Lietuvoje

2015.12.01 09:07

Seimą grįžta siūlymas leisti medžioti su naktiniais taikikliais

BNS 2015.12.01 09:07

Seimui vėl planuojama teikti siūlymą leisti medžioklėje naudoti naktinius taikiklius. Panašias Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas Seimas atmetė spalį.

Keturių parlamentarų įregistruotas projektas, kuris naikintų draudimą naudoti naktinius taikiklius civilinėje apyvartoje ir leisti juos naudoti medžioklėje, įtrauktas į antradienio darbotvarkę.

Jį registravo socialdemokratas Mindaugas Bastys, „tvarkiečiai “ Remigijus Žemaitaitis ir Stasys Brundza, konservatorius Kazimieras Kuzminskas bei „darbietis“ Raimondas Paliukas.

Pataisos nustatytų, kad naktinius taikiklius gali įsigyti, turėti ir naudoti asmenys, turintys šaunamąjį ginklą medžioklei, o naktinių taikiklių naudojimo medžioklėje tvarką nustatytų Aplinkos ministerija.

Parlamentarai pataisą argumentuoja siekiu užkirsti kelią afrikiniam kiaulių marui, taip pat šernų daroma žala ūkininkams.

„Esamų leistinų jų gausos reguliavimo medžiojant priemonių nepakanka, norint tinkamai sureguliuoti jų populiacijos gausą. Todėl siūloma tamsiu paros metu tykojant šernų iš bokštelių leisti naudoti naktinius taikiklius“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.

Iniciatoriai pažymi, kad šiuo metu Europos Sąjungoje naktinius taikiklius medžioklėje leidžiama naudoti trijose valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Čekijoje ir kaimyninėje Latvijoje.

Seimas rudens sesijoje jau svarstė Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko socialdemokrato Algimanto Salamakino pasiūlytas pataisas dėl naktinių taikiklių įteisinimo, bet per priėmimą Seime balsų joms priimti neužteko.

A. Salamakinas pataisas aiškino būtinybe užkirsti kelią afrikiniam kiaulių marui, o prieš tokias iniciatyvas protestuojantys laukinių gyvūnų gynėjai tvirtina, kad naktiniai taikikliai nesuderinami su medžioklės etika.

Reguliuoti šernų populiaciją dėl afrikinio kiaulių maro yra pasiūliusi Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Veterinarai rekomenduoja, kad iki kitų metų balandžio 15 dienos viename medžioklės ploto vieneto kvadratiniame kilometre būtų ne daugiau kaip 0,5 šerno. Jie taip pat siūlė leisti šernams medžioti naudoti naktinio matymo prietaisus ir taikiklius.

Šernai nešioja afrikinio kiaulių maro užkratą, o šis patenka į nedideliuos ūkius ir pradeda plisti tarp kiaulių augintojų.