Lietuvoje

2015.11.26 17:05

V. Uspaskichas: ketinu trauktis iš aktyvios politikos

BNS2015.11.26 17:05

Europarlamentaras Darbo partijos garbės pirmininkas Viktoras Uspaskichas ketina trauktis iš aktyvios politinės veiklos.

„Ne, neketinu dalyvauti nei Seimo rinkimuose, nei Europos Parlamento rinkimuose. Iš viso (ketinu – BNS) trauktis iš aktyvios politikos ir rimtai galvojau apie savo narystės partijoje sustabdymą“, – BNS ketvirtadienį sakė V. Uspaskichas. Jis sakė nenorįs „viso gyvenimo paskirti bylai ir destruktyviai politikai, kuri yra Lietuvoje“.

Jis sakė, kad politinę veiklą ketina baigti „labai greitai“, netrukus baigs „vieną rimtą projektą“ ir nori eiti „visai į kitą sritį“.

V. Uspaskichas tiesiogiai neįvardijo, ar dalyvaus penktadienį Lietuvos apeliacinio teismo posėdyje, kuris nagrinėja vadinamąją Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą, tačiau užsiminė, kad sakys paskutinįjį žodį teisme, kada ši teisė bus suteikta. Iki tol jis nesilankė keturiuose pastaruosiuose teismo posėdžiuose ir pranešė atsisakantis sakyti baigiamąją kalbą.

„Paprašysiu, kad nuteistų iki mirties, iki gyvos galvos. (..) Tikėtis aš jau nieko nebesitikiu, aš labai noriu, kad būtų sąžiningai pasielgta, ne taip, kaip pirmam teisme. Gal turi išteisinti ir atsiprašyti už dešimt metų manęs tempimo per teismus. (...) Jokios asmeninės naudos neturėjau, įkišau savų pinigų, dešimt metų tempiamas per teismus, areštai, namų areštai, nesąmonė kažkokia“, – ironizavo politikas.

Jis suskaičiavo, kad 700 kartų buvo parodytas per vakaro žinias ir 7 tūkstančius kartų bylos procesas aprašytas pagrindiniuose leidiniuose, ko „nebuvo nė vienoje diktatoriškoje valstybėje, nebuvo tokios propagandos prieš vieną partiją ir asmenį“.

Jis išreiškė viltį, kad Vilniaus apygardos nuosprendis nebus paliktas galioti, nes apeliacine tvarka nagrinėjant bylą buvo atliktos įvairios ekspertizės, kurių išvados, V. Uspaskicho vertinimu, jam palankios.

Daugiau nei prieš devynerius metus – 2006 metų gegužės 17 dieną iš Valstybės saugumo departamento gavus duomenų apie tai, kad Darbo partijos veikla yra galimai finansuojama iš kitų lėšų nei oficialiai deklaruojama, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Ikiteisminis tyrimas šioje byloje vyko iki 2007 metų gruodžio 28 dienos.

Daugiau nei prieš dvejus metus – 2013 metų liepos 12 dieną – už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V. Uspaskichui Vilniaus apygardos teismas skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, Seimo nariui „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui – per 10 tūkst. eurų baudą. Buvusi partijos buhalterė Marina Liutkevičienė tuomet nuteista vienų metų laisvės atėmimo bausme. Kartu nuteistai parlamentarei Vitalijai Vonžutaitei skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Dabar jos byla išskirta į atskirą, nes moteris dėl sveikatos būklės negalėjo dalyvauti teismo posėdžiuose.

Pirmos instancijos teismo sprendimą apskundė tiek nuteistieji, tiek prokuratūra. Prokuroras apeliacinio teismo siūlo bausmes griežtinti, kaltinamieji prašo juos išteisinti, teigdami, kad tai – politinė byla.

Penktadienį vyks vienas paskutiniųjų bylos posėdžių Apeliaciniame teisme. Kada bus skelbiamas verdiktas, tiksliai nežinoma. Manoma, kad tai gali įvykti kitų metų pradžioje. Teismas dar yra suplanavęs posėdį gruodį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.