Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.02 13:39

Medžiaga apie VST aptiktus pažeidimus bus perduota teisėsaugai

BNS 2015.12.02 13:39

Surinkta informacija apie galimus įstatymų pažeidimus Viešojoje saugumo tarnyboje (VST) bus perduota teisėsaugos institucijoms, BNS sakė naujasis VST vadas pulkininkas Ričardas Pocius ir vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

„VST vadas visą informaciją, kurią turi sukaupęs, įvertina. Visais atvejais, kur numatyta, kad gali būti nusikaltimo požymių, bus perduodama (teisėsaugai). Tai, kas buvo ministerijos kompetencijos ribose, atitinkamoms žinyboms perduota“, – trečiadienį Seime sakė S. Skvernelis.

Anot jo, kalbama apie galimą nepotizmą, korupciją, piktnaudžiavimą tarnyba, lėšų švaistymą.

R. Pociaus teigimu, kreipimasis dėl ikiteisminių tyrimų gali būti kitų metų sausį.

„Manau, apie sausio mėnesį dalis informacijos bus perduota atitinkamoms žinyboms – Specialiųjų tyrimų tarnybai, Valstybės saugumo departamentui ar Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai“, – BNS sakė R. Pocius.

Jo duomenimis, apie 40 žmonių VST gaudavo atlyginimą, bet į darbą neateidavo. Tarp tokių buvo ir tarnybos orkestro muzikantai.

„(...) orkestras grojo, o nėjo į apsaugą, tai yra atlikti savo tiesioginių funkcijų, jis buvo nelegalus“, – pasakojo VST vadas.

Taip pat nustatyta, kad keli viešojo saugumo pareigūnai iš tiesų dirbo privačiame motelyje, naudojo tarnybinį transportą.

Vidaus reikalų ministro tvirtinimu, situacija VST susidomėta pernai gruodį, kai buvo gautas Šaulių sąjungos kreipimasis dėl VST priklausančio Rūdininkų poligono. Tuomet paaiškėjo, kad valstybės turtu gali naudotis Lietuvai priešiškos jėgos.

„Buvo Šaulių sąjungos oficialus kreipimasis su konkrečiais faktais, fotografijos pateiktos, kas vyko VST Rūdininkų poligone, kada Lietuvos patriotai, nusiteikę ginti valstybę, negali treniruotis, bet pateiktos nuotraukos, kur neaišku kokiais tikslais su rusiška amunicija žmonės naudoja mūsų valstybės resursus ir atidirba taktiką, kaip užiminėti pas mus pastatus. Tada prasidėjo patikrinimai per viešuosius tinklus ir atsirado nemažai tokių žmonių – tikrai tai nėra šimta ir tūkstančiai, – kurie skelbiasi, ką jie galvoja apie mūsų valstybę, dėvėdami ir mūsų, ir svetimos valstybės uniformas, sakydami „Poka ja vojuju za Litvu“ (Kol kas aš kariauju už Lietuvą)“, – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete pasakojo S. Skvernelis.

Pasak jo, informacija apie VST tarnaujančius galbūt Lietuvai nelojalius asmenis perduota Valstybės saugumo departamentui.

„(...) yra kalbėta su tais žmonėmis, kai kurie tas nuotraukas yra paskelbę prieš porą ir daugiau metų, kai buvo kita situacija. Jie pripažino, kad buvo kvaili, klydo. Profilaktinis darbas su jais yra atliekamas“, – tvirtino ministras.

Jo duomenimis, keletas tokių pareigūnų turėjo leidimus susipažinti su slapta informacija.

„Vieni dirba, kiti yra išėję, prasidėjęs procesas dėl slaptumo naikinimo“, – dėstė vidaus reikalų ministras.

Nuo sausio 1-osios VST bus pertvarkyta, sukurta nauja struktūra.

„Manau, kad tarnyba, didžioji dalis, yra ištikima, lojali, kompetentingi, profesionali, tačiau neturi tam tikrų įrankių. Manau, kad sausio 1 dieną turėsime kito modelio tarnybą ir problemos, kurios čia išdėstytos, tikrai bus likviduotos“, – tikino S. Skvernelis.

Prieš penkis mėnesius vadovavimą Viešojo saugumo tarnybai perėmęs naujasis vadovas R. Pocius antradienį publikuotame interviu naujienų portalui DELFI.lt sakė, kad tarnyboje buvo nusikalstamai švaistomos valstybės lėšos, naudojama pasenusi ginkluotė, transportas, o kai kurie pareigūnai nėra lojalūs valstybei ir konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16