Lietuvoje

2020.08.13 22:20

Medikams raginant tirtis dėl vėžio, žmonės skundžiasi: daktarai provincijose bijosi mūsų

Dovilė Lisauskaitė , LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.13 22:20

Medikai perspėja, kad šiemet gerokai mažiau žmonių atvyksta tirtis pagal vėžio ankstyvosios diagnostikos programas. Spėjama, kad įtakos turi po karantino iki galo paslaugų neatnaujinusios poliklinikos ir žmonių baimė dėl koronaviruso lankytis gydymo įstaigose.

Pavyzdžiui, tirtis dėl storosios žarnos vėžio šiemet atvyko perpus mažiau žmonių nei pernai. Pacientams, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu ir sulaukusiems 50 metų, šis tyrimas nemokamas, o anksti diagnozavus – beveik visada pagydomas.

Druskininkietė Jadvyga į Vėžio institutą atvyksta pakartotinės apžiūros – per karantiną jai atlikta operacija. Senjorė sako, kad medikų dar prieš pandemiją jai įtartas vėžys sėkmingai gydomas ir ragina visus pasinaudoti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

„Viskas yra turi savo ribas, jei tau reikia, tu turi eiti, jei nereikia – neini. Žinoma, tau maloniau, kai žiūri galvą, ausis, širdį, nei tuos vidurius nagrinėja. Bet atėjo, pasiteiravo, malonumas sirgti pas tokius gydytojus“, – pasakoja pacientė.

Medikai sunerimę, šiemet pagal vėžio ankstyvosios diagnostikos programą atvyksta mačiau pacientų, pavyzdžiui, dėl storosios žarnos vėžio tyrėsi perpus mažiau žmonių.

„Pirmose stadijose nebūna jokių skundų ir iš 10 tirtų (asmenų – LRT.lt), simptomus jaučia tik 3. Ankstyvosios diagnostikos tikslas yra skirtas rasti ne vėžį, o priešvėžines stadijas, polypus, kuriuos sėkmingai galime gydyti“, – pabrėžia gydytoja gastroenterologė Inga Kildušienė.

„Nustačius ankstyvosiose stadijose išgyvenamumas yra virš 90 proc. Jei kalbam apie 3 stadiją, išgyvenamumas krinta iki 60 proc. Ketvirtą – deja, tik 10-12 proc. Tai ši programa tuo ir svarbi, kad mes sumažintume mirtingumą“, – nurodo chirurgas koloproktologas dr. Audrius Dulskas.

Sulaukusiems 50 metų ir draustiems privalomuoju sveikatos draudimu tyrimai nemokami. Pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytojus, tačiau patekti pas juos vis dar sudėtinga.

„Pas mus miesteliuose sunku pakliūti pas gydytojus. Net ir mamai siuntimas, tai daktarė, ne tai kad būtų kokį kraujo tyrimą padariusi ar pasidomėjusi, tai pasakė: „aš jums laišku parašysiu siuntimą“. Ir viskas. Ji bijo mūsų, daktarai provincijose bijosi mūsų“, – skundžiasi druskininkietė Ilona.

Vėžio instituto medikai ragina nedelsti – kreiptis į savo šeimos gydytoją ir naudotis šiuo metu vykdomomis nemokamomis prevencinėmis programomis dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio.

Panorama. Valdovų rūmuose pagerbti beveik 100 šimtukininkų (su vertimu į gestų k.)

„Norime priminti ir prevencinės programos turi būti atnaujinamos, nes šių paslaugų vertė yra gera, nes išaiškinami susirgimai ankstyvose stadijose. Tai širdies kraujagyslių ir dėl 4 onkologinių susirgimų. Pacientus siūlau nebijoti ir kreiptis, o pirminės sveikatos priežiūros įstaigas, kiek įmanoma pagerinti prieinamumą ir galimybes“, – nurodo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Birutė Kavaliauskienė.

Išankstinėms patikros programoms šiemet skirta 24 milijonai eurų.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės