Lietuvoje

2015.11.26 11:37

Seimas pritarė su pabėgėliais susijusioms įstatymo pataisoms

LRT RADIJAS, LRT.lt2015.11.26 11:37

Lietuvai rengiantis per ateinančius dvejus metus priimti daugiau kaip tūkstantį pabėgėlių, Seimas ketvirtadienį svarstė įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisas, aiškiau apibrėžiančias jiems taikomas garantijas ir teises. Seimas balsų dauguma pritarė šios pataisoms, rašoma pranešime spaudai.

Priimtomis pataisomis patobulintas prašymų suteikti prieglobstį nagrinėjimo mechanizmas, nustatytas griežtesnių priemonių taikymas piktnaudžiavimo prieglobsčio procedūra atvejais; praplėstas įstatymo nuostatų, susijusių su užsieniečiais, kurie negali išvykti dėl humanitarinių priežasčių, reglamentavimas, suteikta prieiga prie darbo rinkos asmenims, gavusiems leidimą laikinai gyventi pagal įstatymo 40 straipsnio 1 dalies 8 punktą; pakeistos ir aiškiau reglamentuotos nuostatos dėl nelydimų nepilnamečių ne prieglobsčio prašytojų teisinės padėties nustatymo, susijusios su prieglobsčio sistemos pakeitimais; reglamentuotas užsieniečių perkėlimo mechanizmas iš kitų ES valstybių narių ar trečiųjų šalių teritorijos į Lietuvos Respublikos teritoriją.

Taip pat patikslintos kai kurios galiojančios Europos Sąjungos teisę įgyvendinančias įstatymo nuostatos; reglamentuoti užsieniečiams, gavusiems prieglobstį Lietuvos Respublikoje, teikiamos paramos integracijai dydžiai ir konkretūs atvejai.

Įstatyme įtvirtinta, kad prieglobsčio prašytojai gali būti apgyvendinami ne tik Užsieniečių registracijos centre, bet ir kitose apgyvendinimo vietose vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Migracijos departamento sprendimu pažeidžiami asmenys ir jų šeimos nariai gali būti apgyvendinti kitose jų specialiuosius poreikius atitinkančiose apgyvendinimo vietose, kurias administruoja su prieglobsčio prašytojais dirbančios nevyriausybinės organizacijos. Pažeidžiamiems asmenims Migracijos departamento sprendimu, kai tai įmanoma, leidžiama apsigyventi su teisėtai Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiu pilnamečiu artimuoju giminaičiu arba atstovu.

Įstatymo pataisoms pritarė 66 parlamentarai, 8 balsavo prieš ir 22 susilaikė.

Iki tol Lietuvos įstatymai nenumatė pabėgėlių perkėlimo tvarkos ir neatitiko tai reglamentuojančios Europos Sąjungos direktyvos.

Europos Komisija yra inicijavusi dvi pažeidimo procedūras prieš Lietuvą, nes vėluojama perkelti direktyvas dėl pabėgėlių į nacionalinę teisę.

Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas sakė, kai bus priimtas Užsieniečių teisinės padėties įstatymas, pažeidimo procedūra bus nutraukta. Pasak A. Paulausko, įstatyme neliko detalaus išaiškinimo, kokio dydžio pašalpas, išmokas ar kitas paslaugas gaus pabėgėliai. Tai nustatys vyriausybė.

Sprendimą dėl užsieniečių perkėlimo į Lietuvos Respublikos teritoriją priima vyriausybė. Užsieniečių perkėlimas vykdomas bendradarbiaujant su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis, trečiosiomis valstybėmis, Europos Sąjungos institucijomis ar tarptautinėmis organizacijomis.

Užsieniečių perkėlimo į Lietuvos Respublikos teritoriją ir kelionės dokumentų išdavimo tvarką nustato vidaus reikalų ministras. Užsieniečių laikino apgyvendinimo Užsieniečių registracijos centre sąlygas ir tvarką nustato taip pat vidaus reikalų ministras.

Migracijos departamentas, vadovaudamasis šiuo Įstatymu, priima sprendimą dėl kiekvieno perkėlimui atrinkto užsieniečio perkėlimo į Lietuvos Respublikos teritoriją. Departamentas, vadovaudamasis šiuo įstatymu, gali pripažinti pabėgėlio statusą, kurį perkeliamam užsieniečiui suteikė Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro valdyba.

Prieglobsčio prašytojas Lietuvos Respublikoje turi teisę socialinės apsaugos ir darbo ministro ir vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka kas mėnesį gauti 10 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio piniginę pašalpą.

Europos Sąjungai susidūrus su didžiausia migracijos krize, siekiama sukurti vieningą pabėgėlių perkėlimo iš vienos šalies į kitą sistemą visoje bendrijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt