Lietuvoje

2015.12.01 19:37

Lietuva didina planuojamą karių skaičių Malyje, svarsto siųsti instruktorių į Iraką

BNS2015.12.01 19:37

Lietuva didina planuojamą karių skaičių Malyje ir svarsto galimybę siųsti vidaus reikalų sistemos instruktorių į Iraką, antradienį pranešė Lietuvos valdžios atstovai.

Šiais žingsniais Lietuva ketina prisidėti prie tarptautinės bendruomenės kovos su „Islamo valstybės“ grupuote.

„Lietuva yra gavusi Prancūzijos pagalbos prašymą. Esame pasirengę prisidėti prie kovos su terorizmu ir ketiname didinti siūlomus pajėgumus Jungtinių Tautinių misijoje Malyje“, – BNS patvirtino prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos tarnyba.

Krašto apsaugos ministerija anksčiau siūlė į Jungtinių Tautų misiją Malyje siųsti „iki 20“ štabo karininkų ir specialistų. Kiek siūloma didinti šį skaičių, prezidentūra kol kas nekomentuoja.

Šiuo metu atskiroje ES misijoje Malyje tarnauja trys Lietuvos kariai.

Prancūzija teigia, kad Lietuvos karių atsiuntimas į Afriką sumažintų naštą Prancūzijos pajėgoms ir leistų joms sutelkti dėmesį į kovą su „Islamo valstybe“ Sirijoje ir Irake.

Vidaus reikalų ir užsienio reikalų ministerijos BNS antradienį taip pat patvirtino, kad šiuo metu yra svarstoma galimybė į Iraką keliems mėnesiams siųsti vidaus reikalų sistemos pareigūną.

„Galimybė Lietuvai prisidėti prie šios koalicijos rėmuose vykdomų Irako policijos mokymų, siunčiant Vidaus reikalų ministerijos sistemos pareigūną kelių mėnesių laikotarpiui, yra svarstoma, tačiau konkretūs sprendimai nėra priimti“, – savo ruožtu BNS pranešė Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamentas.

Prancūzijos ambasadorius Lietuvoje Philippe`as Jeantaud interviu BNS sakė, kad Paryžius sveikintų didesnį Lietuvos įsitraukimą į tarptautines arba nacionalines operacijas Malyje ar Centrinės Afrikos Respublikoje, nes „tai leistų Prancūzijos karius atitraukti iš Afrikos link Sirijos“.

Išpuolius Paryžiuje įvertinusi kaip „ginkluotą agresiją“, Prancūzija praeitą mėnesį kreipėsi pagalbos į Europos Sąjungos (ES) valstybes nares pagal ES sutartyje įtvirtintą savitarpio solidarumo nuostatą.

Pasak Ph. Jeantaud, prašydama paramos, Prancūzija išskyrė du prioritetus: paramą tiesiogiai kovojant su „Islamo valstybe“ ir pagalbą pakeisti Prancūzijos karius Afrikoje.

Kalbėdamas apie galimą Lietuvos indėlį, ambasadorius paminėjo potencialų įsitraukimą į ES ir Jungtinių Tautų vadovaujamas operacijas Malyje, Jungtinių Tautų operaciją Centrinės Afrikos Respublikoje ir Čade (MINUCRAT), Prancūzijos vadovaujamą operaciją Afrikos Sachelio regione.

„Diskutuojame su Lietuvos puse, diskusijos vyksta pozityviai (...). Šiame etape diskutuojame apie techninius dalykus. Be abejo, kariškiai klausia techninių detalių, prašo paaiškinti, kur pajėgos veiktų, kokiomis sąlygomis, kokia būtų parama iš oro“, – sakė Ph. Jeantaud.

Tai nebūtų pirmasis Lietuvos karių siuntimas į Afriką. Pernai Lietuva mėnesiui buvo išsiuntusi transportinį lėktuvą „Spartan“ su dešimčia karių į Prancūzijos misiją Centrinės Afrikos Respublikoje.

Neramumai Malyje tęsiasi nuo 2012 metų, kai didelį šalies šiaurinį regioną užgrobė džihadistų  grupuotės, susijusios su „al Qaeda“. Per 2013 metais pradėtą Prancūzijos vadovaujamą intervenciją daugelis islamistų buvo išstumti, bet didelės teritorijos tebėra menkai kontroliuojamos.

Seimas Lietuvos karių dalyvavimą tarptautinėse misijose turėtų svarstyti vėliau šį mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.