Lietuvoje

2015.11.30 13:25

Vyriausybė: prezidento našlių rentas reikėtų keisti valstybine pensija

BNS2015.11.30 13:25

Vyriausybė per pasitarimą pirmadienį iš esmės pritarė pataisoms dėl socialinių garantijų prezidentų sutuoktiniams – siūloma prezidento našlių rentą keisti valstybine pensija, ji sudarytų 15 proc. šalies vadovo darbo užmokesčio dydžio per mėnesį.

Įstatymų pakeitimai parengti Konstituciniam Teismui paskelbus, kad prezidento našlės ar našlio rentą įtvirtinanti įstatymo nuostata prieštarauja Konstitucijai.

„Po diskusijos pataisai buvo pritarta ir artimiausiame Vyriausybės posėdyje tikimės priėmimo“, – BNS pirmadienį sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės patarėjas Arūnas Malinovskis.

Pataisoms dar turės pritarti ir Seimas.

Šis projektas numato, kad valstybinė pensija būtų mokama tik tuo atveju, jei našlys arba našlė, kaip Lietuvos prezidento sutuoktinis, ne mažiau kaip trejus metus vykdė valstybiniame ar diplomatiniame protokole nustatytas funkcijas.

Pataisą rengusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pažymi, kad vykdydamas protokole nustatytas funkcijas šalies vadovo sutuoktinis atstovauja aukščiausiajam šalies valdžios pareigūnui – prezidentui, vadinasi, ir pačiai valstybei – jis atlieka tam tikras reprezentacines funkcijas, kurioms reikalingos „pastangos, valia, pasiaukojimas, laikas“.

Priėmus siūlomą įstatymo pataisų variantą, buvusio valstybės vadovo našlė Kristina Brazauskienė į rentą pretenduoti negalėtų, nes santuoka sudaryta jau pasibaigus Algirdo Mykolo Brazausko kadencijai.

Prezidento našlių rentos klausimas Konstituciniame Teisme buvo sprendžiamas, kai mirus prezidentui A.M.Brazauskui jo našlė 2010 metais pateikė SADM prašymą skirti prezidento našlės rentą. K.Brazauskienė nurodė neturinti draudžiamųjų pajamų, tačiau ji neslėpė valdanti didelės vertės turtą.

Konstitucinio Teismo prieštaraujančiu Konstitucijai pripažinta įstatymo nuostata numatė, kad mirusio prezidento sutuoktinis turi teisę gauti valstybinę prezidento našlių rentą, kuri siekia 50 proc. prezidento valstybinės rentos dydžio. Konstitucinio Teismo vertinimu, ši nuostata prieštarauja Konstitucijai, nes našlys vien dėl buvusio sutuoktinio statuso negali įgyti teisės gauti specialią socialinę išmoką.

Teismo teigimu, specialių dėl buvusio sutuoktinio statuso išmokų nustatymas įtvirtintų privilegiją dėl asmens socialinės padėties, o tai draudžia kiti pagrindinio šalies įstatymo straipsniai.