Lietuvoje

2015.11.30 12:36

Vyriausybė iš esmės sutarė dėl balsavimo internetu sistemos kūrimo

BNS2015.11.30 12:36

Vyriausybė pasitarime pirmadienį iš esmės sutarė dėl projekto, kuris reglamentuotų balsavimo internetu sistemos sukūrimą ir įgyvendinimą.

„Kadangi visi pritarė, trečiadienį bus teikiama vyriausybės posėdžiui, ir tikiuosi, kad trečiadienį bus galima teikti Seimui“, – žurnalistams po pasitarimo sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Teisingumo ministerijos parengtomis pataisomis siūloma nustatyti pagrindinius balsavimo internetu principus, rinkėjo balso prioriteto, balso patikrinimo ir anuliavimo taisykles, balsavimo paslapties užtikrinimo principus, rinkėjo tapatybės nustatymo aspektus, informacinės sistemos steigimo pagrindus, jos funkcinius, saugumo ir audito reikalavimus.

Teisingumo ministerija teigia, kad priėmus įstatymo projektą, bus sudarytos sąlygos išbandyti balsavimo internetu sistemą prieš pradedant ją naudoti įvairiuose balsavimuose per rinkimus ir referendumus. Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad pirminiame testavimo etape sistema bus galima pasinaudoti savivaldybių lygio apklausoms organizuoti, patariamiesiems referendumams rengti.

„Tikimės, kad jau iki 2018 metų tokia sistema galėtų būti sukurta“, – pirmadienį sakė ministras.

Įstatymo projektas numato, kad, vykstant balsavimui, rinkėjas internetu gali balsuoti kelis kartus, tačiau bus įskaitomas tik vėliausiai gautas rinkėjo balsas. Tokiu būdu sudarius rinkėjui galimybę pakeisti savo balsą, Teisingumo ministerija tikisi panaikinti prielaidas papirkti balsuojančius internetu rinkėjus.

Balsuojančiojo internetu tapatybei nustatyti bus naudojami plačiai paplitę, patikimi ir saugūs identifikavimo būdai, panaudojant skaitmeninius sertifikatus, teigia ministerija. Be to, įstatymu bus nustatyti specialūs minimalūs reikalavimai programinei įrangai, pagrįsti būtinybe užtikrinti balsavimo internetu saugumą, tačiau tokie reikalavimai nebus neproporcingai dideli, kad galėtų apriboti balsavimo internetu prieinamumą.

Parlamentas pavasario sesijoje grąžino iniciatoriams tobulinti su internetiniu balsavimu susijusius įstatymų projektus. Dauguma prieš internetinį balsavimą  pasisakančių parlamentarų kelia abejones, ar bus užtikrintas balsavimo sistemos saugumas, garantuojami skaidrūs rinkimų rezultatai.

Tai paskatino vyriausybę pavesti Teisingumo ministerijai parengti pataisas, kurios sudarytų sąlygas balsuoti internetu, o ne iš karto įteisintų patį balsavimą.

Anksčiau Seimas jau kelis kartus yra atmetęs projektus dėl elektroninio balsavimo įteisinimo.

Gegužę vykdytos Lietuvos gyventojų apklausos duomenys rodo, kad 56 proc. Lietuvos gyventojų yra už balsavimo internetu įteisinimą kaip papildomą galimybę dalyvauti rinkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.