Naujienų srautas

Lietuvoje2015.12.01 15:50

L. Linkevičius: Minsko taikos susitarimai turi būti visiškai įgyvendinti

LRT.lt 2015.12.01 15:50

Briuselyje gruodžio 1 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvavo diskusijoje, skirtoje aptarti Minsko taikos susitarimų įgyvendinimą, sankcijas Rusijai ir kitus su tuo susijusius klausimus.

Diskusija surengta bendradarbiaujant Lietuvos užsienio reikalų ministerijai ir Briuselyje veikiančiam ekspertų centrui „European Policy Centre“, rašoma pranešime spaudai. Renginyje taip pat dalyvavo JAV valstybės departamento Sankcijų politikos koordinatorius ambasadorius Danielis Friedas, Lenkijos ambasadorius Belgijoje Arturas Harazimas, tarptautinių reikalų instituto „Chatham House“ vyresnysis bendradarbis Jamesas Sherras, Europos išorės veiksmų tarnybos atstovas Adriano Martinsas.

Kalbėdamas apie tai, kokie esminiai veiksniai lemia konflikto Ukrainoje sprendimą, ministras pabrėžė, kad „tai principingas mūsų jau anksčiau patvirtintos politikos įgyvendinimas. Strategija yra aiški. Pirma – tai siekis, kad Minsko taikos susitarimai būtų visiškai įgyvendinti. Antra – tai nuostata, kad sankcijos Rusijai turi likti galioti tol, kol Minsko susitarimai nebus įgyvendinti. Trečia – tai mūsų parama Ukrainai“, – teigė ministras.

Pasak L. Linkevičiaus, negalima pamiršti, kad Ukrainoje jau daugiau nei metus vyksta ne vidaus konfliktas, bet Rusijos agresija prieš kaimyninę valstybę. Tiek 2014 m. rugsėjo mėnesį, tiek 2015 m. vasarį Minske sutartuose taikos susitarimuose labai konkrečius įsipareigojimus prisiėmė visos šio konflikto pusės, taip pat Rusija, kuri turi juos įgyvendinti.

„Jei staiga imsime žiūrėti tik į tai, ką padarė ar ko nepadarė vienintelė Ukraina, visiškai pamiršdami Rusiją, ir pagal tai vertinti Minsko susitarimų įgyvendinimo sėkmę, taikos į Ukrainą nesugrąžinsime. Veikiau priešingai – agresorius pasijus nebaudžiamas ir galintis savo kaimynės atžvilgiu toliau elgtis kaip panorėjęs“, – pabrėžė L. Linkevičius.

Ministro teigimu, bendromis pastangomis būtina toliau siekti visapusiško Minsko taikos susitarimų įgyvendinimo. Tarp svarbiausių reikalavimų, kuriuos turinti atlikti Rusija, ministras išskyrė Rusijos karių iš Rytų Ukrainos išvedimą, ginkluotės atitraukimą ir sienos kontrolės grąžinimą Ukrainos vyriausybei.

Lietuvos užsienio reikalų ministras taip pat pabrėžė Minsko taikos susitarimų įgyvendinimo sąsajos su Rusijos atžvilgiu įvestomis sankcijomis svarbą.

„Šią sąsają privalome išlaikyti tol, kol Minsko taikos susitarimai iš Rusijos pusės nebus įgyvendinti visiškai. Jei ne sankcijos, jei ne mūsų, ES, transatlantinė vienybė su JAV, Kanada ir kitomis valstybėmis šias sankcijas įvedant ir taikant, nežinia, ar mums būtų pavykę užkirsti kelią aktyviai Rusijos agresijai prieš Ukrainą“, – renginio metu teigė Lietuvos ministras.

„Galiausiai, turime tęsti savo paramą Ukrainai, ieškoti būdų, kaip ją sustiprinti. Nuo 2016 m. sausio 1 d. pagaliau bus pradėta taikyti ES ir Ukrainos Asociacijos susitarimo laisvosios prekybos dalis, o su ja susijusios dar gilesnės šalies reformos. Mūsų ekspertinė ir finansinė parama Ukrainai nuo šiol tampa dar labiau reikalinga“, – pažymėjo ministras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi