarnyboje, bet kažko naujo neišgirdo, nustebino tik giminystės ryšiai.

„Kažko naujo neišgirdome. Galbūt skaičiai, kiek ten susiję giminystės ryšiais, jie įspūdingi, buvo paminėta apie 300 vienaip ar kitaip susijusių giminystės ryšiu“, – sakė A. Paulauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.