Lietuvoje

2020.08.13 15:39

Nausėdos planas dėl krizės suvaldymo pristatytas Baltarusijai, laukiama reakcijos

papildyta Nausėdos komentaru; atnaujinta 16.37
Vaidotas Beniušis, BNS2020.08.13 15:39

Lietuva diplomatiniais kanalais Baltarusijos valdžiai pristatė prezidento Gitano Nausėdos siūlomą krizės sureguliavimo planą, laukiama Minsko reakcijos, ketvirtadienį sakė šalies vadovo patarėja.

„Jis yra nutransliuotas Baltarusijos pusei, laukiame jų reakcijų,“ – žurnalistams sakė Asta Skaisgirytė.

Žurnalistų paklausta, kokiu būdu planas pristatytas Minskui, ji atsakė: „diplomatiniais kanalais“.

Pagal G. Nausėdos pristatytą planą, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka turėtų sutikti sukurti „nacionalinę tarybą“, kuri suburtų valdžios ir pilietinės visuomenės atstovus.

Valdžia taip pat turėtų paleisti sulaikytus protestuotojus ir nutraukti jėgos naudojimą.

Pasak A. Skaisgirytės, trijų punktų planui pritaria Lenkijos, Latvijos ir Estijos prezidentai.

„Planas aptartas gana detaliai su mūsų bendraminčiais – Latvija, Estija ir Lenkija. Turime šių šalių prezidentų palaikymą dėl šio plano“, – sakė diplomatė.

Prezidentūra teigia, kad G. Nausėdos planas penktadienį bus pristatytas Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikime.

„Prezidentas buvo susitikęs su L. Linkevičiumi ir su juo aptarė pasirengimą rytdienos ES užsienio reikalų ministrų video konferencijai, skirtą padėčiai Baltarusijoje. Ministras pristatys ES kolegoms vakar prezidento pateiktą planą Baltarusijai“, – BNS sakė prezidento atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.

Pats prezidentas, ketvirtadienį susitikęs su Baltarusijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovais, pabrėžė pilietinės visuomenės reikšmę siekiant taikių pokyčių kaimyninėje šalyje. Šalies vadovas pažadėjo, kad Lietuva nepaliks Baltarusijos žmonių nelaimėje ir toliau teiks jiems humanitarinę pagalbą.

„Lietuvai rūpi, kas vyksta istoriškai mums artimoje kaimyninėje šalyje. Jau kurį laiką aktyviai remiame Baltarusijos pilietinę visuomenę – neatsitiktinai Vilnius yra tapęs namais daugeliui žmogaus teises ginančių organizacijų. Mes visada būsime atviri tiems, kurie kovoja už laisvę, demokratiją ir žmogaus teises“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas teiravosi susitikime dalyvavusių Baltarusijoje veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovų, su kokiais sunkumais jos susiduria šiuo metu ir kokie poreikiai gali išryškėti artimiausioje ateityje.

„Mes atidžiai stebime situaciją Baltarusijoje ir esame pasirengę padėti jos žmonėms, suteikdami prieglobstį persekiojamiems bei medicininę ir psichologinę pagalbą nukentėjusiems protestų dalyviams“, – užtikrino šalies vadovas.

Susitikimo metu kaip viena iš didžiausių problemų buvo iškeltas informacijos laisvės ribojimas, visų pirma – Baltarusijos valdžios institucijoms neleistinai varžant šalyje dirbančių žurnalistų teises ir blokuojant interneto ryšį. Konstatuota, kad šiuo metu dėl to neįmanoma susidaryti visa apimančio Baltarusijoje vykstančių protestų ir vykdomų represijų vaizdo.

Diskusijos dalyviai itin daug dėmesio skyrė Lietuvos pasirengimui suteikti prieglobstį Baltarusijos piliečiams, jei šie dėl represijų ir susidorojimo grėsmės būtų priversti trauktis iš savo šalies. Pažymėta, kad būtina suteikti galimybę nukentėjusiems Baltarusijos masinių protestų dalyviams Lietuvoje gauti medicinos pagalbą ir reabilitacijos paslaugas, taip pat laikiną būstą privalomai dėl koronaviruso pandemijos (COVID-19) saviizoliacijai.

Kaip teigiamas veiksnys diskusijoje paminėtas Vilniuje veikiantis baltarusių Europos humanitarinis universitetas, daug prisidėjęs prie jaunosios Baltarusijos piliečių kartos pilietinio švietimo.

Prezidentas pabrėžė, kad aktyvus Baltarusijos pilietinės visuomenės įsitraukimas gali nulemti ilgalaikę šalies ateitį. Į tai yra orientuotas ir Lietuvos vadovo pasiūlytas bei su artimiausiomis kaimyninėmis šalimis suderintas trijų punktų planas, numatantis situacijos Baltarusijoje deeskalavimą, suimtų asmenų paleidimą ir taikų dialogą tarp faktinės Baltarusijos valdžios institucijų bei pilietinės visuomenės atstovų.

Pasak Prezidento, Baltarusijos valdžiai atsisakant priimti taikaus situacijos sureguliavimo planą, tarptautinė bendruomenė turės imtis griežtų priemonių – taip pat ir sankcijų.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės