Lietuvoje

2015.11.26 16:15

VSD: teroristinių išpuolių grėsmės lygio dėl grasinimų vaizdo klipe kelti neketinama

BNS 2015.11.26 16:15

Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigia, kad internete paviešintas klipas su grasinimais Lietuvai yra islamistų siekis pagąsdinti, bet teroristinių išpuolių grėsmės lygio dėl to kelti neketinama.

„Natūralu, kad Lietuva, būdama NATO ir Europos Sąjungos nare, yra minima tarp tų valstybių, bet kokių nors papildomų grėsmių indikatorių šiuo metu nėra ir dėl to kelti terorizmo išpuolio grėsmės lygio kol kas nenumatome“, – BNS sakė VSD atstovas Vytautas Makauskas.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo ruožtu sako, kad klipe nepasakyta nieko naujo ir realių saugumo situacijos pokyčių nematyti.

„Mes stebime situaciją Lietuvoje, iš tikrųjų koordinuoja tą stebėseną Valstybės saugumo departamentas, kol kas kažkokių pokyčių nematyti, kadangi visa tai vertiname, atidžiai stebime, jeigu bus poreikis, bus įspėjimai ir galbūt lygis parengties pakeltas. Tie pareiškimai kartojasi dar kartą primindami, kad niekas negali jaustis saugus nuo šito amaro, kuris neturi sienų ir siaučia visame pasaulyje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.

V. Linkevičiaus aiškinu, Lietuva kovoje prieš „Islamo valstybę“ specializuojasi komunikacijos, kontrpropagandos srityje.

„Lietuva nėra smaigaly, yra viena tarp 60-ies, jeigu aš neklystu, koalicijos dalyvių (...). Tai nėra labai dideli pajėgumai, bet formaliai taip pat esame koalicijos nariai“, – sakė ministras.

Anot V. Makausko, šis vaizdo klipas yra „islamistų kurtas produktas“, tačiau jis nedetalizuoja, kaip VSD tai išsiaiškino. Paklaustas, ar VSD preziumuoja, kad klipo autoriai – „Islamo valstybės“ grupuotė, jis atsakė teigiamai.

„Saugumo departamentui šita informacija yra žinoma gerokai anksčiau, su ja yra dirbama, ir kol kas galima konstatuoti, kad yra daromas paprasčiausiai psichologinis spaudimas tokiais pranešimais ir tokiais video siužetais, kurie yra platinami. Dėl to šito nereikėtų priimti kaip šimtaprocentinio grasinimo, tai yra tiesiog gąsdinimas, ko ir siekia teroristai“, – aiškino jis.

„Ką darome? Stengimės nustatyti ir nustatinėjame konkrečius adresus, iš kur buvo siuntinėta ir kas siuntinėjo tokią informaciją“, – paprašytas sukonkretinti, kokių veiksmų dėl šio įrašo imasi VSD, sakė V. Makauskas.

Jis primena gyventojams, kad sulaukę islamistų grasinimų apie tai turėtų informuoti VSD.

„Šiuo atveju galima priimti gyventojams, kad jeigu gaunate panašios informacijos, panašių grasinimų ar elektroniniu paštu, ar socialiniuose tinkluose, visuomet persiųskite ją į saugumo departamentą“, – sakė V. Makauskas.

Maždaug keturių minučių trukmės klipe anglų kalba žadama nuožmiai susidoroti su koalicijos prieš „Islamo valstybę“ narėmis, vaizduojant 60 valstybių vėliavas, tarp kurių yra ir Lietuvos vėliava.