Lietuvoje

2015.12.01 15:03

S. Skvernelis žada imtis VST iš esmės

DELFI.lt, LRT.lt 2015.12.01 15:03

Po reorganizacijos Viešojo saugumo tarnyba (VST) pasikeis iš esmės, nelojalių valstybei darbuotojų neturėtų likti, o įtarimus dėl galimai iššvaistytų lėšų aiškinsis teisėsauga, sako vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Visa pertvarka vyksta ir naujas vadas paskirtas įtariant VST problemas, ir tie darbai, kurie padaryti per pusmetį – sausio 1 dieną įsigalioja nauja struktūra – leis šitą tarnybą padaryt vakarietišką, veikiančią demokratinės valstybės pagrindais, išlaikiusią aukštą kovinį pasirengimą, ir nebus keliama jokių abejonių dėl kai kurių jos narių lojalumo Lietuvos valstybei. Tie darbai ir padaryti, vadas pasakojo apie situaciją, kokia rasta, bet sausio 1 dienai bus įvykdyta reorganizacija, pertvarka, ir klausimas bus išspręstas“, – BNS antradienį sakė S. Skvernelis.

Prieš penkis mėnesius vadovavimą VST perėmęs naujasis vadovas Ričardas Pocius antradienį publikuotame interviu naujienų portalui DELFI sakė, kad tarnyboje buvo nusikalstamai švaistomos valstybės lėšos, o kai kurie VST pareigūnai nėra lojalūs valstybei ir konflikto atveju gali atsukti ginklą prieš šalies piliečius.

„Ar tu nori pastebėti, ar nenori. Jei būtų noras pastebėti, būtų pastebėta. Mes norėjome, tokių prielaidų turėjome, patys VST pareigūnai daug ką jie atskleidė – tie darbuotojai, kurie nenorėjo darbuotis tokiais būdais, tokiais metodais, kurie buvo iki šiol. O naujas vadas, kuris turi puikią patirtį, kaip kariškis dalyvavęs NATO formuotėse, tikrai uždavinius vykdo“, – į klausimą, kodėl priekaištai VSD dėl stagnacijos, neskaidrumo iškilo tik šiuo metu, atsakė S. Skvernelis.

Pasak jo, informacija apie galimai nelojalius darbuotojus, socialiniuose tinkluose skelbusius savo nuotraukas su rusų desantininkų uniformomis, buvo žinoma.

„Tokių žmonių buvo, ir informacija teikiama tiek iš kriminalinės žvalgybos, tiek iš žvalgybos subjektų, ir labai svarbu, kad tie žmonės identifikuoti ir jie neturėtų toliau dirbti“,– sakė S. Skvernelis, o visa informacija dėl pažeidimų, pasak jo, arba jau atiduoda, arba dar bus pateikta teisėsaugai.

Naujasis VST vadovas R. Pocius interviu DELFI sakė, kad VST du dešimtmečius buvo sustingusi stagnacijoje, čia viskas buvo grindžiama šeimynine ir giminės ranga, privačiais interesais, kelis dešimtmečius nebuvo vykdomos jokios esminės permainos, nesikeitė ne tik požiūris, kuris rėmėsi dar sovietiniu mastymo palikimu, bet ir technika, ginkluotė.

Pasak neseniai vadovavimą iš ilgamečio vadovo Sergejaus Madalovo perėmusio R. Pociaus, buvo nusikalstamai švaistomos valstybės lėšos, dalis medžiagos šiuo metu jau perduota teisėsaugai.

Anot jo, VST kolektyvas, kuriame yra per tūkstantį žmonių, neblogas, yra tikrai išmanančių savo darbą, atsakingai ir pareigingai vykdančių savo pareigą pareigūnų, bet taip pat ir nelojalių tarnybai ir valstybei žmonių, dėl to šiuo metu glaudžiai bendradarbiaujama su Valstybės saugumo departamentu. Pasak naujojo vadovo, situacija keisis, jau kitąmet įsigalios nauja tarnybos struktūra, pradės veikti ir Imuniteto tarnyba, kurios iki šiol VST neturėjo.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) rugsėjį nusprendė, jog buvęs VST vadas S. Madalovas pažeidė įstatymą spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos eigos klausimus.

VTEK tyrė vidaus reikalų ministro S. Skvernelio kreipimąsi.

Ministerija VTEK nurodė, kad pastaruosius trejus metus S. Madalovas nenusišalino spręsdamas sau artimų asmenų tarnybos klausimus – priiminėjo savo dukrai, anūkui, žentui, žento seseriai, dukterėčiai, dukterėčios dukrai ir dukterėčios sūnui palankius sprendimus: skyrė jiems premijas, suteikė aukštesnes kvalifikacines kategorijas bei tarnybos laipsnius, perkėlė į kitas pareigas.

S. Madalovas šiuo metu nebedirba VST.

Etikos sargams jau pradėjus tyrimą dėl S. Madalovo interesų, prezidentė Dalia Grybauskaitė jam įteikė valstybės apdovanojimą.

A. Butkevičius pavedė VSD tirti VST

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius pavedė VSD vadovui kartu su vidaus reikalų ministru atlikti išsamų tyrimą dėl portale DELFI išdėstytų problemų VST sistemoje.

„Publikacijoje išdėstytos problemos yra labai rimtos ir turi būti išsamiai išnagrinėtos, o informacijai pasitvirtinus turi būti skubiai ieškoma priemonių esamai situacijai gerinti. Todėl pavedu Valstybės saugumo departamento vadovui ir vidaus reikalų ministrui atlikti išsamų tyrimą“, – sako ministras pirmininkas A. Butkevičius.

Pasak premjero, saugumui šalyje skiriamas padidintas dėmesys, todėl į bet kokius nuogąstavimus privaloma atsižvelgti rimtai, išsamiai išnagrinėti ir parengti priemones, kaip gerinti padėtį.